Peru

Peru

Kolejna śmiała próba przemytników narkotyków. Tym razem umieścili kokainę w płynnej formie - w puszkach z karczochami. Służby antynarkotykowe w Peru oceniają, że w jednym transporcie przejęto około 4 ton narkotyku.

Diabelscy demonstranci na ulicach Peru. Tym razem nie są to robotnicy czy pięlęgniarki, ale tancerze, którzy walczą o swoje narodowe dziedzictwo - taniec "La Diabla". Za "swój" uznają go także inne kraje Południowej Ameryki.

Partyzanci z lewicowego ugrupowania Świetlisty Szlak znowu dają o sobie znać. Finansowani przez handlarzy narkotyków partyzanci zaatakowali siedzibę policji na południu Peru. Zginęło trzech policjantów i dwie kobiety.

Ponad 30 osób zginęło, a dziesiątki zostały rannych w północnym Peru podczas starć policji z rdzenną ludnością indiańską. Miejscowa ludność niezadowolona jest z faktu, że peruwiański rząd ściąga do dżungli amazońskiej zagraniczne koncerny eksploatujące surowce.

Co najmniej 44 aresztowanych uciekło z jednego z więzień w Peru. Jak poinformowały władze, uciekinierzy ukryli się w dżungli.

Latynoamerykańskie machismo nie umiera. Peruwiańska policja oznajmiła właśnie, że będzie zwalniać funkcjonariuszy homoseksualistów. Dla dobra wizerunku.

Adwokat byłego prezydenta Peru Alberto Fujimoriego, skazanego przed ponad dwoma tygodniami na 25 lat więzienia za łamanie praw człowieka, złożył w czwartek w Sądzie Najwyższym w Limie odwołanie od tego wyroku.

Co najmniej 13 żołnierzy zginęło, a czterech zostało rannych w południowo-wschodnim Peru w dwóch zasadzkach zorganizowanych przez maoistowską partyzantkę Świetlisty Szlak - powiadomiło ministerstwo obrony w Limie. Oba incydenty miały miejsce w czwartek w dolinie rzeki Apurimac w regionie Ayacucho.

Rządził niepodzielnie Peru przez dziesięć lat, jednak w 2000 r. Alberto Fujimori musiał uciekać z kraju w niesławie i pośród oskarżeń o łamanie praw człowieka. Teraz peruwiański sąd uznał, że były one uzasadnione.

Tysiące ludzi na ulicach Limy. Barwne korowody, kwiaty i modlitewny śpiew. To znak, że mieszkańcy stolicy Peru, jak co roku oddają cześć Panu Cudów. Jak tłumaczą, ich bóstwo, to nie kto inny jak Jezus Chrystus.