NASA uruchomiła w czwartek najnowsze obserwatorium solarne, czyli statek kosmiczny IRIS. Jego misją jest znalezienie odpowiedzi na fundamentalne pytanie, które od lat zadają sobie astronomowie, czyli w jaki sposób słońce emituje taką ogromną ilość energii.
IRIS to ponad dwumetrowy statek kosmiczny o wadze ok. 180 kg, który jest przytwierdzony do rakiety Pegasus. Dzięki niej wzbił się na orbitę w ciągu zaledwie 13 minut.
Będzie obserwować Słońce
Statek kosmiczny skieruje swój teleskop w stronę korony słonecznej i dzięki niemu naukowcy mają nadzieję rozwikłać zagadkę, w jaki sposób energia z powierzchni emitowana jest do korony, czyli najbardziej zewnętrznej części atmosfery słonecznej, która rozciąga się miliony kilometrów od Słońca. Docierająca do niej energia powoduje, że osiąga ona temperaturę od 6 000 do nawet miliona stopni Celsjusza.
Teleskop ultrafioletowy będzie obserwować obszar zaledwie 240 km, czyli mniej niż 1 proc. powierzchni Słońca.
IRIS jest projektem prowadzonym przez NASA, który uzupełni program Solar Dynamics Observatory (SDO) i misję Hinode, których zadaniem jest ustalenie jak atmosfera słoneczna wpływa na Ziemię. SDO i Hinode monitorują powierzchnię słońca i koronę, IRIS będzie obserwować obszar pomiędzy nimi.
Autor: pk / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: NASA