słońce

słońce

Złośliwe skutki zalegiwania na plaży

Na słoneczne dni, gdy termometry wskazują wartości grubo powyżej dwudziestu kilku stopni Celsjusza, wiele osób czeka z utęsknieniem przez wszystkie chłodniejsze miesiące. Wówczas plaże, miejskie kąpieliska czy parki, gdzie można rozłożyć koc, przeżywają wówczas oblężenie. Niestety - po dniu spędzonym na opalaniu na naszej skórze może pojawić się coś więcej niż opalenizna.

Paryż pod chmurami, Kopenhaga też

Sobota w wielu miejscach Europy będzie pochmurna, deszczowa, burzowa. Jednak będą i takie miejsca, gdzie na niebie pojawi się słońce. Według prognoz po południu słupki rtęci powędrują od 20 do 34 st. C.

Jeszcze jeden Księżyc krąży wokół Ziemi?

Większość planet w naszym Układzie Słonecznym ma więcej niż jeden księżyc. Naukowcy spierają się o liczbę naturalnych satelitów krążących wokół Ziemi. Część badaczy twierdzi, że za księżyc Ziemi należy uznać także planetoidę Cruithne.

Słonecznie i ciepło nad morzem i na Mazurach, burzowo w górach

Na Mazurach i nad morzem bezchmurne niebo i temperatura powyżej 22 st. C umili czas turystom. W górach zapanuje dość typowa dla tego regionu zmienna aura. W wielu regionach na południu Polski będzie świecić słońce, ale nie można wykluczyć również przelotnych opadów deszczu i burz.

Niezwykły spektakl w Nowym Jorku. Zobacz Manhattanhenge

Zdarza się od dwóch do czterech razy w roku i przyciąga tysiące turystów z całego świata. Mowa o Manhattanhenge - niezwykle efektownym zjawisku polegającym na tym, że zachodzące słońce wręcz idealnie pokrywa się z 42. ulicą Manhattanu. Spektakl ten można było podziwiać w weekend.

Upały i bezchmurne niebo w wielu światowych kurortach

Wielu turystów liczy na taką właśnie pogodę, jaka będzie w wielu światowych kurortach. Plaże będą zapełnione, a amatorzy opalania będą mieli prawdziwą ucztę. Nie wszędzie jednak pogoda dopisze - wczasowicze na Lazurowym Wybrzeżu muszą nastawić się na burze i deszcze.

W nocy Ziemia będzie najdalej od Słońca

W piątek o godz. 2 w nocy Ziemia znajdzie się ponad 152 mln km od Słońca. Zostanie osiągnięte aphelium, czyli największe oddalenie Błękitnej Planety i jej dziennej gwiazdy.

Słońce "wydmuchnęło" kłęby plazmy jak dym z papierosa

Smugi dymu wydmuchiwane przez palaczy przypominają serie powiązanych ze sobą różnorodnych erupcji w koronie słonecznej, które zarejestrowało kilka statków kosmicznych monitorujących naszą gwiazdę. Obraz stworzony z tych nałożonych na siebie obserwacji ukazuje struktur sprawiające wrażenie zwiewnych i subtelnych. To jednak pozory - w rzeczywistości w tym procesie wyzwolone zostały ogromne dawki energii.

"Halo" na niebie nad Łaskiem

Reporterka 24 uwieczniła na fotografii rzadkie zjawisko optyczne, jakim jest halo. Jak informuje, zaobserwowała je w piątek nad Łaskiem.

W Niemczech 74 proc. energii pochodzi z zasobów odnawialnych

Niemcy są mistrzami w korzystaniu z odnawialnych zasobów energii elektrycznej. 50 proc. zużytego prądu pochodzi ze źródeł przyjaznych dla środowiska. Stosunkowo mały obszar zagospodarowany panelami słonecznymi wytworzyłby taką ilość mocy, która wystarczyłaby całemu światu.

Trzy potężne erupcje na Słońcu w 24 godziny

W środę na Słońcu doszło do trzeciego z rzędu wybuchu radiowego. Ogrzewająca naszą planetę gwiazda "wypluła" w przestrzeń kosmiczną ogromną ilość materii. Niektórzy uważają, że słoneczna aktywność jest przyczyną zakłóceń fal radiowych, jakie zarejestrowano 11 czerwca na Ziemi.