Serbia

Serbia

Serbia na drodze do Unii. "Jasna perspektywa europejska"

Przystąpienie Serbii do Unii Europejskiej w 2025 roku jest ambitnym, lecz osiągalnym celem - ocenił w piątek prezydent Bułgarii Rumen Radew po rozmowie z prezydentem Serbii Aleksandarem Vucziciem w Sofii. Jak stwierdził, Serbia otrzymała "jasną perspektywę europejską".

Gabriel: Serbia powinna uznać Kosowo

Jeśli Serbia chce zbliżyć się do Unii Europejskiej, podstawowym warunkiem będzie budowa państwa prawa, ale ważne będzie też zaakceptowanie przez nią niepodległości Kosowa - oświadczył w środę w Prisztinie, szef niemieckiego MSZ Sigmar Gabriel.

Albo porozumienie z sąsiadem, albo wejścia do Unii nie będzie

Serbia musi osiągnąć i wdrożyć w życie porozumienie o normalizacji stosunków z Kosowem i przeprowadzić szereg reform, by wejść do Unii Europejskiej do 2025 roku - oznajmił w środę w Belgradzie unijny komisarz do spraw rozszerzenia Johannes Hahn. Sceptycznie o strategii Unii wypowiadają się tymczasem politycy w Prisztinie.

Tłumy na pogrzebie zamordowanego polityka

Ponad 1000 osób uczestniczyło w czwartek w Belgradzie w pogrzebie Olivera Ivanovicia, jednego z niewielu umiarkowanych polityków serbskich w Kosowie, zastrzelonego przez nieznanych sprawców we wtorek w Kosovskiej Mitrovicy.

Serbski prezydent: kluczowego partnera widzimy w Rosji

Serbia znajduje się na europejskiej ścieżce, lecz jednocześnie nie zamierza wstąpić do NATO - powiedział prezydent Serbii Aleksandar Vuczić w wywiadzie dla agencji TASS przed zaplanowaną na 18-20 grudnia wizytą w Moskwie.