PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym

PiS chce zmian w Sądzie Najwyższym

"Jarosław Kaczyński będzie bał się tylko w pełni zjednoczonej opozycji"

Najważniejsze są wybory samorządowe, wspólna lista. Metodą dochodzenia do wspólnej listy może być wspólny klub, to byłaby prawdziwa nowa jakość. Jarosław Kaczyński będzie bał się tylko i wyłącznie w pełni zjednoczonej opozycji - mówił w "Faktach po Faktach" poseł PO Marcin Kierwiński. - Ludzi w polityce łącza poglądy, a nie kluby. Chodzi o to, by nie zacierać różnic - dodała Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

"PiS jest bezwzględnie zdecydowany na przeprowadzenie operacji zaorania sądownictwa"

Nowoczesna wysyła list do instytucji międzynarodowych z prośbą, aby ich przedstawiciele pojawili się w polskim Sejmie. Ludowcy z kolei rozpoczynają zbiórkę podpisów pod petycją do prezydenta. Apelują do Andrzeja Dudy o zawetowanie zmian w sadownictwie. - Nie byłoby Polski w Unii Europejskiej, gdybyśmy nie wprowadzili fundamentalnych zasad demokratycznego państwa prawa. Najważniejszą zasadą jest trójpodział władzy, który PiS za pociągnięciem jednej ręki w ciągu kilku godzin w Polsce likwiduje - mówił Jarosław Kalinowski (PSL). Jak dodał, PiS, a przede wszystkim Jarosław Kaczyński jest bezwzględnie zdecydowany na przeprowadzenie operacji "zaorania sadownictwa".

"Zamiast siły argumentów prawnych, będziemy mieli siłę koneksji z politykami PiS-u"

Opozycja apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o weto ustaw dotyczących wymiaru sprawiedliwości. Ich zdaniem to, co robi Prawo i Sprawiedliwość to "rujnowanie trójpodziału władzy w Polsce". Kukiz'15 reform nie popiera, jednak nie zamierza stanąć w jednym szeregu z opozycją. O zmianach w polskim sądownictwie w programie "Babilon" w TVN24 BiS dyskutowały: Kamila Gasiuk-Pihowicz (.Nowoczesna), Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO), Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15) i Katarzyna Piekarska (Sojusz Lewicy Demokratycznej).

"Oddaje się władzę jednemu obywatelowi, czyli panu ministrowi Ziobro"

Twierdzenie PiS-u, że oddaje się władze narodowi, "jest propagandą". Tak naprawdę oddaje się to jednemu obywatelowi, czyli panu ministrowi Ziobro - powiedział w TVN24 profesor Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeżeli sędzia miałby podlizywać się politykowi, ministrowi sprawiedliwości, orzekać dokładnie tak, jak on chce, wtedy na pewno nie byłby niezawisły - dodawał.

"Staniemy się państwem autorytarnym, jeśli nie zatrzymamy tego szaleństwa"

- To wszystko jest tak, jakby rozmawiać o zasadach zdrowego żywienia w sytuacji, gdy kanibal wsadza nas do kotła. Ten projekt ustawy o Sądzie Najwyższym nie ma żadnego związku z realnymi problemami polskiego sądownictwa - ocenił doktor Maciej Kisilowski, profesor prawa z Central European University, komentując zmiany w polskim sądownictwie oraz piątkowe wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego.

Sędzia odpowiada Kaczyńskiemu: absurdalny zarzut, też studiował prawo

- Kończymy z rządami prawa i wchodzimy w dobę rządów siły - tak zmiany w sądownictwie wprowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość określiła w rozmowie z TVN24 Monika Frąckowiak, sędzia ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Skomentowała także wypowiedź prezesa PiS, który stwierdził, że dzisiejsze sądownictwo jest kontynuacją z czasów PRL.

Cugowski: obie strony się straszą, nie ma chęci kompromisu

Myślę, że PiS musi zrobić reformę sądownictwa i to wiadomo. To nie jest tak, że to jest ich wymysł. Właściwie od PRL-u nic się nie zmieniło - mówił w "Piaskiem po oczach" były senator Prawa i Sprawiedliwości, założyciel i wokalista Budki Suflera Krzysztof Cugowski. Jednak - jak dodał - tego typu ruchy, jak projekt ustawy autorstwa PiS o Sądzie Najwyższym, są "strzałami w stopę".

Cimoszewicz: nie mam wątpliwości, skąd przyspieszenie wokół Sądu Najwyższego

- Jarosław Kaczyński to typowy przypadek tego złodzieja, który ucieka, krzycząc "łapać złodzieja", żeby odwrócić od siebie uwagę - mówił Włodzimierz Cimoszewicz, były premier i minister sprawiedliwości w "Faktach po Faktach". Odniósł się w ten sposób do piątkowego wystąpienia prezesa PiS, podczas którego zarzucił on opozycji, że zmierza do "demolowania państwa polskiego".

Wiceminister sprawiedliwości: nie dzieje się nic nadzwyczajnego

Dlaczego przez 27 lat nikt nie wymyślił losowego przydziału spraw? Dlaczego skoro chcemy zawłaszczyć sądy, chcemy losowo przydzielać sprawy? My szanujemy obywatela, to ma być system przejrzysty i transparentny - mówił o projekcie ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS w "Tak jest" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

W przyszłym tygodniu ograniczenia wstępu do Sejmu

Do przyszłego piątku 21 lipca w Sejmie nie będą wydawane jednorazowe karty wstępu, z których korzystają goście klubów poselskich bądź posłów. Zmiany te nie dotyczą przedstawicieli mediów - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

Opozycja odpowiada Kaczyńskiemu. "To jest wojna o demokrację"

- Wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego odbieramy jako próbę zastraszenia opozycji - powiedziała w piątek na konferencji prasowej posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz. Szef klubu Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann stwierdził, że "straszenie posłów opozycji nie robi na nas wrażenia". Rzeczniczka Nowoczesnej Paulina Henning-Kloska oceniła, że prezes PiS "łamie demokrację". Opozycja komentuje przemówienie prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

Nowoczesna proponuje federację opozycji. Schetyna zapowiada "wspólne blokowanie"

Wspólne działania opozycji zaproponowali politycy Nowoczesnej. - Trzeba działać wspólnie, by skutecznie przeciwstawić się temu, co PiS wyprawia z naszą Polską - zaapelował lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Sejmowa opozycja miałaby zrzeszyć się w federacji klubów i kół. Do propozycji Nowoczesnej odnieśli się już politycy Kukiz'15 i Platformy Obywatelskiej, a nawet marszałek Senatu Stanisław Karczewski z PiS.