Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Japonia i Rosja po dekadach bardzo chłodnych stosunków zdołały je nieco ocieplić. Oba państwa uzgodniły między innymi przeprowadzenie wspólnych manewrów i rozwinięcie współpracy wojskowej. Tokio i Moskwa pozostają w sporze o Wyspy Kurylskie, co przez dekady skutecznie uniemożliwiało normalne stosunki i formalne zakończenie II wojny światowej.

Broń chemiczna Syrii prawdopodobnie będzie niszczona w Albanii - informuje dziennik "Kommiersant", powołując się na rosyjskie źródło dyplomatyczne. Gazeta podaje też, że w operacji tej weźmie udział Rosja, która m.in. udostępni środki transportu.

Rosjanie otrzymali prezent od Iranu w postaci kopii zdobytego w 2012 roku amerykańskiego drona ScanEagle. Irańczycy mieli się też podzielić swoją wiedzą o tym, jak efektywnie wykorzystywać urządzenie. Rosja od lat ma problem z rozwojem swoich dronów, ale jest wątpliwe, aby prosta i nie najnowsza kopia im w czymś pomogła.

Federacja Rosyjska nie przyjmie procedury arbitrażowej przed Międzynarodowym Trybunałem Prawa Morza w Hamburgu w sprawie zatrzymanego na Morzu Barentsa statku organizacji ekologicznej Greenpeace, Arctic Sunrise - poinformowało MSZ Rosji.

Nieznani sprawcy w czwartek wieczorem w Hadze przedostali się do domu, w którym mieszkają pracownicy ambasady Rosji w Holandii, i włamali się do jednego z mieszkań - informuje w piątek agencja RIA-Nowosti. To kolejny w ostatnich kilkunastu dniach incydent pogarszający stosunki obu państw.

Holandia wystosowała w środę przeprosiny do Rosji w związku z incydentem z rosyjskim dyplomatą w miniony weekend w Hadze. Holenderska policja zatrzymała go po skargach sąsiadów, twierdzących, że Rosjanin źle traktuje swoje dzieci.

Prezydent Rosji Władimir Putin zażądał przeprosin od Holandii po tym, jak - według Moskwy - do mieszkania radcy ambasady Rosji wtargnęli ludzie w mundurach policji i zabrali go na posterunek, powołując się na skargi sąsiadów, że źle traktuje dzieci.

Rosja gotowa jest uczestniczyć we wszystkich elementach przygotowań do likwidacji broni chemicznej Syrii, a także w finansowaniu samej utylizacji tego arsenału - oświadczył rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Dodał też, że Moskwa ma dalekosiężne plany wobec nie tylko syryjskiej broni chemicznej.

Zachód nie powinien "oskarżać i potępiać" syryjskich władz bez formalnych dowodów w sprawie użycia broni chemicznej - powiedział w wystąpieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.