susza

susza

Sosny obumierają. Przez suszę

W wyniku suszy, która cały czas się pogłębia, w kraju obumierają drzewa. Osłabione sosny i świerki są atakowane przez szkodniki. Zamierające drzewa zostaną wycięte, a za zaistniałą sytuację odpowiadają zmiany zachodzące w klimacie.

Śmiertelna susza w Indiach

Po zeszłorocznej fali upałów jaka przeszła przez Indie, w kraju odnotowywane są rekordowe temperatury. Liczba śmiertelnych ofiar upałów rośnie, a zapasy wody maleją. Wybuchają pożary, rząd apeluje o picie wody, której nie ma. Sytuacja będzie coraz gorsza.

Za dwa tygodnie ten kraj zostanie bez wody. Wszystko przez El Nino

Palau, małe, urocze państwo wyspiarskie na Pacyfiku za kilkanaście dni może całkowicie wyschnąć, podały w poniedziałek jego władze. Jednocześnie zaapelowały o pilną pomoc do Japonii i Tajwanu, w tym o przesłanie statków z wodą pitną. Nie ma wątpliwości, że za groźbę suszy w tamtym rejonie świata odpowiada zjawisko pogodowe El Nino.

Upał w Malezji jest nieznośny

Upał panujący na północy Malezji jest nieznośny - temperatur w cieniu sięgają 36 st. C. Stany Kedah i Perlis, gdzie jest najgorszy, znane są z rozległych pól uprawnych zaspokajających 70 proc. zapotrzebowania krajowego na ryż.

Kultowe jezioro z "Dirty Dancing" wysycha

Jezioro Mountain Lake czasy świetności ma już za sobą. I to nie tylko dlatego, że od czasu nakręcenia tam kultowego filmu "Dirty Dancing" minęło prawie 30 lat. Po prostu wysycha. Ma jednak szansę na odrodzenie.

Piłki cieniowe to sposób na walkę z suszą. Jest znany również w Polsce

Aby zapobiec szybkiemu wyparowaniu wody w garnku, przykrywasz go pokrywką. W przypadku zbiornika wodnego sytuacja jest analogiczna. Przykrywając go, można zapobiec szybkiemu parowaniu. W tym celu można zbudować wielką "pokrywkę" w postaci dachu. Jest jednak dużo prostszy sposób. Zamiast budować kosztowną konstrukcję podtrzymującą dach nad zbiornikiem, można pokryć jego powierzchnię pływającymi kulkami.

Transport rzeczny tonie. Upał go pogrąża

Przez upały drastycznie obniżył się poziom wody nie tylko w Wiśle, ale i innych polskich rzekach. Właściciele statków załamują ręce i z zazdrością patrzą na kolegów po fachu z Niemiec czy Holandii. Upały pogrążają transport śródlądowy, który i bez nich w Polsce ledwo zipie. Tematem zajął się reporter programu "Polska i Świat" w TVN 24 Łukasz Wieczorek.