Serbia

Serbia

"Erupcja nienawiści" wobec Serbów

Serbowie w Chorwacji, najliczniejsza mniejszość w tym kraju, potępili we wtorek "erupcję nienawiści", której - jak twierdzą - są celem i zaapelowali do rządu w Zagrzebiu o podjęcie odpowiednich działań.

Mogherini ponagla kosowską opozycję

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini zaapelowała do opozycji w Kosowie, by podpisała porozumienie o demarkacji granicy z Czarnogórą. Jest ono ostatnim warunkiem dla Czarnogóry, która ubiega się o prawo wyjazdu bez wiz do państw strefy Schengen.

Mur, który rodził spory, został rozebrany

Mur, postawiony w grudniu przez serbską mniejszość na północnym brzegu rzeki Ibar w Kosovskiej Mitrovicy, który wywołał napięcia między Kosowem a Serbią został w niedzielę rozebrany.

"Niebezpieczna gra" wokół Kosowa. W tle wybory w Serbii

Premier Kosowa Isa Mustafa wezwał w środę władze Serbii, by powstrzymały się od gróźb pod adresem Prisztiny i zwróciły się ku dialogowi i współpracy. Między Prisztiną a Belgradem trwa niepokojąca wojna na słowa - pisze agencja AFP.

Zaczęło się od pociągu. Amerykanie apelują o spokój

USA zaapelowały do władz Serbii i Kosowa, aby unikały "niebezpiecznej retoryki" po sobotnim incydencie na granicy, gdy Kosowo nie zgodziło się na wjazd pierwszego od 18 lat pociągu pasażerskiego z Belgradu do Kosovskiej Mitrovicy na północy kraju.

Odmówił wykonania rozkazów. Generał Trifunović nie żyje

Vlado Trifunović zmarł w niedzielę w Belgradzie - poinformowała serbska telewizja. Generał byłej armii jugosłowiańskiej we wrześniu 1991 roku, po ogłoszeniu niepodległości przez Chorwację, odmówił wykonania rozkazów podjęcia walki.

Serbia liczy na Donalda Trumpa

Prezydent Serbii Tomislav Nikolić skrytykował administrację ustępującego prezydenta USA Baracka Obamy popierającą niepodległość Kosowa. Wyraził nadzieję, że za rządów Donalda Trumpa Waszyngton będzie przychylniej nastawiony do Belgradu.

Budapeszt mówi o stałej presji migracyjnej

Stała presja migracyjna utrzymuje się na granicy Węgier z Serbią – podkreślił w poniedziałek doradca premiera Węgier Viktora Orbana ds. bezpieczeństwa wewnętrznego Gyoergy Bakondi na konferencji prasowej w Budapeszcie.

Serbowie chcą zatrzymać byłego premiera Kosowa

Premier Serbii Aleksandar Vuczić ogłosił w czwartek, że Belgrad wystąpi o ekstradycję b. szefa rządu Kosowa, Ramusha Haradinaja, zatrzymanego we Francji na podstawie serbskiego nakazu aresztowania w związku ze zbrodniami wojennymi. Kosowo zaprotestowało.

Były premier Kosowa zatrzymany. Na wniosek Serbii

Francuska policja aresztowała w środę byłego premiera Kosowa Ramusha Haradinaja, jednego z dowódców albańskiej partyzantki podczas wojny domowej w Kosowie w latach 1996-1999. Do zatrzymania doszło na podstawie międzynarodowego nakazu aresztowania wydanego przez Serbię.

Zmarła Vesna Vulović. Kiedyś przeżyła upadek z 10 kilometrów

W wieku 66 lat zmarła stewardessa Vesna Vulović, która jako jedyna przeżyła katastrofę samolotu jugosłowiańskich linii lotniczych JAT w 1972 roku. Trafiła wówczas do Księgi rekordów Guinnessa za "skok bez spadochronu z największej wysokości". Oficjalnie spadła z ponad dziesięciu tysięcy metrów, choć są wokół tej wersji wydarzeń kontrowersje.

Chcą ścigać człowieka ze zdjęcia z Ławrowem

Czarnogóra poinformowała, że domaga się od Serbii ekstradycji mężczyzny widocznego na zrobionym w tym tygodniu w Belgradzie zdjęciu w pobliżu szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa. Chodzi o podejrzanego o udział w próbie zamachu Nemanję Risticia.