susza

susza

W Gwatemali nastał okres suszy. Trwa walka z niedożywieniem

Po upałach i braku deszczu w Ameryce Środkowej doszło do klęski suszy. Problem dotyka tam ponad 2 miliony ludzi. Najgorsza sytuacja jest w Gwatemali. Rolnicy obawiają się, że może nie wystarczyć jedzenia nawet dla nich samych. Rząd zapowiedział, że pomoże rodzinom, które znajdują się w najtrudniejszej sytuacji.

Wodni policjanci będą wypatrywać śladów wilgoci. "Nasilamy egzekwowanie restrykcji"

Specjalni "wodni policjanci" będą sprawdzać przestrzeganie ograniczeń zużycia wody w Los Angeles. Coraz silniejsze restrykcje wymusza rekordowa susza, która nęka Kalifornię już trzeci rok. Zabronione jest nie tylko mycie samochodu czy podlewanie trawnika poza wyznaczonymi porami, ale nawet podanie szklanki wody klientowi restauracji bez pytania, czy jej sobie życzy.

Katastrofalna susza wyniszcza Kalifornię

Przez trwającą suszę w Kalifornii przewiduje się, że straty wyniosą 2,2 miliardy dolarów. 17 tys. osób straciło prace w rolnictwie (najwięcej w mieście San Joaquin Valley) z powodu zniszczenia upraw. Te informacje zostały zawarte we wtorkowym raporcie sporządzonym przez Uniwersytet Kalifornijski.

Majowe ulewy odsunęły perspektywę suszy

Po ostatnich ulewach poprawiła się sytuacja hydrologiczna na południu kraju. - Zasoby wód gruntowych częściowo się tam odbudowały - poinformowała Marianna Sasim, główny hydrolog kraju. W efekcie ryzyko suszy na tym obszarze zmniejszyło się.

Od zimy nęka ich susza. By zdobyć wodę, przemierzają 25 km

Niedobór opadów, który od początku zimy nęka Region Autonomiczny Mongolia Wewnętrzna (Chiny), doprowadził do powstania potężnej suszy. Mieszkańcy, by zdobyć wodę, muszą pokonać dystans 25 km. Obawiają się, że wkrótce będą musieli opuścić swoje domy i przenieść się w inną część kraju.

Mundial na klepisku? W Sao Paulo zaczyna brakować wody

Coraz poważniejsza susza nęka południowo-wschodnią Brazylię. Największa metropolia tego kraju - Sao Paulo może stanąć przed koniecznością racjonowania wody, a ograniczenia jej zużycia lub po prostu niedobory już dają się we znaki w mniejszych miejscowościach. Według ekspertów na poprawę sytuacji nie ma co liczyć, bo dostarczająca zwykle największej dawki wilgoci letnia pora deszczowa była wyjątkowo niełaskawa i właśnie się kończy.

Coraz mniej deszczu tam, gdzie go brakuje. Ekstremalne opady w miejscach, gdzie jest ich nadmiar

Rejony Amazonii, Ameryki Środkowej i między innymi Indonezji będą coraz bardziej narażone na susze. Do końca tego stulecia liczba bezdeszczowych dni wzrośnie tam o ponad 30. Według naukowców z Instytutu Oceanografii im. Scrippsa (San Diego) obszary, które mają deficyt wody - do schyłku XXI wieku będą miały jej jeszcze mniej. Eksperci zaznaczają jednak, że będą i takie miejsca, gdzie opady staną się wyjątkowo intensywne.

Nadal ponad 90 proc. Złotego Stanu walczy z suszą

- Prawie 91 proc. powierzchni Kalifornii nadal doskwiera susza - alarmują specjaliści. Jak się okazuje, to wcale nie koniec, bo klęska może potrwać jeszcze kilka lat, a mieszkańcy powinni się do tego przyzwyczaić.

Ze wschodu uścisk zimy, z zachodu objęcia suszy

Wir polarny znowu psuje pogodę w Ameryce. Pod koniec miesiąca ten cyklon jeszcze bardziej się pogłębi. W efekcie fala chłodu przejdzie przez Środkowy Zachód i Wschód Stanów Zjednoczonych, a z kolei w Kalifornii nasili się zjawisko suszy.