Syria

Syria

Unia "nie uznaje suwerenności Izraela nad terytoriami okupowanymi"

Stanowisko Unii Europejskiej jest znane i się nie zmieniło - powiedział w piątek przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, odnosząc się do sugestii prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie uznania suwerenności Izraela nad okupowanymi Wzgórzami Golan. Także przedstawiciele rządów Niemiec i Francji odrzucili pomysł amerykańskiego prezydenta.

Ostre reakcje Syrii i Turcji na słowa Trumpa o Wzgórzach Golan

Syryjski rząd potępił w piątek oświadczenie prezydenta USA Donalda Trumpa, który stwierdził, że nadszedł czas na uznanie suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan. Władze w Damaszku dodały, że Syria jest zdeterminowana, by odzyskać okupowany obszar "za pomocą wszelkich dostępnych środków".

Osiem lat krwawego konfliktu. 10 faktów o wojnie w Syrii

Na piątek przypada ósma rocznica wybuchu rewolucji w Syrii. Protesty w tym kraju doprowadziły do krwawej wojny domowej, która przerodziła się w jeden z najtragiczniejszych kryzysów humanitarnych we współczesnej historii. Konflikt pochłonął setki tysięcy ludzkich istnień, a miliony ludzi pozbawił dachu nad głową.

"Zaciekłe starcia" w ostatnim bastionie dżihadystów

Wspierane przez USA Syryjskie Siły Demokratyczne rozpoczęły w niedzielę atak na Baguz - ostatni bastion tzw. Państwa Islamskiego we wschodniej Syrii. Odbicie tej enklawy dżihadystów oznaczałoby likwidację ostatniego przyczółka bojowników IS, którzy niegdyś kontrolowali znaczną część Iraku i Syrii.

Syria "kategorycznie odrzuca" raport wskazujący na użycie chloru przeciw cywilom

Syryjskie MSZ poinformowało w czwartek, że "kategorycznie odrzuca" końcowy raport Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), w którym stwierdzono, że w syryjskiej Dumie w kwietniu zeszłego roku użyto chloru przeciwko ludności cywilnej. Resort dyplomacji argumentował, że w trakcie śledztwa OPCW "ignorowane były zeznania świadków".

"To moja jedyna walka". Przygotowuje dom dla wnuka, którego nigdy nie widziała

Na tereny wojenne w Syrii trafiły przez rodziców - bojowników lub zwolenników tak zwanego Państwa Islamskiego. Wiele z nich to sieroty. Dla ich rodzin we Francji, odzyskanie tych dzieci to nie tylko kwestia obowiązku, ale i nadzieja na powrót członka rodziny. - Czuję się samotna, cierpię. Czasem, kiedy się budzę, zastanawiam się, dlaczego w ogóle muszę wstawać - mówi babcia jednego z chłopców przebywających w Syrii.

Syryjskie dzieci wojny. "Ranne, wygłodzone, przerażone i zupełnie zdezorientowane"

W ostatniej twierdzy tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) bojownicy poddają się lub uciekają. Wojska koalicji walczącej w Syrii z IS podają, że zwycięstwo jest blisko. Dzieci, które przeżyły wojnę, wymagają natychmiastowej opieki. - Są ranne, wygłodzone, przerażone i zdezorientowane - opowiada pracownik organizacji humanitarnej. Trudności mają też ci, którzy do terrorystów zostali przyłączeni siłą. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Trump: zajęliśmy sto procent terytorium kalifatu w Syrii

Prezydent Donald Trump oświadczył, że wspierana przez USA koalicja zajęła 100 procent terytorium kontrolowanego przez tak zwane Państwo Islamskie w Syrii. Dowódca Syryjskich Sił Demokratycznych przewidywał jednak wcześniej, że walki mogą potrwać jeszcze tydzień.

Prawie 12 milionów Syryjczyków potrzebuje żywności i leków

11,7 miliona Syryjczyków potrzebuje pomocy humanitarnej - poinformowała dyrektor Biura ONZ do spraw Pomocy Humanitarnej Reena Ghelani podczas wtorkowej sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zaznaczono, że w obozie w regionie Rukban kończą się zapasy żywności dla przebywających tam 41 tysięcy osób.

Dżihadyści atakują zwolenników Asada w Idlibie

Co najmniej 20 proreżimowych bojowników w Syrii zostało zabitych w ciągu trzech ostatnich dni w atakach ze strony dżihadystów w prowincji Idlib w północno-zachodniej Syrii - podało we wtorek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.