Serbia

Serbia

Siedział w serbskim więzieniu, teraz pokieruje kosowskim rządem

Będziemy rządem, który oszczędza pieniądze publiczne - oświadczył lider lewicowego Samostanowienia Albin Kurti, którego w poniedziałek parlament Kosowa zatwierdził na stanowisku premiera. Nowy szef rządu zapowiedział też zajęcie twardego stanowiska w negocjacjach z Serbią.

"Jesteśmy gotowi umrzeć za nasz Kościół". Opozycjoniści wypuszczeni z aresztu

Deputowani opozycyjnego Frontu Demokratycznego zostali w sobotę wypuszczeni z aresztu po ogłoszeniu głodówki. Andrija Mandić, Milan Kneżević i Milun Zogović zostali zatrzymani przez prokuraturę na 72 godziny za protest przeciwko ustawie kościelnej, przegłosowanej w piątek przez czarnogórski parlament. - Jesteśmy gotowi umrzeć za nasz Kościół i w związku z tym dzisiaj demonstrujemy - tłumaczył lider opozycji Andrija Mandić.

Peter Handke: inspirowały mnie opowieści matki

Laureat literackiej Nagrody Nobla za 2019 rok Peter Handke, w sobotnim wykładzie noblowskim mówił o inspiracji, jaką czerpał z opowieści matki o serbskich korzeniach i ze słowiańskich litanii religijnych.

Doktorat ministra będzie unieważniony

Uniwersytet Belgradzki poinformował, że serbski minister finansów Sinisza Mali dopuścił się w swej pracy doktorskiej plagiatu, włączając do niej całe fragmenty tekstów innych autorów bez powoływania się na nich. Doktorat ma być unieważniony. Rząd na razie nie udzielił komentarza w tej sprawie.

Serbia kupi rosyjski system Pancyr-S. Mimo amerykańskich ostrzeżeń

Rosja ma dostarczyć Serbii zaawansowany rakietowy system przeciwlotniczy Pancyr-S, mimo ostrzeżeń ze strony Stanów Zjednoczonych. USA zagroziły bałkańskiemu krajowi sankcjami, które mogłyby zostać wdrożone w przypadku dojścia transakcji do skutku. Serbski prezydent Aleksandar Vucić stwierdził, że jego kraj "kupuje broń defensywną od Rosjan", ale pragnie uniknąć "konfrontacji z Ameryką".

"Jesteśmy zwolennikami otwartych drzwi do Unii"

O swoim poparciu dla poszerzenia Unii Europejskiej o kraje Bałkanów Zachodnich zapewnili w czwartek prezydenci krajów Grupy Wyszehradzkiej. Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że w październiku zostaną określone kryteria akcesji do Unii Europejskiej dla Macedonii Północnej i Albanii.