Serbia

Serbia

Serbowie chcą zatrzymać byłego premiera Kosowa

Premier Serbii Aleksandar Vuczić ogłosił w czwartek, że Belgrad wystąpi o ekstradycję b. szefa rządu Kosowa, Ramusha Haradinaja, zatrzymanego we Francji na podstawie serbskiego nakazu aresztowania w związku ze zbrodniami wojennymi. Kosowo zaprotestowało.

Były premier Kosowa zatrzymany. Na wniosek Serbii

Francuska policja aresztowała w środę byłego premiera Kosowa Ramusha Haradinaja, jednego z dowódców albańskiej partyzantki podczas wojny domowej w Kosowie w latach 1996-1999. Do zatrzymania doszło na podstawie międzynarodowego nakazu aresztowania wydanego przez Serbię.

Zmarła Vesna Vulović. Kiedyś przeżyła upadek z 10 kilometrów

W wieku 66 lat zmarła stewardessa Vesna Vulović, która jako jedyna przeżyła katastrofę samolotu jugosłowiańskich linii lotniczych JAT w 1972 roku. Trafiła wówczas do Księgi rekordów Guinnessa za "skok bez spadochronu z największej wysokości". Oficjalnie spadła z ponad dziesięciu tysięcy metrów, choć są wokół tej wersji wydarzeń kontrowersje.

Chcą ścigać człowieka ze zdjęcia z Ławrowem

Czarnogóra poinformowała, że domaga się od Serbii ekstradycji mężczyzny widocznego na zrobionym w tym tygodniu w Belgradzie zdjęciu w pobliżu szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa. Chodzi o podejrzanego o udział w próbie zamachu Nemanję Risticia.

Kilkaset wypadków i kolizji. Sypnęło w Bułgarii

Zima daje o sobie znać w coraz większej liczbie miejsc na świecie. Można powiedzieć, że teraz oficjalnie zawitała także do Bułgarii i Serbii. Ulice w miastach są zaśnieżone i śliskie, przez co występują kolizje i wypadki.

Putinovo. Zmienili nazwę wioski na cześć prezydenta Rosji

Tak kochają Putina, że aż nazwali miejscowość na jego cześć. Mała wioska Adzince na południu Serbii ma teraz nową nazwę - Putinovo. Tak zdecydowali sami mieszkańcy, którzy starą nazwę zmienili w hołdzie dla "najlepszego przywódcy". - Oglądając telewizję i czytając gazetę doszliśmy do wniosku, że rosyjski prezydent zasługuje na jakieś wyrazy szacunku za wszystko, co robi dla Serbii - tłumaczą mieszkańcy. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Setka migrantów koczuje przy granicy

Około stu afgańskich i pakistańskich uchodźców, którzy w piątek wyruszyli pieszo z Belgradu do odległej o 125 km granicy Serbii z Chorwacją, w poniedziałek rano zgromadziło się w pobliżu przejścia granicznego koło miasta Szid.

Serbowie zatrzymani, później uwolnieni. Opozycja: sfabrykowana operacja

Prokuratura w Podgoricy poinformowała w poniedziałek o uwolnieniu sześciu z 20 zatrzymanych Serbów. Zostali aresztowani w niedzielę jako podejrzani o spisek w celu odsunięcia od władzy premiera Milo Djukanovicia. Czarnogórska opozycja uznała operację władz za "sfabrykowaną". W niedzielę w Czarnogórze odbywały się wybory parlamentarne.

"Chętnie zobaczyłbym dowody". Premier Serbii nie wierzy policji z Czarnogóry

Premier Serbii Aleksandar Vuczić z powątpiewaniem wyraził się w poniedziałek o zasadności zarzutów postawionych grupie 20 Serbów. Zostali oni zatrzymani w niedzielę w Czarnogórze, w dniu wyborów parlamentarnych. Szef czarnogórskiej policji oświadczył, że planowali ataki z bronią w ręku przeciwko instytucjom i przedstawicielom organów państwa.

Nie ochronili tysięcy ludzi. Chcą oskarżyć rząd za "misję niemożliwą"

Około stu holenderskich żołnierzy sił pokojowych ONZ chce wnieść skargę przeciwko rządowi Holandii, który wysłał ich w 1995 r. do obrony Srebrenicy, muzułmańskiej enklawy w Bośni i Hercegowinie, gdzie siły bośniackich Serbów zabiły 8 tys. muzułmanów. Zbrodnia ta jest uznawana za największy masowy mord w Europie od II wojny światowej.