Syria

Syria

Dwie eksplozje w Hims. Ponad 30 zabitych

Co najmniej 32 osoby zginęły, a około 90 zostało rannych w podwójnym zamachu bombowym w zamieszkanej przez alawitów dzielnicy w mieście Hims na zachodzie Syrii - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

"Borat" przekazał milion dolarów na pomoc syryjskim uchodźcom

Brytyjski komik Sacha Baron Cohen wraz z żoną australijską aktorką Islą Fisher przekazali 1 mln dolarów na pomoc ofiarom wojny w Syrii. Cohen jest najbardziej znany z postaci komediowych, jakie stworzył: Ali G, Borat, czyli reporter z Kazachstanu i Bruno - ekstrawagancki, modny gej i reporter z Austrii.

Trzy miesiące nalotów w Syrii. Putin osiągnął swój główny cel

Po trzech miesiącach interwencji wojskowej w Syrii prezydent Rosji Władimir Putin osiągnął swój główny cel, jakim jest stabilizacja rządów syryjskiego przywódcy Baszara al-Asada - pisze Reuters. Przedstawiciele amerykańskiej administracji i eksperci twierdzą, że przy stosunkowo niskich kosztach, taka operacja wojskowa może trwać wiele lat.

Saudowie widzieli w nim prezydenta Syrii, dla Rosjan był celem nr 1

Zahrun Alusz walczył na wielu frontach jednocześnie, ale największymi wrogami jego Armii Islamu były "kalifat" i syryjski reżim. Konserwatywny muzułmanin, ale nie dżihadysta, chciał, by na czele nowej Syrii stanął rząd ekspertów, który broniłby interesów mieszkańców i urzeczywistniał różnorodność syryjskiego społeczeństwa. Państwa bogatej Zatoki Perskiej widziały w nim przyszłego prezydenta Syrii, dla Baszara el-Asada był solą w oku, a na celownik ostatnio wzięli go Rosjanie. I to najprawdopodobniej oni zabili Alusza w piątkowym nalocie.

Fatwa nr 68. "Organy apostatów nie wymagają szacunku i mogą być pobierane bezkarnie"

Reuters dotarł do dokumentu sporządzonego przez przywódców religijnych tzw. Państwa Islamskiego, w którym wyrażono poparcie dla pobierania organów od niewiernych. "Życie i organy apostatów nie wymagają szacunku i mogą być pobierane bezkarnie" - głosi fatwa. Przejęte dokumenty mogą świadczyć, że doniesienia o handlu ludzkimi organami przez dżihadystów są prawdziwe.

Arcybiskup Canterbury: IS jest Herodem naszych czasów

Duchowy przywódca liczącej 80 milionów wiernych wspólnoty anglikanów na świecie, arcybiskup Canterbury i prymas całej Anglii Justin Welby ocenił w świątecznej homilii, że tzw. Państwo Islamskie (IS) jest Herodem naszych czasów i - jak Herod - zagraża chrześcijanom.