słońce

słońce

Na północy szaro i mgliście, na południu słonecznie i ciepło

Jeden półwysep, ale dwa różne pogodowe światy. W Hiszpanii aura nie wszystkich cieszy w tym samym stopniu. Gdy północ kraju chwyta przymrozek i pojawiają się mgły, na południu świeci słońce i temperatura sięga 17 kreski powyżej zera. Pogoda sprzyja także mieszkańcom stolicy Chorwacji.

Czeka nas mała epoka lodowcowa?

Naukowcy obserwują zmniejszenie ilości plam słonecznych na Słońcu. Poprzednia taka sytuacja skutkowała ochłodzeniem klimatu. Według badaczy spadek aktywności słonecznej będzie miał wpływ na temperaturę na naszej planecie.

Nastrój zależny od pogody? To może być choroba afektywna sezonowa

W lecie słonecznie i kolorowo, a zimą szaro i ponuro. O zły nastrój zdecydowanie można obwiniać pogodę i jej cykl roczny. Naukowcy nazywają to chorobą afektywną sezonową. Na przełomie października i listopada każdego roku cierpi na nią wiele osób. Nie można jednak się załamywać. Należy działać.

Aktywna plama słoneczna widoczna gołym okiem z powierzchni Ziemi

Dotychczas mało aktywna plama na Słońcu pokazuje na co ją stać. W przeciągu ostatnich dwóch dni wyemitowała dwa potężne rozbłyski, których wpływ zaobserwujemy w naszej atmosferze. Spostrzegawczemu reporterowi Kontaktu Meteo udało się sfotografować plamę z powierzchni Ziemi.

Tornada i "bomby gorąca". IRIS odkrywa tajemnice Słońca

Słońce kryje przed nami coraz mniej tajemnic. Dzięki misji IRIS naukowcy znaleźli odpowiedzi na wiele nurtujących pytań dotyczących naszej dziennej gwiazdy. Wiadomo już dlaczego zewnętrzna sfera Słońca jest cieplejsza od jego powierzchni oraz w jaki sposób powstaje wiatr słoneczny.

W kosmosie Halloween już się odbyło

Halloween to jedno z najhuczniej celebrowanych amerykańskich świąt. Jego symbolem jest wydrążona dynia ze świeczką w środku, strasząca wyciętymi oczami i upiornym uśmiechem. 8 października dokładnie tak samo wyglądała nasza dzienna gwiazda.

Nocą patrzcie w górę. Na niebie może zatańczyć zorza

W nocy z piątku na sobotę mieszkańcy Polski powinni skierować oczy w niebo. Między godziną 0.00 a 3.00 nad ranem na niebie może pojawić się zorza polarna, zwłaszcza w północo-zachodnich regionach naszego kraju. To będzie niezwykle piękny, a zarazem rzadki spektakl na niebie.

Eksplozja na powierzchni Słońca. Dwie sondy, jedno nagranie

Sondy STEREO, dwie bliźniaczki skonstruowane przez inżynierów NASA, były "półślepym świadkiem" potężnej eksplozji na powierzchni Słońca. Pechowe zrządzenie losu sprawiło, że obie były w złym miejscu i o złym czasie - "ślepa" sonda na wprost zjawiska, a druga, "dobrze widząca" - po przeciwnej stronie gwiazdy.

10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Słońcu

Słońce ma już 4,6 mld lat. Przed nim jeszcze co najmniej 5, może nawet 15 kolejnych mld lat. Później czeka je spektakularny koniec. Zobacz, w jaki sposób blask naszej dziennej gwiazdy będzie słabnąć.

Południe Niemiec przywykło do "burej" pogody przez lato. Teraz czas na resztę kraju

W Niemczech wiosna przyszła wcześniej, a lato okazało się w większości landów deszczowe i "bure". Szczególnie na południu kraju pogoda nie dopisała, czego nie można powiedzieć o regionie północnym. - W tym roku jest cudownie; słońce świeci, jest ciepło. Można przesiadywać w kawiarnianych ogródkach, popijając mrożoną kawę - opisywał jeden z mieszkańców Berlina.

Złośliwe skutki zalegiwania na plaży

Na słoneczne dni, gdy termometry wskazują wartości grubo powyżej dwudziestu kilku stopni Celsjusza, wiele osób czeka z utęsknieniem przez wszystkie chłodniejsze miesiące. Wówczas plaże, miejskie kąpieliska czy parki, gdzie można rozłożyć koc, przeżywają wówczas oblężenie. Niestety - po dniu spędzonym na opalaniu na naszej skórze może pojawić się coś więcej niż opalenizna.

Paryż pod chmurami, Kopenhaga też

Sobota w wielu miejscach Europy będzie pochmurna, deszczowa, burzowa. Jednak będą i takie miejsca, gdzie na niebie pojawi się słońce. Według prognoz po południu słupki rtęci powędrują od 20 do 34 st. C.