Syria

Syria

Syria ws. ataku USA: Stawimy opór. Odeprzemy każde zbrodnicze natarcie

- Nie użyliśmy broni chemicznej. To duże kłamstwo - powiedział w wywiadzie dla CNN syryjski minister spraw zagranicznych Faisal al-Makdad. Jednocześnie ostrzegł USA przed podjęciem zbrojnych działań. - Jeśli Stany Zjednoczone chcą cały czas walczyć, proszę bardzo. Ale Syria stawi opór i odeprze każdy atak, każde takie zbrodnicze natarcie - oświadczył. - Jeśli Stany Zjednoczone zaatakują, to czeka je porażka - zapowiedział z kolei prezydent Syrii Baszar el-Asad.

Inspektorzy mają zobaczyć miejsce masakry. Znajdą jeszcze dowody?

W poniedziałek rano grupa inspektorów ONZ ma wyruszyć na przedmieścia Damaszku, gdzie w minionym tygodniu miało dojść do ataków z użyciem broni chemicznej. Wiele zależy od wyników ich prac. Jeśli stwierdzą, że stoi za tym syryjski reżim, może dojść do interwencji w Syrii.

Syria dla USA "drugim Irakiem". Rosja: Nie powtarzajcie starych błędów

Rosja ostrzega Stany Zjednoczone przed "powtórzeniem dawnych błędów" w sprawie ewentualnej interwencji w Syrii. - Każde jednostronne działanie wojskowe podważy starania o pokój i będzie mieć mieć katastrofalne skutki na sytuację na Bliskim Wschodzie - napisało w oświadczeniu rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Dżihadyści grożą odwetem za atak chemiczny. "Zemścimy się"

Radykalne ugrupowanie walczące w Syrii z reżimem prezydenta Baszara el-Asada, Front al-Nusra zagroził w niedzielę atakami na wioski alawitów w odwecie za użycie broni chemicznej przeciw powstańcom. Alawici, wyznawcy odłamu szyizmu, wspierają reżim Asada.

Papież poruszony "straszliwymi zdjęciami z Syrii" apeluje o pokój

Papież Franciszek zaapelował w niedzielę o pokój w Syrii i położenie kresu masakrom w tym kraju oraz o większą wrażliwość wspólnoty międzynarodowej na akty okrucieństwa. Papież nawiązał do masakry koło Damaszku, gdzie miało dojść do użycia broni chemicznej.

400 ton broni trafi do rąk syryjskich powstańców

Z Turcji wysłano do Syrii 400 ton broni przeznaczonej dla syryjskich powstańców. Dostawa finansowana jest przez kraje Zatoki Perskiej - poinformowały w niedzielę źródła związane z syryjską opozycją. Ankara zaprzeczyła tym doniesieniom.

Iran ostrzega USA przed interwencją w Syrii

Teheran, główny sojusznik reżimu prezydenta Baszara el-Asada ostrzegł w sobotę Waszyngton przed interwencją wojskową w Syrii; poinformował też, że dysponuje dowodami na to, że to syryjscy powstańcy użyli w środę broni chemicznej Damaszku - podała agencja ISNA.

Asad znów bombarduje. Miejsca, gdzie mogła być użyta broń chemiczna

Syryjska opozycja, ale i część społeczności międzynarodowej domagają się, by specjalni wysłannicy ONZ zbadali wschodnie przedmieścia Damaszku, na których w środę miała zostać użyta broń chemiczna. Według opozycji, trujący sarin mógł zabić tam nawet 1300 osób. W czwartek jednak, po raz kolejny reżim Baszara el-Asada zbombardował peryferia stolicy.

Kilkanaście ataków i setki ofiar. W Syrii coraz częściej sięgają po gazy bojowe

Trwająca od ponad dwóch lat krwawa syryjska wojna domowa doszła już do takiego stadium, że - można to stwierdzić z dużą dozą prawdopodobieństwa - obie jej strony stosują gazy bojowe. Zrzucają na siebie odpowiedzialność za ataki, w których mogły już zginąć setki osób. Zdobycie gazów bojowych w Syrii nie jest niemożliwe, bowiem jest ich tam wielki zapas.

Turcja przekonana: W Syrii użyto broni chemicznej

Turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu oświadczył w środę wieczorem w wywiadzie telewizyjnym, że z relacji telewizyjnych jasno wynika, iż podczas ataku koło Damaszku użyta została broń chemiczna.