Syria

Syria

"Cztery nowe instalacje broni chemicznej". Co jeszcze ukrywa Asad?

Rząd w Damaszku oznajmił niespodziewanie, że ma jeszcze cztery zakłady zajmujące się bronią chemiczną - podaje agencja AP. W październiku 2013 roku na skutek międzynarodowych nacisków po ataku chemicznym w pobliżu Damaszku, w którym zginęło ponad tysiąc osób, Syria zgodziła się na zniszczenie swej broni chemicznej.

Amerykanie: Kobane padnie, naszym celem w Syrii nie jest ochrona miast

Kobane, kluczowe dla Kurdów miasto przy tureckiej granicy, padnie pod naporem bojowników z Państwa Islamskiego - twierdzą w rozmowie z CNN wysocy rangą urzędnicy amerykańskiej administracji. Dodają jednak, że zdobycie przez dżihadystów tego kurdyjskiego miasta nie jest głównym zmartwieniem Amerykanów.

Kurdowie wyszli na ulice Turcji. Starcia na granicy z Syrią

Kurdowie wyszli na ulice miast Turcji protestować przeciw zbliżającemu się zajęciu przez Państwo Islamskie kurdyjskiego miasta Kobane na północy Syrii. Doszło do starć doszło także w pobliżu granicy Turcji z Syrią w okolicy miasta Sanliurfa. Wojsko użyło gazu i armatek wodnych, żeby rozpędzić demonstrantów.

Uciekła z szeregów Państwa Islamskiego. "Byłam przerażona sama sobą"

- Najgorszą rzeczą był widok mężczyzny, któremu odcięto głowę na moich oczach - wspomina Syryjka, która dołączyła do dżihadystów z Państwa Islamskiego, ale w końcu uciekła przerażona ich okrucieństwem. Khadija opowiedziała dziennikarce CNN, jak to się stało, że z nauczycielki szkoły podstawowej stała się członkinią znanej z bezwzględności, złożonej jedynie z kobiet brygady Al-Khansa.

Północ Syrii w ogniu. 30 Kurdów ginie w zamachach, 2000 ewakuowanych

Co najmniej 30 kurdyjskich bojowników i policjantów zginęło w poniedziałek w dwóch zamachach samobójczych dżihadystów z Państwa Islamskiego na punkty kontrolne w mieście Al-Hasaka na północnym wschodzie Syrii. Tymczasem z miasta Ajn al-Arab (kurdyjskie Kobane), oblężonego przez dżihadystów z Państwa Islamskiego, ewakuowano już 2000 osób.

Czarna flaga dżihadystów tuż pod turecką granicą. NATO wyśle wojska lądowe "jeśli to będzie konieczne"

Jeżeli okaże się to konieczne, NATO wyśle do Turcji wojska lądowe - powiedział w Warszawie szef NATO Jens Stoltenberg, odnosząc się do zagrożenia ze strony Państwa Islamskiego i walk Kurdów z dżihadystami przy granicy syryjsko-tureckiej. Tymczasem agencja Reutera pokazała zdjęcia, na których widać czarną flagę dżihadystów powiewającą nad wschodnią częścią kurdyjskiego miasta Kobane, blisko granicy z Turcją.

Francuzi nie będą bombardować dżihadystów

Szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius powiedział w niedzielę podczas wizyty w Tokio, że lotnictwo jego kraju nie weźmie na razie udziału w atakach na pozycje Państwa Islamskiego (IS) w Syrii, co wynika z "podziału zadań" między zachodnimi sojusznikami.

Kurdyjka wysadziła się w powietrze w obozie dżihadystów

Kurdyjska bojowniczka, jedna z obrończyń obleganego od przeszło dwóch tygodni przez siły Państwa Islamskiego miasta Kobane w północnej Syrii, przy granicy tureckiej, dokonała w niedzielę skutecznego zamachu samobójczego na obóz dżihadystów pod tym miastem.

Erdogan grozi Państwu Islamskiemu. "Turcja ze swoją armią zrobi to, co należy"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przestrzegł, że jeśli dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) zaatakują grobowiec Sulejmana Szacha w północnej Syrii (na terytorium, które Turcja uważa za swoje), "od tego momentu wszystko się zmieni". Wcześniej, w piątek, Damaszek ostrzegł Ankarę, że wprowadzenie wojsk tureckich na terytorium Syrii zostanie odebrane jako agresja.

Masowe egzekucje, porwania, gwałty. ONZ: Państwo Islamskie jak zbrodniarze wojenni

Dżihadyści z Państwa Islamskiego przeprowadzają masowe egzekucje, wykorzystują kobiety i dziewczęta jako niewolnice seksualne, rekrutują dzieci do roli bojowników - wynika z opublikowanego w czwartek raport ONZ dotyczącego Iraku. Zdaniem twórców dokumentu naruszenia dokonane przez islamistycznych rebeliantów mogą być uznane za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.

Nowa-stara wojna na Bliskim Wschodzie? Lider Kurdów apeluje i grozi

Jeśli dżihadyści z Państwa Islamskiego zdobędą zamieszkałe przez Kurdów miasto Ajn al-Arab (po kurdyjsku Kobane), to rozmowy pokojowe między rządem w Ankarze a kurdyjskimi rebeliantami w Turcji zostaną zerwane - ostrzegł przebywający w tureckim więzieniu lider Partii Pracujących Kurdystanu Abdullah Ocalan.