Smoleńsk

Smoleńsk

Jakie wnioski wyciągnięto z katastrofy smoleńskiej?

Czy najważniejsze osoby w państwie latają bezpiecznie? Czy lepiej zabezpieczone jest dowództwo polskiej armii? Jak zmieniły się procedury, wyszkolenie załogi i sprzęt? Pięć lat po katastrofie smoleńskiej te pytania same nasuwają się na myśl. ("Fakty" TVN).

Zginęli pod Smoleńskiem. Lista ofiar

10 kwietnia 2010 r. w samolocie Tu-154M, który krótko przed godziną 9:00 runął na ziemię 1,5 kilometra od lotniska w Smoleńsku, przebywała para prezydencka. Oprócz niej na pokładzie znajdowały się inne najważniejsze osoby w państwie.

To miała być spokojna sobota. Tak dowiedzieliśmy się o katastrofie

Sobota, 10 kwietnia 2010 r. Na antenie TVN24 od godz. 7 trwa poranne pasmo. Program prowadzi Jarosław Kuźniar. Ten dzień ma być spokojny. Planowana jest transmisja uroczystości związanych z rocznicą Zbrodni Katyńskiej. Do redakcji dociera jednak dramatyczna informacja o kłopotach prezydenckiego samolotu podczas lądowania na lotnisku w Smoleńsku. Sześć lat po katastrofie tupolewa wracamy do tego tragicznego poranka.

Prokuratura winna zamieszania? "Jeden wielki bełkot informacyjny"

- Prokuratura wprowadzała w błąd opinię publiczną, a co najgorsze, wprowadzała w błąd rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej. To one powinny w pierwszej kolejności dowiedzieć się o zawartości stenogramu - twierdzi poseł PiS Bartosz Kownacki, rzecznik części rodzin ofiar. Były eurodeputowany Marek Siwiec ocenił z kolei, że ze strony prokuratury "wydobywa się bełkot informacyjny".

"Jest jeszcze trzecia, kompleksowa opinia, której prokuratura nie ujawniła"

- Mamy jeszcze trzecią, kompleksową opinię. Dobrze byłoby, gdyby ją ujawniono, bo dopiero ona pozwala odpowiedzieć na pytanie, jakie wnioski wyciągnięto z tych dwóch opinii fonoskopijnych oraz zeznań świadków - stwierdził na antenie TVN24 Roman Giertych, pełnomocnik części ofiar katastrofy smoleńskiej. Zdaniem adwokata dwie upublicznione opinie biegłych się uzupełniają.

"Smoleńsk to dramat narodowy, a nie kampania wyborcza"

Politycy PO Mariusz Witczak i Adam Szejnfeld zaapelowali do "wszystkich sił politycznych", głównie PiS, oraz kandydatów na prezydenta, by nie "używali katastrofy smoleńskiej w kampanii wyborczej". 10 kwietnia oddajmy hołd tym, którzy zginęli - wzywał Szejnfeld. To Platforma wykorzystuje katastrofę smoleńską do kampanii wyborczej - ocenił w odpowiedzi rzecznik PiS Marcin Mastalerek.

Pomnik w Smoleńsku w zamian za pomnik czerwonoarmistów w Krakowie

Ambasador RP w Moskwie Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz spotkała się we wtorek z rosyjskim z ministrem kultury Władimirem Medinskim. Rozmowy dotyczyły budowy pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej, miejsc pamięci oraz współpracy kulturalnej. Strony przedstawiają różne wnioski z tego spotkania.

Polscy piloci i kontrolerzy ze Smoleńska winni katastrofy? Zarzuty dla Rosjan

W piątek prokuratorzy przedstawią wnioski zawarte w kompleksowej opinii biegłych różnych specjalności ws. katastrofy smoleńskiej. Według nieoficjalnych informacji, prokuratura przygotowuje zarzuty wobec kontrolerów lotu ze Smoleńska - podało Radio ZET. Mają one dotyczyć nieumyślnego sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu powietrznym.

Macierewicz: za tragedię smoleńską odpowiada Putin

- Za tragedię w Smoleńsku odpowiada rząd Władimira Putina, to nie był wypadek ani błąd pilotów – przekonywał w Parlamencie Europejskim w Brukseli poseł PiS Antoni Macierewicz, szef parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej.

10 kwietnia delegacja rządowa w Smoleńsku, premier na Powązkach

W piątą rocznicę katastrofy smoleńskiej premier Ewa Kopacz będzie uczestniczyć w uroczystościach na stołecznych Powązkach. Do Smoleńska uda się delegacja rządowa pod przewodnictwem minister kultury Małgorzaty Omilanowskiej i szefa kancelarii prezesa rady ministrów Jacka Cichockiego. PiS planuje własne obchody.

Schetyna: miejsce wraku tupolewa jest w Polsce

Nikt w Polsce nie zapomniał o tym, że miejsce wraku Tu-154M jest w Polsce - podkreślił szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna. MSZ wystosowało do rosyjskiego resortu spraw zagranicznych notę ws. zwrotu wraku samolotu, który rozbił się 10 kwietnia pod Smoleńskiem. Minister spraw zagranicznych powiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat, że kwestia zwrotu wraku samolotu przez Rosję nie zostanie zostawiona.

Nikt nie chce starych samolotów dla VIP-ów

Nie udała się sprzedaż byłych rządowych samolotów dla VIP-ów - Jaków 40. Nie bardzo wiadomo też, co dalej będzie z jedynym pozostały Tu-154M, który po lotach testowych dla prokuratury wojskowej, stoi bezczynnie na lotnisku w Mińsku Mazowieckim. Samolotom, które można było sprzedać, pokończyły się przeglady oraz gwarancje i prawdopodobnie już nigdy nie polecą. Materiał "Polski i Świata".