Serbia

Serbia

W Brukseli rozpoczął się drugi dzień szczytu UE, poświęcony polityce zagranicznej i kwestiom rozszerzenia. Przywódcy mają decydować m.in. o losie dalszej integracji Bałkanów, w tym o warunkowym otwarciu negocjacji z Serbią.

Serbia i Kosowo porozumiały się w sprawie wspólnych punktów granicznych - poinformowała w nocy z wtorku na środę w Brukseli szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. W wielogodzinnych negocjacjach z udziałem szefów obu rządów pośredniczyła Unia Europejska.

Około 270 serbskich intelektualistów opublikowało w gazecie "Politika" apel o zerwanie przez Serbię z Unią Europejską. Wśród sygnatariuszy jest były premier Vojislav Kosztunica i znany reżyser Emir Kusturica oraz kilkudziesięciu członków Akademii Nauk.

Rządowym samolotem wrócili do kraju chorwaccy generałowie Ante Gotovina i Mladen Markacz, uniewinnieni w piątek przez trybunał haski ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii. Witały ich z radością tłumy mieszkańców Zagrzebia. Na wyrok ostro zareagowali Serbowie.

Premierzy Serbii i Kosowa, Ivica Daczić i Hashim Thaci, zgodzili się kontynuować dialog w sprawie normalizacji stosunków Belgradu i Prisztiny - podała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Daczić i Thaci spotkali się pod egidą UE w Brukseli.

Serbscy strażacy przegrywają walkę z pożarami od kilku tygodni pustoszącymi południowo-zachodnie obszary kraju. W opanowaniu ognia starają się im pomóc Rosjanie. Sami Serbowie modlą się o deszcz.

Unia Europejska żąda od Serbii poprawy stosunków z Kosowem, ale nie oficjalnego uznania niepodległości tej byłej serbskiej prowincji - podkreślił w Brukseli nowy prezydent Serbii Tomislav Nikolić. Zaznaczył, że przyszłość swego kraju widzi w UE.

Ubiegający się o reelekcję Boris Tadić, czy lider największej partii opozycyjnej, populista Tomislav Nikolić? Serbowie wybierają dziś prezydenta w II turze wyborów.

Serbska rządząca Partia Demokratyczna (DS) Borisa Tadicia prowadzi w wyborach parlamentarnych - podała serbska telewizja B92, powołując się na nieoficjalne wyniki wstępne. Na Partię Demokratyczną oddano 24,7 proc. głosów. Na konserwatywną prorosyjską Serbska Partię Postępową (SNS) Tomislava Nikolicia głosowało 23,5 proc. wyborców.

Mróz nie odpuszcza południowo-wschodniej Europie oraz Turcji. W czwartek bilans ofiar śmiertelnych mrozów na Bałkanach wzrósł do 27. Ponadto lód sparaliżował żeglugę na wielkim europejskim szlaku handlowym - Dunaju. W Austrii, Bułgarii, Chorwacji i Serbii gigantyczne odcinki rzeki zamarzły.

Bałkany i Turcja sparaliżowane przez zimę. Pękają tamy, śnieg odcina od świata dziesiątki tysięcy ludzi, jest coraz więcej ofiar mrozu. W Rumunii tylko w ciągu ostanich 24 godz. zmarły trzy osoby. Przed Bułgarią, Serbią i Turcją natomiast kolejne przeszkody: śnieg zaczyna topnieć - krajom grozi powódź.

Mróz poważnie utrudnił, a na długich odcinkach uniemożliwił, żeglugę na Dunaju. W Serbii lód zablokował ruch statków na Dunaju na przestrzeni 170 km, w Bułgarii natomiast na odcinku 200-kilometrowym.

11 tysięcy ludzi zostało odciętych od prądu w Serbii po silnych opadach śniegu. Wiele dróg w kraju jest zablokowanych. W całej Serbii temperatury spadły poniżej zera, a w najzimniejszych miejscach poniżej -30 stopni Celsjusza. Zamarzają akumulatory i benzyna w samochodach.

Stan wyjątkowy w Serbii. Powodem niespotykany od 20 lat atak zimy. Padający śnieg odciął od reszty kraju jeden z regionów. Zerwane są linie energetyczne i telefoniczne.