Smoleńsk

Smoleńsk

Incydent na miesięcznicy, uniemożliwili pracę reporterowi. Politycy PiS się odcinają

- Pan nie ma prawa tutaj stać! - krzyczy jedna z kobiet stojących przed Pałacem Prezydenckim do reportera TVP Info i ściąga mu słuchawki. Po chwili reporter zostaje popchnięty przez inną osobę w tłumie i nie może przeprowadzić transmisji dla swojej stacji. Nagranie pokazujące, jak osoby uczestniczące w miesięcznicy smoleńskiej uniemożliwiły pracę dziennikarzowi, udostępniła stacja TVP Info.

Macierewicz: przez pięć lat nie chciano pamiętać o Smoleńsku

Nad Smoleńskiem poległ kwiat polskiego przywództwa narodowego, przez pięć lat nie chciano o tym pamiętać - oświadczył w piątek w jednym z wrocławskich liceów szef MON Antoni Macierewicz. Minister złożył tam kwiaty pod tablicą pamiątkową upamiętniającego Lecha Kaczyńskiego. - Wy pamiętaliście - zwrócił się do uczniów.

Wiceminister kultury: Tupolew zaczął rozpadać się w powietrzu. To udowodnione

Uważam, że udowodniono wybuchy na pokładzie Tu-154M. Samolot zaczął się rozpadać w powietrzu i są na to 100-procentowe dowody. Te dowody są zbiorem ustaleń czterech konferencji smoleńskich zorganizowanych przez 100 polskich profesorów z najlepszych uczelni – powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS). Dyskutowali z nim Dariusz Rosati (PO) i Janusz Zemke (SLD).

Film o katastrofie w Smoleńsku znalazł sponsorów. Kto wyłożył 5 mln zł?

Film o katastrofie w Smoleńsku w reżyserii Antoniego Krauzego trafi jednak do kin. Premiera ma być w marcu przyszłego roku, bo znaleźli się tajemniczy inwestorzy, którzy dofinansowali produkcję. Wyłożyli 5 milionów złotych i tym samym zmniejszyli problemy finansowe filmu, który nie dostał wsparcia z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Prokuratura: w tupolewie nie było wybuchu. Biegli sporządzili "kompleksową analizę"

Prokuratorzy wojskowi zapoznali się z opinią biegłych, która zawiera kompleksową analizę przyczyn i okoliczności katastrofy smoleńskiej - poinformowała we wtorek Naczelna Prokuratura Wojskowa. Zdaniem biegłych do katastrofy doprowadziły m.in. błędy załogi i rosyjskich kontrolerów lotu. Według polityków PiS to reakcja na wypowiedzi przyszłego szefa MSZ. Witold Waszczykowski zapowiedział m.in. zaskarżenie rosyjskiego śledztwa do Strasburga.

Waszczykowski o zwrocie wraku: dość czekania na gesty

Widać, że Rosja używa kwestii wraku w celach politycznych i trzeba zacząć politycznie rozgrywać tę sprawę - powiedział Witold Waszczykowski. Kandydat na ministra spraw zagranicznych zarzucił też Radosławowi Sikorskiemu, że ten niewystarczająco starał się o zwrot wraku, kiedy był szefem MSZ.

Kaczyński: to musi być czas wielkiej mobilizacji

Jarosław Kaczyński tradycyjnie dziesiątego dnia miesiąca wraz ze swoimi zwolennikami przemaszerował pod Pałac Prezydencki. - Tu za mną w Pałacu (jest) nowy lokator - przypomniał. Po raz pierwszy "miesięcznica" katastrofy smoleńskiej przypadła podczas kadencji Andrzeja Dudy, który jednak nie dołączył do lidera Prawa i Sprawiedliwości.

Sąd Najwyższy: śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej nie jest przewlekłe

- Gdy sprawa ma charakter precedensowy, wiąże się z aspektami międzynarodowymi i koniecznością zasięgania licznych opinii biegłych, postępowanie może trwać dłużej - uznał Sąd Najwyższy, nie stwierdzając przewlekłości śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej prowadzonego przez Wojskową Prokuraturę Okręgową (WPO) w Warszawie. SN oddalił skargę rodzin kilku ofiar katastrofy.

Jakie wnioski wyciągnięto z katastrofy smoleńskiej?

Czy najważniejsze osoby w państwie latają bezpiecznie? Czy lepiej zabezpieczone jest dowództwo polskiej armii? Jak zmieniły się procedury, wyszkolenie załogi i sprzęt? Pięć lat po katastrofie smoleńskiej te pytania same nasuwają się na myśl. ("Fakty" TVN).

Zginęli pod Smoleńskiem. Lista ofiar

10 kwietnia 2010 r. w samolocie Tu-154M, który krótko przed godziną 9:00 runął na ziemię 1,5 kilometra od lotniska w Smoleńsku, przebywała para prezydencka. Oprócz niej na pokładzie znajdowały się inne najważniejsze osoby w państwie.

To miała być spokojna sobota. Tak dowiedzieliśmy się o katastrofie

Sobota, 10 kwietnia 2010 r. Na antenie TVN24 od godz. 7 trwa poranne pasmo. Program prowadzi Jarosław Kuźniar. Ten dzień ma być spokojny. Planowana jest transmisja uroczystości związanych z rocznicą Zbrodni Katyńskiej. Do redakcji dociera jednak dramatyczna informacja o kłopotach prezydenckiego samolotu podczas lądowania na lotnisku w Smoleńsku. Sześć lat po katastrofie tupolewa wracamy do tego tragicznego poranka.

Prokuratura winna zamieszania? "Jeden wielki bełkot informacyjny"

- Prokuratura wprowadzała w błąd opinię publiczną, a co najgorsze, wprowadzała w błąd rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej. To one powinny w pierwszej kolejności dowiedzieć się o zawartości stenogramu - twierdzi poseł PiS Bartosz Kownacki, rzecznik części rodzin ofiar. Były eurodeputowany Marek Siwiec ocenił z kolei, że ze strony prokuratury "wydobywa się bełkot informacyjny".

"Jest jeszcze trzecia, kompleksowa opinia, której prokuratura nie ujawniła"

- Mamy jeszcze trzecią, kompleksową opinię. Dobrze byłoby, gdyby ją ujawniono, bo dopiero ona pozwala odpowiedzieć na pytanie, jakie wnioski wyciągnięto z tych dwóch opinii fonoskopijnych oraz zeznań świadków - stwierdził na antenie TVN24 Roman Giertych, pełnomocnik części ofiar katastrofy smoleńskiej. Zdaniem adwokata dwie upublicznione opinie biegłych się uzupełniają.