Smoleńsk

Smoleńsk

"Władza się zmieniła, głosowaliśmy na tę władzę. Cenzura została"

Bez udziału polityków PiS grupa kilkudziesięciu osób przemaszerowała w czwartek przed Pałac Prezydencki i na plac Piłsudskiego w Warszawie w 97. tak zwaną miesięcznicę smoleńską. Ewa Stankiewicz ze Stowarzyszenia Solidarni 2010 zapowiedziała, że marsze będą się odbywać. - Niestety, nie jest tak, że możemy spokojnie odetchnąć, usiąść - argumentowała. - Najlepszym świadectwem było ocenzurowanie relacji z posiedzenia podkomisji badającej przyczyny rozpadu samolotu przedstawiającej raport techniczny. To zostało ocenzurowane w Telewizji Polskiej - podkreślała.

Polacy proszą Rosjan o pomoc w śledztwie smoleńskim. Dziewięć wniosków prokuratury

Co najmniej dziewięć razy w ciągu ostatnich dwóch lat polska prokuratura zwracała się do rosyjskiej o pomoc w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej. Za każdym razem spotykała się albo z odmową pomocy, albo z milczeniem - wynika z informacji przedstawionych przez zastępcę prokuratora generalnego Marka Pasionka. Rosyjscy śledczy twierdzą, że spełnienie żądań polskich prokuratorów byłoby sprzeczne z rosyjskim prawem lub międzynarodowymi konwencjami.

Tusk: nie jest rolą premiera zajmowanie się detalami organizacyjnymi

Politycznie nie odpowiadałem za projekt wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu - mówił przed warszawskim sądem były premier Donald Tusk. Podkreślił też, że "nie leży w kompetencji premiera zajmowanie się stroną logistyczną tego rodzaju przedsięwzięć i inicjatyw". Przewodniczący Rady Europejskiej zeznawał w poniedziałek w procesie Tomasza Arabskiego i czterech innych urzędników w sprawie organizacji wizyt państwowych w Katyniu w kwietniu 2010 roku.

Unia wobec Rosji bez zmian. Polska apeluje o zwrot wraku tupolewa

Unia Europejska kładzie większy nacisk na przyjęte w 2016 roku pięć zasad postępowania wobec Rosji, ale nie wprowadza istotnych zmian w swojej polityce wobec tego kraju - wynika z dyskusji szefów dyplomacji państw unijnych. Polska podniosła w niej kwestię zwrotu wraku tupolewa, który w 2010 roku rozbił się w katastrofie pod Smoleńskiem.

"Były okrzyki z obu stron barykady: wygraliśmy. Myśmy niczego nie wygrali"

10 kwietnia Polska straciła bardzo wiele i każdego dnia tracimy coraz więcej na tych podziałach - tak Barbara Nowacka, córka zmarłej w katastrofie smoleńskiej byłej wicepremier Izabeli Jarugi-Nowackiej, skomentowała ósmą rocznicę tragedii z 2010 roku. Gość "Kropki nad i" oceniła, że pomnik poświęcony ofiarom katastrofy na placu Piłsudskiego w Warszawie jest wymuszony i został postawiony w tajemnicy. Gościem programu był również Maciej Komorowski, syn zmarłego w katastrofie smoleńskiej wiceministra spraw zagranicznych Stanisława Jerzego Komorowskiego.

"Tak się nie bada wypadków lotniczych". Komentarze po raporcie podkomisji Macierewicza

Nie uzyskaliśmy żadnych informacji na temat badań, dowodów, wyliczeń. Wszystko to, co zrobiła podkomisja, opiera się na oglądaniu zdjęć - tak poseł PO Marcin Kierwiński ocenił techniczny raport podkomisji smoleńskiej. Z kolei Maciej Lasek, były szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych podkreślił, że ustalenia podkomisji nie wnoszą nic nowego. - Dalej nie są pewni, ile było wybuchów, jaki był to materiał wybuchowy i w jakich miejscach - zaznaczył Lasek. - Tak się nie bada wypadków lotniczych - dodał.

Gliński: Władza nie odgradza się od obywateli. Musimy stosować barierki

Niestety ze względów bezpieczeństwa musimy stosować barierki - stwierdził wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Zaprzeczył, by władza na obchodach ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej odgradzała się od obywateli. - Wszyscy obywatele są zaproszeni na uroczystości, poza awanturnikami, którzy tam idą po to, żeby tam robić złe rzeczy - zastrzegł.

"Wstyd, że Węgrzy zdążyli odsłonić pomnik przed Polakami"

Odsłonięcie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej to powinna być uroczystość, która łączy, bo katastrofa dotknęła wszystkich - mówił prezydencki minister Andrzej Dera. Dodał, że wstydem jest to, że Węgrzy zdążyli odsłonić pomnik przed Polakami. Zdaniem opozycji, pomnik postawiono z naruszeniem prawa.

"Antoni, Antoni!". Kaczyński: chwała tym, którzy walczyli o prawdę

- Chwała tym, którzy stali tutaj z krzyżem. Chwała tym, którzy walczyli o prawdę, na czele z Antonim Macierewiczem - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas 93. miesięcznicy smoleńskiej. Po tych słowach tłum zgromadzony przed Pałacem Prezydenckim zaczął skandować "Antoni, Antoni!".

Podkomisja smoleńska po raz kolejny o wybuchu

Lewe skrzydło samolotu Tu-154 M zostało zniszczone w wyniku eksplozji wewnętrznej, istniało kilka źródeł eksplozji, a brzoza nie miała wpływu na pierwotne zniszczenie skrzydła - to ma być jedna z kluczowych konkluzji raportu technicznego tzw. podkomisji smoleńskiej, który ma być według zapowiedzi Antoniego Macierewicza gotowy w kwietniu. Po raz kolejny podkomisja powołana przez Antoniego Macierewicza forsuje hipotezę o wybuchu na pokładzie tupolewa. Są one niezgodne z ustaleniami powołanej zaraz po katastrofie komisji Jerzego Millera.

Tusk ma zeznawać jako świadek w procesie Arabskiego

Na 23 kwietnia 2018, na godzinę 10, wezwano byłego premiera Donalda Tuska jako świadka w procesie Tomasza Arabskiego - byłego szefa kancelarii premiera, sądzonego za niedopełnienie obowiązków przy organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 roku.

Prawie 90 milionów złotych dla rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. MON ujawnia

Resort obrony narodowej odpowiedział na interpelację posłanki PO Małgorzaty Niemczyk, ujawniając kwoty i rodzaj wypłaconych świadczeń dla rodzin osób, które zginęły w katastrofie 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. Jak wyjaśnił w dokumencie sam Antoni Macierewicz, MON do tej pory przekazał bliskim ofiar smoleńskich około 90 milionów złotych.

"Będziemy wepchnięci w ramiona Rosji"

Sugeruję, żeby Jarosław Kaczyński zwrócił się do swojego przyjaciela premiera Victora Orbana. Z racji jego bardzo bliskich ostatnio kontaktów z prezydentem Władimirem Putinem może załatwi prywatnie Kaczyńskiemu dostęp do katastrofy - powiedział Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej, komentując wtorkowe działania polskiego MSZ związane z katastrofą smoleńską.

Ambasador Rosji dostał notę dyplomatyczną z MSZ-tu

Wiceszef MSZ do spraw wschodnich Bartosz Cichocki wręczył we wtorek ambasadorowi Rosji Siergiejowi Andriejewowi notę dyplomatyczną oraz wyraził zaniepokojenie w związku z utrudnieniami w dostępie do miejsca katastrofy smoleńskiej - poinformował resort spraw zagranicznych.