Syria

Syria

Syryjski dyktator straszy: wśród uchodźców są terroryści

Wśród syryjskich uchodźców zmierzających do Europy są terroryści - powiedział prezydent Syrii Baszar el-Asad w wywiadzie dla czeskiej telewizji, który stara się siać wśród Europejczyków strach przed imigrantami uciekającymi przed prowadzoną przez niego brutalną wojną domową.

Gorąca linia Moskwa-Waszyngton. Rozmowy o dżihadystach

Szef sztabu generalnego Rosji Walerij Gierasimow i przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Joseph Dunford odbyli w poniedziałek rozmowę telefoniczną, w której omówili działania zbrojne skierowane przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu (IS).

"Ósmy brat" z Paryża może być już w Syrii

Francuskie służby wywiadowcze uważają, że Salah Abdeslam, poszukiwany w związku z atakami terrorystycznymi w Paryżu 13 listopada, zbiegł do Syrii - poinformowała w poniedziałek CNN, powołując się na źródła zbliżone do śledztwa i sił antyterrorystycznych.

Gallup: niemal połowa Syryjczyków chciałaby opuścić kraj, gdyby mogła

Ponad cztery miliony Syryjczyków uciekły z kraju od 2011 roku, gdy rozpoczęła się wojna domowa. Kolejne miliony musiały opuścić swoje domy, choć nie udało im się wyjechać z Syrii. Po niemal pięciu latach wojny 46 proc. Syryjczyków chce wyjechać z kraju przy pierwszej nadarzającej się okazji - wynika z badania opinii, sporządzonego przez Insytut Gallupa. Co najmniej 43 proc. Syryjczyków zakłada, że w ciągu 12 miesięcy opuści miejsce, w którym obecnie przebywa.

Szef MSZ Syrii zachwycony. Paryż precyzuje

Szef dyplomacji Syrii Walid el-Mualim powitał z zadowoleniem słowa szefa MSZ Francji Laurenta Fabiusa, który po raz pierwszy dopuścił możliwość, aby zastanowić się nad włączeniem sił reżimu syryjskiego do walki z tzw. Państwem Islamskim. Damaszek cieszyć mógł się jednak tylko kilka godzin, bo Fabius w ciągu dnia doprecyzował swoją wypowiedź.

Turcja zawiesiła loty nad Syrią. Obawa przed incydentami z Rosją

Turecki dziennik "Hurriyet" podał, powołując się na źródła dyplomatyczne, że tureckie siły zbrojne zawiesiły loty nad Syrią. Ma to być reakcja na kryzys, jaki wybuchł w stosunkach z Rosją po zestrzeleniu przez myśliwiec turecki rosyjskiego Su-24. Turcy nie wspomnieli o tym, jaki wpływ na ich decyzję miało umieszczenie przez Rosjan w Syrii silnego uzbrojenia przeciwlotniczego.

Wyrzutnie made in USA. W Syrii niszczą rosyjski sprzęt

Źródło bliskie syryjskim kręgom wojskowym podaje, że formacje walczące z wojskami wspierającymi reżim Baszara el-Asada korzystają częściej z przeciwpancernych pocisków kierowanych (PPK) amerykańskiej produkcji. Sprzęt „przydaje się” od momentu, gdy do wojny włączyli się Rosjanie - dodaje jeden z dowódców, cytowany przez agencję Reutera.

Ocalały rosyjski nawigator: Lecieliśmy nad Syrią. Turcy nas nie ostrzegli

Rosyjski nawigator Konstantin Murachtin, który leciał zestrzelonym przez tureckie F16 bombowcem, powiedział w pierwszym wywiadzie po przybyciu do szpitala w Syrii, że "chce pomścić" swojego kolegę. Stwierdził kategorycznie, że Su-24 leciał nad Syrią i został namierzony i zestrzelony bez ostrzeżenia.