Serbia

Serbia

Chcą ścigać człowieka ze zdjęcia z Ławrowem

Czarnogóra poinformowała, że domaga się od Serbii ekstradycji mężczyzny widocznego na zrobionym w tym tygodniu w Belgradzie zdjęciu w pobliżu szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa. Chodzi o podejrzanego o udział w próbie zamachu Nemanję Risticia.

Kilkaset wypadków i kolizji. Sypnęło w Bułgarii

Zima daje o sobie znać w coraz większej liczbie miejsc na świecie. Można powiedzieć, że teraz oficjalnie zawitała także do Bułgarii i Serbii. Ulice w miastach są zaśnieżone i śliskie, przez co występują kolizje i wypadki.

Putinovo. Zmienili nazwę wioski na cześć prezydenta Rosji

Tak kochają Putina, że aż nazwali miejscowość na jego cześć. Mała wioska Adzince na południu Serbii ma teraz nową nazwę - Putinovo. Tak zdecydowali sami mieszkańcy, którzy starą nazwę zmienili w hołdzie dla "najlepszego przywódcy". - Oglądając telewizję i czytając gazetę doszliśmy do wniosku, że rosyjski prezydent zasługuje na jakieś wyrazy szacunku za wszystko, co robi dla Serbii - tłumaczą mieszkańcy. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Setka migrantów koczuje przy granicy

Około stu afgańskich i pakistańskich uchodźców, którzy w piątek wyruszyli pieszo z Belgradu do odległej o 125 km granicy Serbii z Chorwacją, w poniedziałek rano zgromadziło się w pobliżu przejścia granicznego koło miasta Szid.

Serbowie zatrzymani, później uwolnieni. Opozycja: sfabrykowana operacja

Prokuratura w Podgoricy poinformowała w poniedziałek o uwolnieniu sześciu z 20 zatrzymanych Serbów. Zostali aresztowani w niedzielę jako podejrzani o spisek w celu odsunięcia od władzy premiera Milo Djukanovicia. Czarnogórska opozycja uznała operację władz za "sfabrykowaną". W niedzielę w Czarnogórze odbywały się wybory parlamentarne.

"Chętnie zobaczyłbym dowody". Premier Serbii nie wierzy policji z Czarnogóry

Premier Serbii Aleksandar Vuczić z powątpiewaniem wyraził się w poniedziałek o zasadności zarzutów postawionych grupie 20 Serbów. Zostali oni zatrzymani w niedzielę w Czarnogórze, w dniu wyborów parlamentarnych. Szef czarnogórskiej policji oświadczył, że planowali ataki z bronią w ręku przeciwko instytucjom i przedstawicielom organów państwa.

Nie ochronili tysięcy ludzi. Chcą oskarżyć rząd za "misję niemożliwą"

Około stu holenderskich żołnierzy sił pokojowych ONZ chce wnieść skargę przeciwko rządowi Holandii, który wysłał ich w 1995 r. do obrony Srebrenicy, muzułmańskiej enklawy w Bośni i Hercegowinie, gdzie siły bośniackich Serbów zabiły 8 tys. muzułmanów. Zbrodnia ta jest uznawana za największy masowy mord w Europie od II wojny światowej.

Rząd wyburzył domy, by postawić nowe. Serbowie protestują

Ponad 5 tys. osób protestowało w sobotę w stolicy Serbii, Belgradzie, przeciwko projektowi budowlanemu, który serbski rząd realizuje we współpracy z inwestorem ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich w historycznej dzielnicy Savamala - poinformowała agencja dpa.

Chorwacja blokuje Serbię coraz słabiej

Chorwacja zniosła blokadę kolejnego rozdziału w negocjacjach akcesyjnych między Serbią a Unią Europejską. Obejmuje on sprawy wymiaru sprawiedliwości i praw człowieka, a sprzeciw Chorwacji dotyczył m.in. ścigania winnych zbrodni podczas wojen w byłej Jugosławii.