Bojownicy Państwa Islamskiego (IS) używają chloru jako gazu bojowego i rekrutują wykwalifikowanych techników w celu stworzenia broni chemicznej - twierdzi minister spraw zagranicznych Australii Julie Bishop.
Mój brat sfotografował ciała. Wszystkie miały ścięte głowy. Nie mogliśmy ich zabrać ani zakopać bez pozwolenia. Zwłoki były w całym mieście - mówi jeden z ocalałych z masakry w Palmirze, w środkowej Syrii. W maju, po zajęciu miasta, dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) zabili tam co najmniej 400 osób.
Amerykańskie wojsko pochwaliło się nowym sposobem wyznaczania celów do nalotów na Państwo Islamskie. Gen. Hawk Carlisle powiedział dziennikarzom, że niedawno zbombardowano jedno z centrów dowodzenia fanatyków dzięki temu, że jeden z nich pochwalił się nim w sieci. 22 godziny później na obiekt dumy dżihadystów spadło kilka bomb.
Szef Frontu al-Nusra, syryjskiego odłamu Al-Kaidy, oświadczył, że kalifat, jaki chce ustanowić rywalizujące z Frontem ugrupowanie Państwo Islamskie, jest nielegalny. Dodał, że nie widzi w najbliższym czasie możliwości rozwiązania konfliktu.
Dżihadysta z jednego z ostatnich filmów Państwa Islamskiego, który był dowódcą oddziałów specjalnych OMON w Tadżykistanie i latami szkolili go Amerykanie, jest ścigany międzynarodowym listem gończym - poinformował w środę prokurator generalny Tadżykistanu. Były funkcjonariusz jest ścigany za zdradę stanu i przyłączenie się do organizacji terrorystycznej.
Prezydent Iranu Hasan Rowhani skrytykował we wtorek "błędne kalkulacje" państw wspierających w Syrii rebeliantów i zapowiedział, że jego kraj będzie wspierać reżim prezydenta Baszara el-Asada "do końca" konfliktu.
Państwo Islamskie rozpoczęło nową ofensywę w Syrii. Dżihadyści próbują okrążyć Aleppo, które jest w rękach syryjskiej opozycji. Według amerykańskiej dyplomacji i rebeliantów islamiści otrzymują wsparcie z powietrza ze strony sił reżimu Baszara el-Asada - pisze "Washington Post".
Oskarżona o niewierność kobieta została ukamienowana w północno-wschodniej Syrii przez członków Państwa Islamskiego - poinformowało we wtorek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Tego samego dnia w innym miejscu kontrolowanym przez dżihadystów dokonano pięciu innych egzekucji.
- Jestem gotowy umrzeć w imię walki z Państwem Islamskim - powiedział w telewizyjnym wywiadzie pewien Brytyjczyk przebywający w Syrii i trenowany do walki przez Kurdów. Tym Brytyjczykiem jest jeden z aktorów "Piratów z Karaibów", Michael Enright - pisze "The Telegraph".
Iran zorganizował konkurs karykatur uderzających w Państwo Islamskie. W Teheranie można oglądać rysunki artystów z całego świata, a organizatorzy mają nadzieję, że wystawę uda się pokazać także w Syrii i Iraku.
Do co najmniej 71 wzrosła liczba zabitych cywilów w sobotnich nalotach sił lojalnych wobec prezydenta Baszara el-Asada na cele w prowincji Aleppo na północnym zachodzie Syrii - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. W atakach użyto bomb beczkowych.
Koalicja islamistów, w tym mający powiązania z al-Kaidą Front al-Nusra, zdobyła miasto Ariha, ostatni punkt oporu wojsk rządowych w prowincji Idlib - poinformowało w piątek nad ranem Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Informację potwierdziły źródła rządowe.
Lider Frontu al-Nusra, odłamu al-Kaidy w Syrii, deklaruje, że jego organizacja nie zamierza przeprowadzać zamachów terrorystycznych na Zachodzie. Islamista zapewnia w wywiadzie dla telewizji Al-Dżazira, że celem Frontu jest obalenie reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada.
Dżihadyści Państwa Islamskiego, którzy zajęli syryjską Palmirę, rozstrzelali co najmniej 15 mężczyzn w starożytnym amfiteatrze - podali działacze Syryjskiego Obserwatorium praw Człowieka. Mieli również spędzić do niego miejscowych ludzi, by obserwowali egzekucję.
To jest dopiero pierwsza transza rodzin z Syrii, będą kolejne - powiedziała Miriam Shaded z fundacji Estera. Ekspertka komentowała w TVN24 Biznes i Świat decyzję o przyjęciu w Polsce 60 syryjskich rodzin i wyjaśniała, w jaki sposób wybierane i kontrolowane są te rodziny przed przylotem do Polski.
Talony na benzynę i bezpłatny dostęp do służby zdrowia, apartamenty w dawnych rezydencjach Baszara el-Asada i syryjskich oficjeli, a wokół wszechobecny terror i strach na ulicach. Tak wygląda życie najwyższych rangą przywódców tzw. Państwa Islamskiego w mieście Ar-Rakka, syryjskiej "stolicy" dżihadystów.
Po czterech latach wycieńczającej wojny domowej prezydent Syrii Baszar el-Asad przygotowuje się do podziału kraju - podała agencja France-Presse, powołując się na oceny dyplomatów i ekspertów. Duże terytoria wpadłyby w ręce syryjskiej opozycji i islamistów.
Kurdyjska ofensywa przeciwko Państwu Islamskiemu trwa i ostatnio przynosi kolejne sukcesy. Na froncie walczą też bojowniczki z Kobiecych Jednostek Ochrony (YPJ), które trudy wojny odczuwają tak samo jak mężczyźni.
W ostatnich dniach Palmira, starożytne miasto należące do listy światowego dziedzictwa UNESCO, znalazła się pod kontrolą Państwa Islamskiego. Zginęło około 400 osób. Zagrożeni są jednak nie tylko ludzie, lecz także zwierzęta. Eksperci obawiają się, że wskutek zajęcia ruin na terenie środkowej Syrii może wyginąć krytycznie zagrożony ptak - ibis grzywiasty.
Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) zabili co najmniej 400 osób w zajętej w ubiegłym tygodniu Palmirze, w środkowej Syrii. Większość ofiar to kobiety i dzieci - podała w niedzielę państwowa telewizja syryjska. Telewizja powołuje się na mieszkańców miasta.