Stosunki Rosja - USA

Stosunki Rosja - USA

Trump rozmawiał z Merkel i Putinem. Kreml o temacie sankcji nie wspomina

Prezydenci Rosji i USA Władimir Putin i Donald Trump uzgodnili podczas rozmowy telefonicznej, że wydadzą polecenie, by opracowano możliwe terminy oraz miejsce ich osobistego spotkania - poinformował w sobotę wieczorem Kreml. Biały Dom o treści rozmowy nie informuje. Wcześniej Donald Trump odbył także rozmowę telefoniczną z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

"Jeśli jest jakiś kraj, który nie zasługuje na złagodzenie sankcji, to jest to Rosja"

Lider republikańskiej większości w Senacie USA Mitch McConnell oświadczył, że jest przeciwny zniesieniu sankcji wobec Rosji - informuje opiniotwórczy portal Politico. Z kolei senator amerykański Rob Portman, odnosząc się do tej kwestii, powiedział, że zniesienie restrykcji, wynikające z czegoś innego niż zmiana zachowania się Rosji, byłoby niebezpiecznym sygnałem.

Rozmowy Trumpa na szczycie. W sobotę z Putinem, a także z Merkel i Hollande'em

Prezydenci USA Donald Trump i Rosji Władimir Putin w weekend po raz pierwszy będą rozmawiać przez telefon - podała CNN, powołując się na przedstawiciela administracji USA. Informację tę potwierdził agencji TASS rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Tego samego dnia Trump ma rozmawiać także z Francois Hollande'em i Angelą Merkel - poinformował na Twitterze rzecznik Białego Domu.

Poroszenko chce, by USA utrzymały sankcje wobec Rosji

Nie ma związku między sytuacją na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, jeśli chodzi o sankcje gospodarcze USA wobec Rosji - oświadczył ukraiński prezydent Petro Poroszenko. W tej sposób odpowiedział na pytanie o koncepcje nowego prezydenta USA, Donalda Trumpa, w tej kwestii.

Szef MSZ Włoch: UE i USA muszą zdecydować o sankcjach wobec Rosji

Kraje europejskie powinny zaproponować nowemu prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi podjęcie wspólnej decyzji w sprawie przyszłości sankcji wobec Rosji - powiedział szef MSZ Włoch Angelino Alfano dziennikowi "La Stampa". Szef włoskiej dyplomacji dodał, że UE jest "zakładnikiem" embarga.

Kreml: rozbrojenie jądrowe "nie może być nieproporcjonalne"

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił w wywiadzie telewizyjnym w sobotę, że raczej niemożliwe jest powiązanie kwestii sankcji wobec Rosji z redukcją broni jądrowej. Ocenił też, że w kwestii Syrii potrzebna jest nie "transakcja" Rosji i USA, ale współpraca.

Spotkanie z Putinem to "kwestia miesięcy". Rosyjscy deputowani liczą na Trumpa

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że przygotowania do pierwszego spotkania pomiędzy Władimirem Putinem a Donaldem Trumpem "potrwają miesiące". Tymczasem rosyjscy deputowani - komentując inauguracyjne przemówienie nowego amerykańskiego prezydenta - zwracają uwagę, że za swój główny priorytet uznał walkę z terroryzmem, do czego, jak przekonują, będzie mu potrzebna Rosja.

"NYT": FBI bada rozmowy doradców Trumpa z władzami Rosji

FBI, CIA i inne amerykańskie agendy rządowe badają zapisy podsłuchanych rozmów i powiązania biznesowe między byłymi i obecnymi współpracownikami prezydenta elekta USA, Donalda Trumpa, a władzami Rosji - informuje "New York Times".

"Nie mam pojęcia, dlaczego Trump jest tak miły dla Putina"

Słowa prezydenta elekta USA Donalda Trumpa o zaufaniu do Władimira Putina budzą rozczarowanie i niepokój - uważa jeden z liderów rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny. Jego zdaniem przychylność Trumpa dla prezydenta Rosji jest niezrozumiała, bo obaj mają odmienne poglądy polityczne.