Stosunki Rosja - Polska

Stosunki Rosja - Polska

Zakaz eksportu polskich owoców i warzyw, w tym przede wszystkim jabłek do Rosji to najważniejszy dziś temat w TVN24 Biznes i Świat. Przyglądamy się także reakcjom rynków na nałożone na Rosję nowe sankcje Unii Europejskiej, a także zbieramy komentarze na temat zakończonego wczoraj procesu składania deklaracji emerytalnych.

Jeśli będzie nowe embargo na kolejne towary, to nie będą one tak dotkliwe, jak w przypadku jabłek i kapusty - powiedział Marek Sawicki, minister rolnictwa i dodał, że cieszy go akcja popularyzująca jedzenie polskich jabłek. - Wystarczy zjeść 4,5 kg jabłek więcej np. zamiast bananów i cytrusów i problem rozwiązany - podkreślił na antenie TVN24 Biznes i Świat.

- Rosja nie jest zainteresowana odcinaniem gazu Europie, bo potrzebuje pieniędzy - uważa były europoseł Paweł Zalewski, gość TVN24 Biznes i Świat. W tym tygodniu UE i USA objęły Rosję kolejnymi sankcjami, które mają być karą na destabilizację sytuacji na Ukrainie.

- Jak armia idzie na wojnę, to ważne żeby była jasna odpowiedź na pytanie: co się stanie z rannymi - powiedział Leszek Miller, komentując politykę rządu wobec rosyjskiego embarga na polskie warzywa i owoce. - Odnosimy wrażenie, że na to pytanie polski rząd nie potrafi odpowiedzieć - dodał.

Nadużywanie przez Rosję wymogów fitosanitarnych ze względów politycznych jest nie do zaakceptowania - powiedział w Oslo minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, odnosząc się do rosyjskiego embarga na owoce i warzywa z Polski.

Osiem osób, w tym z bliskiego otoczenia prezydenta Władimira Putina oraz trzy firmy znalazły się na rozszerzonej unijnej liście z sankcjami. Głos w sprawie działań Rosji zabrali także przywódcy państw G7. We wspólnym oświadczeniu ostrzegli Moskwę przed sankcjami gospodarczymi, jeśli ta nie zmieni polityki wobec Ukrainy.

Europa nakłada na Rosję kolejne sankcje, a ta zapowiada embargo na polskie owoce. Żeby zrobić Putinowi na złość, internauci wysyłają apel do Polaków: #JedzJabłka.

- Jesteśmy w przededniu ekonomicznej wojny. Sankcje i kolejne listy tylko i wyłącznie zjednoczą Rosjan wokół Putina, który jeszcze bardziej otworzy się na Azję - uważa Anna Garwolińska, prezeska Glaubicz Garwolińska Consultants. Zgodził się z nią Piotr Kuczyński. - Nie ulega wątpliwości, że wpychamy Rosję w sferę azjatycką - zgodził się z nią Piotr Kuczyński, analityk Domu Inwestycyjnego Xelion.

"Gubernator kaliningradzki Nikołaj Cukanow oświadczył na spotkaniu z młodzieżą, że wraz z uchodźcami z Ukrainy do obwodu przybywają podejrzani młodzi ludzie. Według jego przypuszczeń, przybyli oni na rozkaz zachodnich służb specjalnych, by 'rozkręcić Majdan w Kaliningradzie'" - pisze rosyjska "Niezawisimaja Gazieta".

"Spotkali się Rosjanin, Niemiec i Polak" - tak swój artykuł o spotkaniu "trójkąta królewieckiego" tytułuje moskiewski dziennik "Kommiersant". Ministrom spraw zagranicznych Niemiec i Polski udało się rozweselić Siergieja Ławrowa - tak podsumowuje wtorkowe rozmowy Franka-Waltera Steinmeiera i Radosława Sikorskiego z szefem MSZ Rosji w Petersburgu.

- Polska będzie musiała podejmować decyzje na własną rękę, w oparciu o relacje z innymi państwami z obszaru Międzymorza, tak jak to rozumiał Piłsudski. A także ze Stanami Zjednoczonymi - uważa George Friedman. Politolog z ośrodka analitycznego Stratfor był gościem programu "Horyzont". W rozmowie z Maciejem Wierzyńskim Friedman podkreślił, że Unia Europejska jest w kryzysie, dlatego Polsce potrzebne jest wsparcie innego sojuszu. - Czego spodziewacie się po rozdartej politycznie Europie? - pytał.