Stosunki Rosja - Polska

Stosunki Rosja - Polska

Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek, że złagodzona zostanie restrykcyjna polityka celna na przejściu granicznym z obwodem kaliningradzkim. Poinformował też, że bez dodatkowej kontroli granicę będą mogły przekraczać osoby podróżujące do 10 razy w miesiącu. Izba Celna zapowiedziała, że zmiany zostaną wprowadzone już od środy.

Po zatrzymaniu przez służby rosyjskie dyplomaty USA, któremu Rosja zarzuca pracę dla CIA, spodziewane jest pogorszenie relacji między oboma krajami. Głośne skandale szpiegowskie wskazują, że w ostatnich latach zaostrza się rywalizacja rosyjskich służb i ich przeciwników.

Inspektorzy z rosyjskiej armii przeprowadzą loty kontrolne nad wojskowymi obiektami na terytorium Polski. Inspekcja odbędzie się w ramach międzynarodowego Traktatu o Otwartych Przestworzach (Open Skies Treaty) i rozpoczyna się w poniedziałek - poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony.

Były deklaracje pełnej współpracy z polskimi prokuratorami i jak najszybszego zakończenia śledztwa smoleńskiego. Tymczasem trzy lata po katastrofie końca czynności śledczych rosyjskich nie widać, a strona rosyjska, mówiąc o tamtych wydarzeniach za wykładnię przyjmuje raport MAK sprzed ponad dwóch lat, orzekający o winie Polaków. Polskie zastrzeżenia do zachowania Rosjan pojawiły się już kilka miesięcy po katastrofie. Liczne monity i wizyty prokuratora generalnego w Moskwie niewiele pomagają, a symbolem stanowiska Rosji ws. śledztwa stał się problem zwrotu wraku tupolewa.

- Donald Tusk zachowuje się jak zdradzony mąż, tzn. dowiaduje się ostatni, a nie powinien. Jeśli premier i minister skarbu rzeczywiście nic nie wiedzieli, to źle o nich świadczy - stwierdził szef SLD Leszek Miller, odnosząc się do tego, że szef rządu nie wiedział o podpisaniu memorandum ws. budowy drugiej nitki gazociągu jamalskiego. Zostało ono podpisane przez rosyjski Gazprom i polsko-rosyjską spółkę EuRoPol Gaz. - To projekt, który polskie władze powinny poważnie potraktować - zaznaczył Miller.

Gazprom oficjalnie poinformował o zainicjowaniu prac nad nowym gazociągiem przez terytorium Polski. Jak twierdzą Rosjanie, projekt "Jamał-Europa-2" niesie korzyści dla Polski. Memorandum w tej sprawie zostało podpisane z polsko-rosyjską spółką EuroPolGaz, która tłumaczy, że to tylko wstępne porozumienie i decyzji o budowie gazociągu nie podjęto. Do spotkania miało dojść z inicjatywy Gazpromu.