Prawo i Sprawiedliwość

Prawo i Sprawiedliwość

Sowite wynagrodzenia w Ministerstwie Finansów

Ministerstwo finansów dba o sowite wynagrodzenia - przynajmniej swoich urzędników. Pieniądze płyną tam szerokim strumieniem. Pracownicy resortu w zeszłym roku otrzymali nagrody i premie w wysokości w sumie niemal 64 mln złotych. Łukasz Łubian.

Sejm przyjął nowelizację Kodeksu wyborczego

Debata praktycznie przy pustych ławach - tak PiS procedował w czwartek zmiany w Kodeksie wyborczym. Prawo i Sprawiedliwość chce szybkich zmian, które mają obowiązywać już w najbliższych wyborach. Zwiększyć mają się lokale wyborcze i zmienić sposób liczenia głosów. Opozycja uważa, że zmiany procedowane tak szybko mogą być niezgodne z konstytucją. Barbara Sobska.

Demograficzne fiasko programu 500 plus

Rocznie na program 500 plus wydajemy ponad 40 miliardów złotych. Na ten dodatek nikt już ręki nie podniesie - zmienił wiele, ale nie zmienił dzietności. Dzieci rodzi się najmniej od czasów drugiej wojny światowej, za to - według ekonomistów - program wpłynął na inflację. Sylwia Piestrzyńska.

Rząd szuka winnych obecnych problemów gospodarczych

"Wina Tuska" powraca jak refren w ustach polityków Prawa i Sprawiedliwości - choć rządy Zjednoczonej Prawicy trwają już drugą kadencję, to za obecne gospodarcze problemy władza chętnie obwinia tych, którzy przy władzy od dawna nie są. Problem w tym, że niektórzy dziś krytyczni wobec rządów Platformy Obywatelskiej, sami w tych rządach uczestniczyli. Dawid Rydzek.

Zlecili szpiegowanie Brejzy, prokurator podaje się do dymisji

Ponad pół roku inwigilacji Pegasusem - podsłuchiwane i śledzone były dwa telefony Krzysztofa Brejzy w czasie kampanii wyborczej, gdyby ten stał na czele sztabu Koalicji Obywatelskiej. Pod wnioskiem o inwigilację podpisał się między innymi Bogdan Święczkowski, wtedy zastępca Zbigniewa Ziobry, a teraz sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Prokurator, który prowadził śledztwo przed kilkoma dniami podał się do dymisji. Dawid Rydzek.

PiS pospiesznie próbuje odblokować pieniądze z KPO

Przez brak realizacji kamieni milowych ciągle nie mamy pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. W Prawie i Sprawiedliwości pojawia się pośpiech, chociaż wcześniej go nie było. 31 stycznia nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym będzie procedowana w Senacie. Opozycja zapowiada poprawki, potem jeszcze podpis - lub nie - prezydenta. Jednak sama nowelizacja tej ustawy to i tak za mało by te pieniądze dostać. Dawid Rydzek.

Pytania o unijne miliardy z KPO i kamienie milowe

Pod koniec stycznia Senat ma zająć się nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. Nie wystarczy to jednak do odblokowania funduszy z Krajowego Planu Odbudowy. Kamieni milowych do spełnienia jest łącznie 283. Pieniądze będą wypłacane stopniowo, w zależności od realizowanych kolejnych punktów umowy, którą polski rząd podpisał. Dawid Rydzek.