Smoleńsk

Smoleńsk

- Powstanie wierna kopia samolotu w mniejszej skali. Sprawdzimy, jak Tu-154 zachowuje się w różnych sytuacjach w locie, przy lądowaniu, ze zmiennym położeniem klap, również przy utracie końcówki skrzydła - zapowiedział szef podkomisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej Wacław Berczyński.

Szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa, podczas środowej oceny rządu PO-PSL, powiedziała, że działalność zespołu Macieja Laska zajmującego się badaniem katastrofy TU-154M kosztowała Skarb Państwa 265 tys. złotych. Jak przy tym wypadają planowane koszty działania podkomisji ds. zbadania katastrofy smoleńskiej powołanej przez Antoniego Macierewicza?

W środę pierwsi świadkowie zeznawali w procesie Tomasza Arabskiego i czterech innych osób oskarżonych w trybie prywatnym przez rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej o niedopełnienie obowiązków przy organizacji lotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 r. Kolejną rozprawę zaplanowano na 13 maja.

Są już pierwsze reakcje rodzin na informacje o planowanych ekshumacjach ciał prawie wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Jak informuje reporter TVN24, część rodzin nie chce się na to zgodzić, uważając te działania za zbędne. - Będę zdecydowanie przeciwko - mówił Paweł Deresz, wdowiec po Jolancie Szymanek-Deresz.

Rodziny ofiar oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oddali w niedzielę na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej sprzed sześciu lat. Na Powązkach znajduje się kwatera, w której pochowanych jest 28 ofiar katastrofy.

- Jeśli w Sejmie pojawi się projekt zakazujący aborcji, ma szansę zostać przyjęty. Spełni się życzenie wielu hierarchów, którzy mówią, że prawo boże ma być nadrzędne w stosunku do stawa stanowionego - mówił w "Faktach po Faktach" były premier Leszek Miller.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w sobotę z przedstawicielami rodzin smoleńskich oraz młodzieżą, która w niedzielę wyjeżdża z pielgrzymką do Katynia i Smoleńska. W tym roku przypada 76. rocznica zbrodni katyńskiej i 6. rocznica katastrofy smoleńskiej.

W niedzielę w całym kraju odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej. Do pierwszej rocznicy pod swoimi rządami szykuje się PiS. Groby ofiar katastrofy smoleńskiej planują w niedzielę odwiedzać także politycy PO, PSL i SLD. Pomorski Komitetu Obrony Demokracji zamierza natomiast zanieść 96 lampionów na szczyt Kamiennej Góry w Gdyni. ("Polska i świat")

W czwartek przed południem ruszył proces pięciu osób - w tym byłego szefa kancelarii premiera Tomasza Arabskiego - oskarżonych w trybie prywatnym przez rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej o niedopełnienie obowiązków przy organizacji lotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 r. Do postępowania włączył się prokurator.

Przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego przed Pałacem Prezydenckim, odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, a także msze i koncerty - są w planach PiS na 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej, która przypada 10 kwietnia.

- Cała tragedia smoleńska jest tragedią ogólnonarodową, a nie jednej partii. 10 kwietnia powinien być momentem zadumy i pojednania, a nie walki między partiami - uznał w "Kropce nad i" Ryszard Petru. Mówiąc z kolei o - jak to określił - klinczu w sprawie TK ocenił, że "Kaczyński szantażuje biedną panią premier". Zadeklarował, że jest gotów "nawet jutro rano siąść do stołu z przedstawicielami PiS" i pracować nad rozwiązaniem konfliktu.