Syria

Syria

ONZ: głodzenie Syryjczyków jest zbrodnią wojenną

Głód wśród syryjskich cywilów jest zbrodnią wojenną i zbrodnią przeciwko ludzkości, która powinna być ścigana i nie może być objęta amnestią po zakończeniu konfliktu zbrojnego w Syrii - oświadczył Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka.

Podwójny zamach, celem milicja Asada. Już ponad 70 ofiar

Do ponad 70 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych niedzielnego podwójnego zamachu terrorystycznego w pobliżu szyickiego meczetu na przedmieściach Damaszku - poinformowało w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

Przywódca Armii Islamu będzie negocjował w Szwajcarii

Prosaudyjski przywódca rebeliancki Mohamad Allusz z islamistycznej organizacji Dżaisz al-Islam (Armia Islamu) potwierdził, że będzie "głównym negocjatorem" strony opozycyjnej w czasie prowadzonych w Genewie rozmów pokojowych w sprawie Syrii. Reżim w Damaszku uważa tę organizację za terrorystyczną.

Krwawy atak samobójców w Damaszku. Liczba zabitych wzrosła do 60

Co najmniej 60 osób zginęło, a 110 zostało rannych w niedzielę, gdy dwaj zamachowcy samobójcy wysadzili się na przedmieściach Damaszku, w dzielnicy Saida Zeinab, gdzie mieści się święty dla szyitów meczet - podały państwowe media, powołując się na dane MSW. Do podwójnego zamachu przyznało się Państwo Islamskie.

Opozycja ruszyła na rozmowy z reżimem. Szansa na pokój po latach wojny

Po czterech dniach wahań główne ugrupowanie opozycyjne w Syrii - Wysoki Komitet Negocjacyjny (HNC) - postanowił wziąć bezpośredni udział w rokowaniach z rządem w Genewie. Rozmowy dotyczą ustalenia warunków zakończenia blisko pięcioletniej wojny domowej w tym kraju. Delegacja opozycji ma dotrzeć do Szwajcarii jeszcze w sobotę wieczorem.

Ostatni papieros i wyjazd do Rakki. To podróż w jedną stronę

Wielu z nich mówi, że nie ma nawet wyboru. Jeżdżą do Rakki - stolicy tzw. Państwa Islamskiego - w różnych celach. Część ma tam rodziny, część chce szukać pracy. Wszyscy mają nadzieję, że dżihadyści wpuszczą ich do miasta, choć z drugiej strony wiedzą, że wydostać się z niego jest niezwykle trudno. Materiał "Faktów z zagranicy", oglądaj od poniedziałku do piątku o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Rozmowy o Syrii. Wciąż wiele znaków zapytania

Rzeczniczka specjalnego wysłannika ONZ do Syrii Staffana de Mistury, Chawla Mattar, potwierdziła w czwartek, że rozmowy pokojowe w sprawie konfliktu syryjskiego rozpoczną się w piątek w Genewie.

Nadzieja na rozmowy wisi na włosku. USA apelują o wykorzystanie "historycznej szansy"

Perspektywa rozmów pokojowych pomiędzy syryjskim reżimem a opozycją, które powinny się odbyć w piątek, jest coraz bardziej odległa. Opozycjoniści domagają się, aby najpierw zaprzestano bombardowań i zezwolono na dostawy pomocy humanitarnej. Chcą też, aby w rozmowach mogli wziąć Kurdowie, których nie zaproszono. Waszyngton apeluje, aby mimo wszystko opozycja nie odrzucała „historycznej szansy”.

Wielkie rozmowy o Syrii. Kurdów nie zaprosili

Specjalny wysłannik ONZ nie zaprosił na rozmowy pokojowe w sprawie Syrii kurdyjskiej Partii Unii Demokratycznej (PYD) - poinformował szef MSZ Francji Laurent Fabius. Negocjacjom będzie przewodniczyć opozycyjna grupa popierana przez Arabię Saudyjską - dodał.

Syryjska wojna w Genewie. "Żaden kompromis nie jest możliwy"

W piątek mają się rozpocząć w Genewie rozmowy zmierzające do pokojowego zakończenia wojny domowej w Syrii. Mało kto jednak wierzy w ich powodzenie, ponieważ interesy państw-sponsorów obu stron: reżimu prezydenta Baszara el-Asada i opozycji są ze sobą sprzeczne.