Stosunki Rosja - Polska

Stosunki Rosja - Polska

Mały ruch graniczny z Obwodem Kaliningradzkim nie jest zagrożony. Nikt mnie nie przekona, że konflikt pomiędzy Rosją a Ukrainą miałby wpłynąć na naszą decyzję o tym - mówił premier Donald Tusk w niedzielę w Bartoszycach (woj. warmińsko-mazurskie). Jak dodał, trzeba pokazać, że relacje pomiędzy sąsiadami "wcale nie muszą być narażone na trzęsienie ziemi tylko dlatego, że ktoś wpadł na imperialny pomysł".

Polska i Rosja potwierdziły, że chcą zorganizować Rok Polski w Rosji. Deklaracja obu krajów padła podczas wizyty wiceszefowej MSZ Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz w Moskwie - poinformował PAP rzecznik resortu Marcin Wojciechowski.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej oświadczyło w środę, że Rosja nie wykorzystuje problemu afrykańskiego pomoru świń (ASF) na Litwie i w Polsce do celów politycznych. Polski minister rolnictwa twierdzi, że Rosja próbuje rozbić europejski solidaryzm.

- Ukraina potrzebuje pomocy finansowej teraz, jeszcze przed reformami. Powinien być program krótko- i długookresowej pomocy - powiedział w piątek w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat były wicepremier Leszek Balcerowicz. Jak dodał, "bardzo ważne są twarde reakcje Zachodu na to, co robi Putin".

- Klimat i zaufanie w relacjach zachodnio-rosyjskich już się popsuł i to będzie miało swoje efekty gospodarcze - powiedział Radosław Sikorski w "Faktach po Faktach" w TVN24. Minister spraw zagranicznych pytany, jakie działania Rosji mogłyby doprowadzić do ostrzejszej reakcji Zachodu, odpowiedział: - Czerwona granica jest na pewno na granicy Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Faktury na towary o wartości przekraczającej milion złotych przedstawili polskim celnikom, przy powrocie do obwodu kaliningradzkiego, rosyjscy turyści, którzy spędzili w Polsce prawosławne święta - poinformował w czwartek rzecznik olsztyńskiej Izby Celnej Ryszard Chudy.

Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji (Rossielchoznadzor) oświadczyła, że ma wszelkie podstawy do tego, by zakazać importu mięsa z kilku krajów Unii Europejskiej, w tym z Polski.

Rosja docenia reakcję władz Polski po ataku na ambasadę w Warszawie, ale wypomina, że wbrew obietnicom, placówka nie została odpowiednio zabezpieczona. Tak wynika z wypowiedzi szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa dla jednej z gazet. Pytany, czy Rosja nie powinna wysyłać własnych żołnierzy do ochrony ambasad, Ławrow przypomniał, że już tak robi się w przypadku najbardziej zagrożonych placówek.

- Wyjaśniamy to, co się wydarzyło w Moskwie pod polską ambasadą. W każdym razie nie ma to nic wspólnego z tym, co wydarzyło się pod naszą ambasadą, ani pod względem rozmiarów, ani złożoności tego, co się stało - powiedział ambasador Rosji Aleksander Aleksiejew po spotkaniu w siedzibie MSZ w Warszawie. W środę rano w Moskwie grupa napastników obrzuciła polską ambasadę racami.

Rosyjskie media komentują dyplomatyczny zgrzyt na linii Moskwa-Warszawa po wydarzeniach pod ambasadą Rosji 11 listopada. Rządowa "Rossijskaja Gazieta" publikuje wywiad z ambasadorem, opozycyjna "Nowaja Gazieta" snuje porównania do marszów rosyjskich nacjonalistów, a wielkonakładowa "Komsomolskaja Prawda" wskazuje, że tłum pod ambasadą był pewny swojej bezkarności.

Policja zatrzymała trzy osoby, które obrzuciły racami ambasadę Polski w Moskwie - informuje agencja RIA Nowosti, wskazując, że to mógł być odwet za zajścia pod ambasadą Rosji w Warszawie 11 listopada. Potwierdza to na swojej stronie internetowej organizacja Inna Rosja. Akcja trwała tak krótko, że incydentu nie zauważył nikt w polskiej placówce - podaje korespondent "Faktów" TVN w Moskwie, Andrzej Zaucha.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski opowiedział się w wywiadzie dla "Die Zeit" za europeizacją Rosji i zapewnił, że Polska nie chce zimnej wojny z sąsiadem. Szef polskiej dyplomacji wytknął też Niemcom brak wiedzy na temat okupacji Polski w czasie II wojny światowej.