Stosunki Rosja - USA

Stosunki Rosja - USA

Nazwał Putina "mordercą", Kreml oczekuje przeprosin. "To może zająć trochę czasu"

Dziennikarz amerykańskiej telewizji Fox News, który podczas wywiadu z Donaldem Trumpem nazwał Władimira Putina "mordercą", odpowiedział władzom na Kremlu, że może przeprosić za swoje słowa w… 2023 roku. - Jesteśmy bardzo cierpliwi - zareagował na to rzecznik Putina Dmitrij Pieskow, który obiecał wrócić do sprawy we wskazanym przez dziennikarza terminie.

W wywiadzie nazwał Putina "mordercą". Kreml oczekuje przeprosin

Słowa dziennikarza telewizji Fox News określającego Władimira Putina "mordercą" są niedopuszczalne – oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Bill O’Reilly wypowiedział je w czasie wywiadu z prezydentem USA Donaldem Trumpem, wyemitowanym w tej stacji 5 lutego.

USA: to Rosja jest odpowiedzialna za walki na Ukrainie

Na czwartkowym posiedzeniu RB ONZ nowa ambasador USA w tej organizacji Nikki Haley obciążyła Rosję odpowiedzialnością za nowe walki na wschodniej Ukrainie i ostrzegła, że zniesienie sankcji wobec Rosji jest uzależnione od zwrotu Krymu Ukrainie. Przedstawiciel Rosji odpowiedzialnością za zaostrzenie sytuacji obarczył Kijów.

Departament Skarbu USA zezwolił na "ograniczone transakcje" z FSB

Amerykański Departament Skarbu ogłosił, że będzie od tej pory zezwalał amerykańskim firmom na pewne transakcje z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB). To niewielka poprawka do sankcji nałożonych przez Baracka Obamę w związku z rosyjską ingerencją w wybory prezydenckie w USA.

"Dialog z Rosją, ale z pozycji siły"

NATO i prezydent USA Donald Trump podzielają stanowisko, że dialog z Rosją, w tym dialog "z pozycji siły", jest konieczny - oświadczył we wtorek sekretarz generalny Paktu Północnoatlantyckiego, Jens Stoltenberg.

Gorbaczow: znowu rozpoczął się wyścig zbrojeń

Były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow uważa, że przywódcy Rosji i USA powinni wystąpić z inicjatywą przyjęcia rezolucji przez Radę Bezpieczeństwa ONZ o niedopuszczalności wojny jądrowej. Gorbaczow apeluje też o dialog polityczny.

Trump rozmawiał z Merkel i Putinem. Kreml o temacie sankcji nie wspomina

Prezydenci Rosji i USA Władimir Putin i Donald Trump uzgodnili podczas rozmowy telefonicznej, że wydadzą polecenie, by opracowano możliwe terminy oraz miejsce ich osobistego spotkania - poinformował w sobotę wieczorem Kreml. Biały Dom o treści rozmowy nie informuje. Wcześniej Donald Trump odbył także rozmowę telefoniczną z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

"Jeśli jest jakiś kraj, który nie zasługuje na złagodzenie sankcji, to jest to Rosja"

Lider republikańskiej większości w Senacie USA Mitch McConnell oświadczył, że jest przeciwny zniesieniu sankcji wobec Rosji - informuje opiniotwórczy portal Politico. Z kolei senator amerykański Rob Portman, odnosząc się do tej kwestii, powiedział, że zniesienie restrykcji, wynikające z czegoś innego niż zmiana zachowania się Rosji, byłoby niebezpiecznym sygnałem.

Rozmowy Trumpa na szczycie. W sobotę z Putinem, a także z Merkel i Hollande'em

Prezydenci USA Donald Trump i Rosji Władimir Putin w weekend po raz pierwszy będą rozmawiać przez telefon - podała CNN, powołując się na przedstawiciela administracji USA. Informację tę potwierdził agencji TASS rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Tego samego dnia Trump ma rozmawiać także z Francois Hollande'em i Angelą Merkel - poinformował na Twitterze rzecznik Białego Domu.

Poroszenko chce, by USA utrzymały sankcje wobec Rosji

Nie ma związku między sytuacją na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, jeśli chodzi o sankcje gospodarcze USA wobec Rosji - oświadczył ukraiński prezydent Petro Poroszenko. W tej sposób odpowiedział na pytanie o koncepcje nowego prezydenta USA, Donalda Trumpa, w tej kwestii.