Rio de Janeiro, Delhi, Los Angeles, Wiedeń, Belgrad - między innymi w tych miastach upamiętniono w niedzielę 40. rocznicę powstania NSZZ "Solidarność".
Zapowiedź wzmocnienia sił zbrojnych oraz zakup nowych samolotów dla sił powietrznych - to reakcja prezydenta Serbii Aleksandara Vuczicia na zbrojenia kosowskiej armii.
W Serbii podczas czwartej nocy antyrządowych protestów wywołanych przez zapowiedź wprowadzenia nowych ograniczeń w związku z pandemią COVID-19 policja zatrzymała 71 osób - poinformował w sobotę jej szef Vladimir Rebić.
Hashim Thaci, prezydent Kosowa, poinformował, że 13 lipca udaje się do Hagi. Będzie tam przesłuchany przez prokuratorów w sprawie oskarżenia o zbrodnie wojenne podczas konfliktu z Serbią w latach 1998-1999.
Tysiące Serbów wyszły we wtorek wieczorem na ulice Belgradu, by zaprotestować przeciwko weekendowej godzinie policyjnej ogłoszonej przez prezydenta Aleksandara Vuczicia.
Aleksandar Vuczić, wizytując w sobotę jednostkę wojsk przeciwlotniczych, podziękował władzom Rosji za pomoc i wzmocnienie obronności kraju. Wypowiedź prezydenta Serbii zbiegła się z 21. rocznicą bombardowania Serbii przez siły NATO.
Będziemy rządem, który oszczędza pieniądze publiczne - oświadczył lider lewicowego Samostanowienia Albin Kurti, którego w poniedziałek parlament Kosowa zatwierdził na stanowisku premiera. Nowy szef rządu zapowiedział też zajęcie twardego stanowiska w negocjacjach z Serbią.
Po amerykańskich mediacjach Serbia i Kosowo uzgodniły w poniedziałek wznowienie po ponad 20-letniej przerwie lotniczego ruchu pasażerskiego między stolicami obu krajów - Belgradem i Prisztiną.
Deputowani opozycyjnego Frontu Demokratycznego zostali w sobotę wypuszczeni z aresztu po ogłoszeniu głodówki. Andrija Mandić, Milan Kneżević i Milun Zogović zostali zatrzymani przez prokuraturę na 72 godziny za protest przeciwko ustawie kościelnej, przegłosowanej w piątek przez czarnogórski parlament. - Jesteśmy gotowi umrzeć za nasz Kościół i w związku z tym dzisiaj demonstrujemy - tłumaczył lider opozycji Andrija Mandić.
Protesty wiernych i duchownych Serbskiej Cerkwi Prawosławnej oraz próby zerwania obrad przez proserbskich deputowanych nie przyniosły skutku. Parlament Czarnogóry uchwalił w piątek rano ustawę kościelną. Cerkiew nazywa nowe prawo "spiskiem" w celu pozbawienia jej własności.
Peter Handke, laureat tegorocznej literackiej Nagrody Nobla, został w środę uznany za persona non grata przez władze Sarajewa oraz Kosowa. Jest to efekt kontrowersyjnych opinii, jakie pisarz wygłaszał na temat wojny w byłej Jugosławii.