Syria

Syria

Mimo nalotów dżihad ciągle w natarciu. Iracka prowincja prosi o pomoc

Samoloty państw Zachodu i sojuszniczych krajów arabskich już od niemal miesiąca bombardują fanatyków z Państwa Islamskiego i wspierają walczących z nimi Kurdów oraz Irakijczyków. Dżihadyści nie ustają jednak w ofensywie. Sytuacja w syryjskim Kobane staje się krytyczna. Oblegający to strategiczne kurdyjskie miasto fanatycy szturmują już centrum. W Iraku mają być natomiast bliscy opanowania całej wielkiej prowincji Anbar. Tamtejsze władze apelują o pomoc.

Sztab obrony Kobane zdobyty przez  dżihadystów. Kurdowie walczą ostatkami sił

Wielokrotnie przeważające siły dżihadystów, które od 16 września oblegają kurdyjskie miasto Kobane w północnej Syrii, zdobyły w piątek siedzibę sztabu generalnego obrońców. Miasto wciąż walczy, ale kurdyjskim bojownikom brakuje już broni, amunicji, bandaży. Ci zostali w boju właściwie sami - opuszczeni przez Turcję, która zapowiadała, że pomoże obronić miasto.

Kurdowie głodują. Chcą zmusić Europę do działania

Rzecznik stu Kurdów, którzy dwa tygodnie temu rozpoczęli strajk głodowy w Brukseli i demonstrują przed Parlamentem Europejskim, oskarżył wspólnotę międzynarodową o bezczynność. Kurdowie domagają się pomocy dla oblężonego przez dżihadystów kurdyjskiego miasta Kobane w Syrii.

Pentagon chce dostępu do tureckich baz

Minister obrony USA Chuck Hagel oznajmił, że Waszyngton oczekuje od Turcji szerszej pomocy wojskowej. Amerykanie oczekują zapewnienia dostępu do tureckiej bazy lotniczej Incirlik oraz udziału w szkoleniach i doposażaniu umiarkowanych sił walczących w Syrii.

Kolejne ataki lotnicze USA w rejonie Kobane w Syrii

Stany Zjednoczone przeprowadziły w czwartek dziewięć nowych ataków lotniczych na islamistów w rejonie kurdyjskiego miasta Kobane na północy Syrii - poinformowało kierujące działaniami na Bliskim Wschodzie Centralne Dowództwo (CENTCOM) sił zbrojnych USA.

Franciszkanin porwany przez dżihadystów już na wolności

Franciszkanin Hanna Jallouf z parafii w Knajeh w Syrii, który został porwany na początku tygodnia przez dżihadystów z powiązanego z Al-Kaidą Frontu Al-Nusra, został uwolniony - poinformowała w czwartek Kustodia Ziemi Świętej. Do porwania doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek. Razem z franciszkaninem zabrano grupę mężczyzn, parafian z Knajeh. Nie wiadomo, czy starano się również o ich uwolnienie.

Dżihadyści porwali 25 tys. jazydek, "by je gwałcić i sprzedawać"

Dżihadyści z państwa Islamskiego, którzy zajęli ogromne tereny na północy i w centrum Iraku, porwali 25 tys. młodych jazydek. Część z nich wywieźli do Syrii, część przetrzymują w niewoli w Iraku. - Zostały porwane, by były gwałcone. Inne są sprzedawane za 150 dolarów - powiedziała Wian Dachil, jedyna reprezentantka jazydów w parlamencie w Bagdadzie, w wywiadzie dla Radia Wolna Europa.

Eksplozje w Kobane. Jedna trzecia miasta w rękach islamistów

Państwo Islamskie okupuje ok. 30 proc. powierzchni Kobane, strategicznego miasta położonego na syryjsko-tureckiej granicy - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człwoieka. Kurdyjska armia od trzech tygodni broni oblężonego przez dżihadystów miasta.

Matka amerykańskiego zakładnika pisze do kalifa

Matka przetrzymywanego przez dżihadystów amerykańskiego zakładnika Petera Kassiga za pomocą Twittera chce skontaktować się z przywódcą Państwa Islamskiego. Napisała krótki list, w którym prosi o kontakt z samozwańczym przywódcą islamistów.

Wojna z Bliskiego Wschodu przeniosła się na niemieckie ulice

Trwająca na Bliskim Wschodzie niezwykle brutalna wojna pomiędzy Kurdami a fanatykami z Państwa Islamskiego przenosi się do Europy. Podczas starć między Kurdami a islamistami w Hamburgu i Celle co najmniej 23 osoby zostały ranne. Policja musiała użyć armatek wodnych.

Iran deklaruje pomoc oblężonemu Kobane

Iran jest gotowy udzielić pomocy oblężonemu przez dżihadystów miastu Kobane, o ile syryjskie władze o to poproszą - zadeklarowało ministerstwo spraw zagranicznych Iranu. Położone na syryjsko-tureckiej granicy miasto od trzech tygodni broni się przed bojownikami Państwa Islamskiego.

Polski operator w rejonie oblężonego Kobane: walczą o każdy dom, o każdy metr ulicy

- Jeszcze przedwczoraj byliśmy ok. 200 metrów od samej granicy i obserwowaliśmy rejon Kobane. Miasto jest wymarłe. Nie widać, by ktokolwiek poruszał się na ulicach - powiedział w rozmowie telefonicznej z TVN24 operator Adam Halub, który razem z ekipą niemieckiej telewizji RTL śledzi walki Kurdów i bojowników z Państwa Islamskiego przy turecko-syryjskiej granicy.

Obama "przespał" Syrię? Panetta: trzeba było działać dwa lata temu

Barack Obama musi brać pod uwagę interwencję lądową na terenach opanowanych przez Państwo Islamskie - stwierdził w rozmowie z CNN Leon Panetta, były dyrektor CIA i były sekretarz obrony USA. Jego zdaniem, polityka amerykańskiego prezydenta na Bliskim Wschodzie jest słuszna, choć spóźniona o dwa lata.