susza

susza

Jezioro Solińskie ucierpiało z powodu trwającej od trzech miesięcy w Polsce suszy. Jeśli poziom wody jeszcze spadnie, to przestanie funkcjonować zależna od akwenu elektrownia.

Europa zmaga się z suszą. W Holandii w listopadzie spadło tylko ok. 4 litrów na metr kwadratowy deszczu, choć norma dla tego miesiąca wynosi 90. Wielu z nas cieszy się, że jesień jest pogodna i nie tęskni za deszczem, nie zdając sobie sprawy z tego, że w Polsce też panuje susza.

Poziom wód Dunaju na bułgarskim odcinku jest najniższy od 60 lat. Winna jest susza utrzymująca się na tym terytorium od pół roku. Oznacza to problemy z żeglugą śródlądową.

- Od trzech miesięcy w Polsce praktycznie nie padało. Deszczu było o ponad połowę mniej niż powinno spaść w tym sezonie - na antenie TVN24 poinformował synoptyk Artur Chrzanowski. Według meteorologa stanowi to poważny problem dla naszego kraju. - Zakłóca to rytm natury i może odbić się na przyszłorocznych plonach - dodał.

Postępujący spadek poziomu wody w Renie utrudnia poruszanie się po rzece statkom towarowym. - Wiele z nich pływa, będąc zapełnionymi tylko w połowie - poinformowali w środę niemieccy przedsiębiorcy. Synoptycy nie przewidują opadów deszczu, dzięki którym poziom wody w rzece mógłby się podnieść.

Sucha jesień w Niemczech sprawiła, że poziom Renu opadł do poziomu, który nie pozwala na swobodną żeglugę. Jak oceniają eksperci, ta sytuacja przyczyniła się do wzrostu cen ropy w Europie, które są najwyższe od 2009 roku.

Ponad 1200 strażaków cały czas walczy z potężnymi pożarami w amerykańskim stanie Teksas. Jak dotąd, ogień zabił dwie osoby i pochłonął ponad tysiąc domów.

Susza, z którą zmagają się w tym roku Afrykańczycy, zbiera śmiertelne żniwo. W kenijskim regionie Turkana z wycieńczenia i głodu zmarło w ostatnim czasie 14 osób. Niedożywienie dzieci sięga poziomu 37 proc.

W dotkniętej klęską głodu Somalii wybuchła epidemia cholery. Brudna woda i złe warunki sanitarne doprowadziły do zwiększonej liczby przypadków tej choroby w stolicy kraju, Mogadiszu - ostrzegła w piątek Światowa Organizacja Zdrowia.

Barack Obama podjął decyzję o dodatkowej pomocy dla głodującej Somalii, w której panuje niespotykana od 60 lat klęska suszy. Stany Zjednoczone przeznaczyły na pomoc humanitarną 105 mln dolarów.

Według amerykańskich szacunków głód i susza w Somalii zabiły w ostatnich trzech miesiącach ponad 29 tys. dzieci w wieku poniżej pięciu lat. Jest to pierwsza tak precyzyjna próba oszacowania liczby zmarłych w wyniku klęski w Rogu Afryki.

Tyle ostatnio narzekamy na deszcz, że za dużo, że nas podtapia, że wiadrami wodę z piwnic wylewamy. A tu niedawno na antenie TVN24 Janina Ochojska mówiła o potwornej suszy w Somalii, głodzie i śmierci.

Utrzymująca się w lipcu susza spowodowała niedobory wody dla 4,28 mln Chińczyków. Wysokie temperatury oraz brak opadów w lipcu, spowodowały susze głównie w północnych i południowych rejonach kraju. Z kolei centralne i wschodnie rejony Chin zmagają się z powodzią. W ich wyniku zginęło 97 osób.

Od października 2010 roku do czerwca 2011 roku Teksas przeszedł najbardziej suchy 9-miesięczny okres w swojej historii - podaje amerykańska Narodowa Służba Pogodowa w Fort Worth. Teksańczycy wciąż czekają na zmianę pogody, która złagodzi suszę. Niestety nie zanosi się, żeby poprawa sytuacji nastąpiła w najbliższym czasie.

Na Somalię, która dotąd zmagała się z największą od dziesięcioleci suszą, zaczął padać deszcz. Jednak zamiast ratunku, przyniósł kolejne szkody. Przesiedleni i zdezorientowani mieszkańcy nie mają gdzie chronić się przed obfitymi opadami. Szybko rozprzestrzeniają się choroby zakaźne. W wyniku opadów zginęło już pięcioro ludzi, w tym troje dzieci.

10 milionów Afrykanów cierpi z powodu suszy. Najbardziej dotknięte klęską głodu i brakiem wody są Somalia, Kenia, Dżibuti i Etiopia. Potrzebnych jest 40 milionów dolarów na dożywianie dzieci i zaopatrywanie wiosek w wodę.

Ponad 10 milionów ludzi cierpi z powodu największej od 60 lat suszy w rejonie Półwyspu Somalijskiego - poinformowało Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA). Klęska głodu dotknęła mieszkańców kilku państw.