Już tylko godziny dzielą nas od całkowitego zaćmienia Słońca. Choć na własne oczy zobaczą je tylko ci, którzy wybrali się na północ Australii, na tvnmeteo.pl podziwiać "najwspanialszy fenomen natury" będą mogli wszyscy zainteresowani. Póki co zobaczcie, jak przygotowują się na nie obecni na miejscu miłośnicy astronomii z całego świata.
Ponad tysiąc miłośników astronomii - zarówno amatorów, jak i profesjonalistów - zebrało się we wtorek na jednej z północnoaustralijskich plaż, by obejrzeć całkowite zaćmienie Słońca.
"Najwspanialszy fenomen natury"
Do Cairns, portowego miasta w stanie Queensland, przybyli obserwatorzy nieba z całego świata. Już w środę o godz. 6.38 czasu lokalnego (wtorek, 21.38 czasu polskiego) będą oni świadkami niezwykłego widowiska.
- To najwspanialszy fenomen natury, jaki człowiek jest w stanie dostrzec gołym okiem - ekscytował się Fred Espenak z NASA.
Jest 50 proc. szans
Faza całkowitego zaćmienia Słońca trwa około dwóch minut, dlatego poprzedzające godziny upłynęły na gorączkowoym śledzeniu prognoz pogody.
- Porównujemy statystyki dotyczące zachmurzenia w tym regionie z ostatnich 20 lat. Wychodzi nam, że jest 50 proc. szans na przejaśnienia - mówił Jay Pasachoff, amerykański astronom.
Zobaczycie w tvnmeteo.pl
Na oglądanie tego, jak Księżyc znajdzie się w jednej linii z Ziemią i Słońcem i przysłoni naszą dzienną gwiazdę, w Polsce nie ma najmniejszych szans. Jeśli jesteście jednak ciekawi tego widowiska, zapraszamy na portal tvnmeteo.pl, ponieważ będziemy je dla was transmitować.
Bezpośrednia transmisja rozpocznie się o godz. 20.45 czasu polskiego, a faza całkowitego zaćmienia będzie miała miejsce około godz. 21.30.
Dzięki projektowi GLORIA
W Polsce zaćmienie będzie można oglądać dzięki nowoczesnym technologiom i zaangażowaniu międzynarodowej grupy naukowców zreszonych w projekcie GLORIA (GLObal Robotic-telescopes Intelligent Array, czyli Globalna Inteligentna Sieć Zautomatyzowanych Teleskopów). WIĘCEJ O CAŁKOWITYM ZAĆMIENIU SŁOŃCA ORAZ O PROJEKCIE GLORIA PRZECZYTACIE TU
Autor: map/mj / Źródło: Reuters TV, TVN Meteo