PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym

PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym

Gersdorf: nie poddałam się i się nie poddam

Sędziowie mi zaufali i ja nie mogę teraz powiedzieć "mnie to już nie interesuje" - mówiła w "Faktach po Faktach" I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. - Ja nie mogę się poddać. Ja przysięgałam na konstytucję, na trójpodział władzy - stwierdziła.

"To jest groźne dla ustroju". Prezes Gersdorf zwołuje nadzwyczajne zgromadzenie sędziów

Sąd Najwyższy staje się sądem przy ministrze sprawiedliwości i to najbardziej nas niepokoi - oświadczyła I prezes Sądu Najwyższego, oceniając projekt zmian w ustawie o SN autorstwa PiS. - Niepokoi nas bardzo duża władza ministra sprawiedliwości nad sędziami. To jest groźne dla ustroju - dodała Małgorzata Gersdorf. Poinformowała też, że zwołała nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego.

On stoi za projektem PiS. "To jest dobra zmiana w sądownictwie"

Uważam, że w Sądzie Najwyższym powinny być zmiany i reformę mogą przeprowadzić osoby nowe, nowi sędziowie - podkreślił w rozmowie z TVN24 poseł PiS Andrzej Matusiewicz, przedstawiciel wnioskodawców w pracach nad projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. - To jest dobra zmiana w sądownictwie - dodał.

Sąd Najwyższy po nowemu. Co zawiera projekt autorstwa PiS?

Prawo i Sprawiedliwość chce zmian w Sądzie Najwyższym. W środę późnym wieczorem do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy zmieniającej obowiązujące zasady. Zgodnie z nim obecni sędziowie przejdą w stan spoczynku. Jakie jeszcze zmiany zawiera projekt autorstwa PiS? Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych porównał projekt z obowiązującą ustawą o Sądzie Najwyższym.

"Dokonuje się zmiana konstytucyjnego ustroju"

Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym pojawił się zupełnie z zaskoczenia - stwierdził w rozmowie z TVN24 Michał Laskowski, sędzia i rzecznik Sądu Najwyższego. Oświadczył, że Prawo i Sprawiedliwość "w drodze ustaw zmienia konstytucyjny ustrój" państwa.