Wojsko rosyjskie

Wojsko rosyjskie

Krym od roku w rękach Rosji. "Nie ma widoków na jego odzyskanie"

Krym już od roku jest w rękach Rosjan. Nielegalne referendum, to była tylko część szczegółowo zaplanowanych działań, przygotowanych przez Władimira Putina. Czy zachodnia dyplomacja popełniła błąd, wierząc w początkowe zapewnienia Kremla, że nie ma z tym konfliktem nic wspólnego. Goścmi "Otwarcia Dnia" byli Mirosław Czech z "Gazety Wyborczej" oraz Łukasz Jasina z "Krytyki Politycznej".

Iskandery przy polskiej granicy. Czas na nowy wyścig zbrojeń?

Kreml przegrupowuje swoje siły w ramach niezapowiedzianego sprawdzianu gotowości bojowej. Rakiety balistyczne mają znaleźć się u granic z Polską, na Krym zostaną przerzucone bombowce strategiczne, zaś do regionu arktycznego jednostki Wojsk Powietrznodesantowych. Gościem "Otwarcia Dnia" był gen. Marek Dukaczewski, były szef WSI.

"W razie kryzysu alianci w Bułgarii w ciągu kilku dni"

Gen. Adrian Bradshaw przestrzegł w Sofii, że działania Rosji wskazują na prawdopodobieństwo zapoczątkowania procesu zmian granic siłą, co stwarza zagrożenie dla wszystkich państw NATO. Zastępca dowódcy sił NATO w Europie zapewnił przy tym, że w razie kryzysu alianci będą w Bułgarii w ciągu kilku dni.

Dlaczego iskandery są tak groźne?

W najbliższych dniach w Kaliningradzie Rosja po raz kolejny ma rozmieścić systemy rakietowe Iskander-M. Dlaczego te rakiety są uważane za niebezpieczne i jakie są szanse obrony przed nimi? Jeśli zostaną rozmieszczone w obwodzie kaliningradzkim, swoim zasięgiem obejmą niemal całą Polskę.

Iskandery u granic Polski. Rosja przerzuca rakiety balistyczne

W ramach niezapowiedzianego sprawdzianu gotowości bojowej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej do obwodu kaliningradzkiego w kolejnych dniach zostaną przerzucone wraz z żołnierzami rakiety balistyczne Iskander-M (w kodzie NATO - SS-26 Stone). U granic Polski pojawią się też myśliwce i bombowce.

Mistrale albo miliard euro. Kreml daje Francji czas do maja?

Francja zwróci pieniądze za okręty typu Mistral, jeśli nie dostarczy ich Rosji - oświadczył we wtorek dyrektor generalny Rosoboroneksportu, państwowej agencji zajmującej się handlem sprzętem wojskowym. Tymczasem francuskie media podają, że drugi z zamówionych przez Rosjan mistrali ruszył w morze. Budowa okrętu dobiega końca, Sewastopol wkroczył teraz w fazę testów.

Latający szpieg Rosjan nad Morzem Czarnym. Turcy zaalarmowani

Myśliwce F-16 zostały poderwane w powietrze w trybie alarmowym, po tym jak rosyjski samolot rozpoznawczy zbliżył się do tureckiej granicy. Ił-20 przeleciał niemal wzdłuż całego tureckiego wybrzeża Morza Czarnego. Nie naruszył przy tym granicy.

Tusk nie pojedzie na obchody, Putin oskarża USA. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział, że nie pojedzie na obchody 70. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej, które odbędą się 9 maja w Moskwie. Zapowiedział także, że będzie zabiegał o przedłużenie sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji. Tymczasem, w niedzielę państwowa telewizja Rossija 1 wyemitowała długo oczekiwany film dokumentalny "Krym. Droga do ojczyzny". Władimir Putin oświadcza, że "prawdziwymi animatorami przewrotu państwowego" w Ukrainie były Stany Zjednoczone.

Najważniejsza flota Rosji rusza w morze. "Trzeba zwiększyć możliwości"

Prezydent Władimir Putin nakazał pełną gotowość Flocie Północnej oraz wojskom powietrznodesantowym w ramach niezapowiedzianych ćwiczeń. W niezapowiedzianych manewrach ma wziąć udział 40 tysięcy żołnierzy i 41 okrętów, w tym 15 podwodnych. Minister obrony Rosji stwierdził równocześnie, że "nowe zagrożenia" wymagają "zwiększonych możliwości militarnych".

Rosja skazana za poniżanie żołnierza

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł w czwartek, że w rosyjskich siłach zbrojnych doszło do poniżającego traktowania poborowego i nakazał państwu rosyjskiemu wypłacenie żołnierzowi odszkodowania w wysokości 15 tysięcy euro.

Krym, Abchazja, Osetia Południowa. Rosja zaczęła ćwiczenia na 19 poligonach

Aż osiem tysięcy żołnierzy na 19 poligonach w różnych częściach Federacji Rosyjskiej rozpoczęło ćwiczenia artyleryjskie. Jak podaje agencja RIA Nowosti - ćwiczenia z użyciem m.in. najnowocześniejszych rosyjskich katiusz typu Tornado odbywają się też na należących do Gruzji terytoriach separatystycznych Abchazji i Osetii Południowej oraz na okupowanym ukraińskim Krymie.

Amerykanie chcą, by sojusznik wyrzucił Rosjan z bazy z czasów wojny

Departament Stanu USA wysłał do Hanoi depeszę, w której prosi tamtejszy rząd, by zakazał Rosji używania bazy wojskowej rozbudowanej przez Stany Zjednoczone w czasie wojny w Wietnamie. Z bazy startują powietrzne cysterny rosyjskich sił zbrojnych, które zaopatrują w paliwo bombowce dalekiego zasięgu. Tych w ostatnim roku pojawiło się w Azji Południowo-Wschodniej mnóstwo i USA najwyraźniej nie życzą sobie, by Rosja stała się kolejnym krajem utrudniającym politykę w tym regionie świata - pisze agencja Reutera.

Rosjanie się powtarzają. Znów grożą bronią jądrową na Krymie

- Nie wiem, czy na Krymie jest jakaś broń jądrowa. Nie wiem, czy są plany umieszczenia jej tam, ale co do zasady Rosja ma wszelkie prawo, żeby to zrobić - oznajmił urzędnik rosyjskiego MSZ, cytowany przez agencję Interfax. Tego rodzaju ostrzeżenia nie są niczym nowym. Padały już kilka razy.

Żołnierze "z łapanki" i zadyszka całego wojska. Raport o rosyjskiej aktywności na Ukrainie

Rosjanie mają poważne problemy z wystawieniem odpowiedniej liczby żołnierzy do walki na Ukrainie. Wymaga to znaczącego wysiłku całego wojska - stwierdzono w raporcie renomowanego brytyjskiego think tanku RUSI, według którego do działań na Ukrainie zaangażowano niemal wszystkie jednostki, nawet te z Władywostoku. Wobec strat wśród zawodowych żołnierzy na Ukrainę mają być wysyłani podstępem i przymusem także poborowi.