Syria

Syria

Erdogan: dlaczego koalicja bombarduje akurat Kobane?

Koalicja walcząca z Państwem Islamskim zbyt bardzo skupia się na syryjskim mieście Kobane przy tureckiej granicy zamiast na innych obszarach - stwierdził w Paryżu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Waszyngton przyznaje: bombardowanie dżihadystów może pomagać Asadowi

Prezydent Syrii Baszar el-Asad może mieć korzyść z przeprowadzanych w jego kraju przez USA ataków na bojowników Państwa Islamskiego - oznajmił amerykański minister obrony Chuck Hagel. Jak jednocześnie zaznaczył, polityka Waszyngtonu jest nadal ukierunkowana na odsunięcie Asada od władzy.

"Masakra na uchodźcach". Syryjski helikopter zrzucił bomby beczkowe

Syryjska armia zrzuciła bomby na obóz uchodźców w prowincji Idlib w północno-zachodniej części Syrii - donosi agencja Reutera, powołując się na informacje uzyskane od mieszkańców obozu. W internecie zamieszczono wideo, na którym widać rannych, a także zwęglone i rozczłonkowane ciała zabitych w tym ataku.

Państwo Islamskie przejmuje pola naftowe w Syrii

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) zaatakowali pole naftowe w syryjskiej prowincji Hims. W wyniku walk zginęło 30 członków sił reżimu Baszara el-Asada - poinformowało w środę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Dżihadyści ścięli Lwicę z Kobane? Legenda o kurdyjskiej snajperce

W poniedziałek Państwo Islamskie na jednym ze swoich profili w mediach społecznościowych zamieściło zdjęcie ściętej kobiety, sugerując że to znana z mediów żołnierka z Kobane. Kurdyjka Rehana stała się wcześniej symbolem walki z dżihadystami. Nie wiadomo, czy doniesienia o śmierci kobiety są prawdziwe.

Kurdowie z Iraku już w Turcji. Następny cel: Kobane

Pierwsi kurdyjscy bojownicy z Iraku dotarli w nocy z wtorku na środę do południowej Turcji i wyruszyli do Kobane w północnej Syrii, gdzie wesprą Kurdów broniących miasta przed dżihadystami - poinformowały tureckie władze.

Uchodźcy w Libanie to "materiał wybuchowy"

Rząd Niemiec przeznaczy 500 mln euro na pomoc dla uchodźców z Syrii - poinformował szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier. W Berlinie dyskutowano nad możliwością wsparcia krajów, które udzieliły schronienia milionom syryjskich uciekinierów.

"Są różne sposoby umierania. Byłbyś torturowany". Zwierzenia dżihadystów

Kiedyś groźni bojownicy Państwa Islamskiego, teraz więźniowie przetrzymywani przez Kurdów w placówkach o podwyższonym rygorze. Dziennikarz CNN spotkał się z trzema z nich. Wszyscy żałują, że przyłączyli się do IS i błagają o przebaczenie. Kurdowie twierdzą, że ich nie wypuszczą, bo natychmiast wróciliby na front walczyć o kalifat.

Miesiące tortur, ciemności i głodu. Happy end dla jednych, dla innych śmierć

"Zakładnicy z państw Zachodu przetrzymywani przez działających w Syrii fanatyków przeżyli piekło" - pisze "New York Times". Gazeta relacjonuje w obszernym reportażu, jak przez miesiące zakładnicy głodowali, nie widzieli światła dziennego, musieli znosić tortury i symulowane egzekucje. W końcu większość Europejczyków wypuszczono, gdyż ich rządy potajemnie płacą okupy. Amerykanów i Brytyjczyków czeka śmierć.

Amerykanie dobrze oceniają szanse obrony Kobane

Specjaliści wojskowi USA pozytywnie oceniają zdolność kurdyjskich bojowników do kontynuowania obrony Ajn al-Arab (Kobane) w północnej Syrii przed bojownikami Państwa Islamskiego. Nie widzą jednak na razie szans na odbicie terenów zajętych przez dżihadystów w Iraku.

Nadciąga pomoc dla Kobane. Erdogan przepuści peszmergów

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w czwartek w Rydze, że został poinformowany o porozumieniu, zgodnie z którym dwustu kurdyjskich bojowników z Iraku ma przejść przez Turcję do Syrii, na pomoc oblężonemu przez Państwo Islamskie miastu Kobane.

Obserwatorium: ponad pół tysiąca ofiar nalotów w Syrii

W wyniku trwających od miesiąca nalotów dowodzonej przez USA koalicji przeciw dżihadystom z Państwa Islamskiego (IS) w Syrii zginęło 553 osób, w tym 32 cywilów - poinformowało w czwartek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.