Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen skrytykował Rosję za wywieranie na Kijów presji, by nie podpisywać umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Szef Paktu Północnoatlantyckiego powiedział też, że ukraińscy liderzy mogą zapewnić narodowi niepodległość tylko przez bliższe związanie się z UE i NATO.

Konsul generalny Rosji w Sudanie oraz jego żona zostali zaatakowani we wtorek w Chartumie nożem przez mężczyznę z Republiki Środkowoafrykańskiej - poinformowała sudańska policja.

Jeden z liderów ukraińskiej opozycji Witalij Kliczko porównał na łamach niemieckiego tabloidu "Bild" ostatnie wydarzenia w Kijowie do działań w czasie wojny. Przyznał jednocześnie, że przywódcy pokojowych protestów na Ukrainie utracili kontrolę nad sytuacją. Głos ws. ostatnich wydarzeń na Ukrainie zabrał też szef rosyjskiej dyplomacji.

Minister spraw zagranicznych Syrii Walid el-Mualim powiedział w piątek w Moskwie, że przekazał Rosji plan zawieszenia broni w Aleppo, największym mieście Syrii; Damaszek jest też gotów do wymiany więźniów z opozycją w syryjskim konflikcie.

John Kerry i Sergiej Ławrow, którzy w poniedziałek wraz ze swoimi delegacjami wymieniali się poglądami na temat wojny domowej w Syrii, rozpoczęli spotkanie od wymiany prezentów. Najpierw rzeczniczka MSZ Rosji przekazała Jen Psaki wspomagającej szefa Departamentu Stanu USA różową, rosyjską "uszankę", a potem Kerry zaskoczył Ławrowa dwoma ziemniakami. Prezent prezentowi nierówny, ale wszyscy wydawali się zadowoleni.

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył w środę, że problemu wprowadzenia przez jego kraj sankcji przeciwko Ukrainie, jeśli ta podpisze umowę o stowarzyszeniu z Unią Europejską, "nie ma w porządku dziennym". Miedwiediew nie wykluczył jednak podjęcia przez Rosję kroków protekcyjnych w takiej sytuacji. Premier nie podał jednak żadnych szczegółów i terminów.

Syryjski minister informacji Omran Ahid ez-Zubi zapowiedział, że w trakcie rozmów pokojowych nie będzie poruszany temat oddania sterów władzy przez rząd w Damaszku. Podkreślił jednocześnie, że Baszar el-Asad pozostanie na swym stanowisku. Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow uważa natomiast, że na konferencję Genewa 2 powinien zostać zaproszony Iran. Syryjska opozycja wyklucza udział w konferencji, na której Iran byłby obecny.