Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Ukraińskie MSZ oskarżyło Rosjan i rosyjskie organizacje o sprowokowanie starć w Doniecku. - To była planowana prowokacja, mająca na celu destabilizację i wzrost napięć w kraju - stwierdzono. Reakcja Rosji ma być "porażająco cyniczna". Moskwa oznajmiła bowiem, że w obliczu starć "pozostawia sobie prawo do wzięcia ludzi w obronę".

Pomoc, jakiej USA chcą udzielić Ukrainie, byłaby nielegalna i niezgodna z amerykańskim prawem, ponieważ oznaczałoby to finansowanie nielegalnego reżimu - oświadczyło we wtorek MSZ Rosji. Kongres USA zaaprobował warte 1 mld dol. gwarancje kredytowe dla Kijowa.

Były generał KGB Oleg Kaługin uważa, że inwazja na Krym może doprowadzić do wojny domowej na Ukrainie, ale nie sądzi, by doszło do konfliktu zbrojnego Rosji z Zachodem. Jego zdaniem prezydent Putin nie może sobie pozwolić na utratę Krymu, bo zostałby usunięty ze stanowiska.

Jako "prawowitą" określiło we wtorek MSZ Federacji Rosyjskiej deklarację niepodległości uchwaloną przez Radę Najwyższą (parlament) Autonomicznej Republiki Krymu, będącego częścią Ukrainy. Wcześniej w rozmowie z Johnem Kerrym minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow podkreślił, że prawo mieszkańców Krymu do niezależnego określenia swej przyszłości musi być respektowane - podało w komunikacie rosyjskie MSZ.

W ramach kolejnych "niezapowiadanych" manewrów siły zbrojne Rosji przećwiczą jednoczesne desantowanie z powietrza 3500 żołnierzy na terytorium umownego wroga. O rozpoczęciu we wtorek ćwiczeń, w których uczestniczy łącznie około 4000 żołnierzy wojsk powietrznodesantowych i 36 wojskowych samolotów transportowych, poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.