Peru

Peru

Pył wzniósł się na 4 km. Ubinas straszy

Peruwiański wulkan Ubinas staje się coraz bardziej aktywny. Dał o sobie znać w poniedziałek 4 sierpnia. Lokalne władze poinformowały, że z jego wnętrza wydobywał się popiół, i to na wysokość 4 tys. metrów.

Ubinas znowu "pluje" pyłem

Jeden z najaktywniejszych wulkanów Peru - Ubinas - kolejny raz przypomniał o swoim istnieniu. Wulkan wyrzucił potężną chmurę popiołów na wysokość 4 km.

Ubinas grozi erupcją. Premier Peru zarządził ewakuacje

Ubinas, wulkan na południu Peru, straszy. Z jego krateru w czwartek wydobył się pył oraz popiół, który osiadł w miejscach odległych nawet o 7 km. To, że Ubinas się uaktywnił, jest na tyle niepokojącym sygnałem, że władze Peru zarządziły ewakuacje z jego okolic.

Stratowulkan wyrzucił popiół na kilometr w górę

Wulkan Ubinas w południowo-zachodnim Peru przebudził się po wieloletnim uśpieniu. Wybuch wyrzucił popiół na wysokość kilometra. Dzień później władze rozpoczęły ewakuację mieszkańców pobliskich miejscowości.

Najpierw nasiąkła dżungla. A potem wylały rzeki

W północnym Peru z powodu ulewnego deszczu dochodzi do osuwisk ziemi i błotnych lawin. Dwie rzeki, przepływające przez prowincję San Martin, gwałtownie podniosły swój poziom i wystąpiły z brzegów, zalewając całą okolicę. Silny nurt zerwał trzy mosty, zalał 50 proc. okolicznych domów. Jedną osobę uznano za zaginioną.

Znaleźli prawalenia sprzed 40 mln lat. Łączył ssaki lądowe z morskimi

Zespół peruwiańskich paleontologów odkrył skamienielinę prehistorycznego stworzenia morskiego, który może stanowić łącznik pomiędzy nowożytnymi ssakami morskimi a ich lądowymi przodkami. Oceniane na ponad 40 mln lat szczątki prawalenia to wyjątkowe odkrycie w Peru. Naukowcy do tej pory nie przypuszczali, że występowały na tym terenie.

Wulkan wybuchł tuż nad głowami geologów

Peruwiański wulkan Ubinas wybuchł, wyrzucając w powietrze masy pyłu. Tuż przy kraterze pracowali naukowcy z Instytutu Geofizyki, którzy zarejestrowali moment erupcji z odległości zaledwie kilkudziesięciu metrów.

Atak zimy w Ameryce Południowej. Mrozy zdziesiątkowały hodowle alpak

Śnieżyce nawiedziły rejony Peru i Boliwii. Licząca miejscami 40 cm warstwa śniegu odcina od świata tysiące ludzi, na dodatek nękają ich silne mrozy. Skutki gwałtownego ataku zimy dotknęły najbardziej andyjskich hodowców alpak - padło już około ćwierć miliona tych zwierząt.

"Niesamowite szczęście i stres". Polak o bezcennym odkryciu grobowca

- Było to niesamowite szczęście i stres. W grobowcu znajdowały się przedmioty ze złota i srebra, które mają bardzo dużą wartość. Jakikolwiek przeciek medialny mógłby wpłynąć na zdrowie i życie całej ekipy badawczej - mówi dr Miłosz Giersz, kierownik wyprawy, która odkryła w Peru królewskigrobowiec dynastii Wari. Polski sukces archeologiczny, ogłoszony całemu światu w piątek, stanowi klucz do zrozumienia modelu funkcjonowania potężnego imperium, które dało podwaliny do rozwoju kultury Inków. Znaleziskiem ekscytuje się cały świat, nie tylko archeologiczny.

Bezcenne odkrycie Polaków. Wieści o nim obiegły świat

Polscy badacze odnaleźli w Peru pierwszy, królewski grobowiec cywilizacji Wari. Archeolodzy znaleźli także 63 dobrze zachowane szkielety (głównie kobiece) i ponad 1200 bezcennych przedmiotów. Odkrycie jest na tyle przełomowe, że może rzucić zupełnie nowe światło na historię preinkaskiej cywilizacji Wari i rolę kobiet w społeczeństwie. O odkryciu Polaków piszą media na całym świecie.

Dramatyczny początek pory deszczowej

Blisko 50 tysięcy osób ucierpiało przez gwałtowne ulewy związane z porą deszczową, która nastała właśnie w Peru. Położone na południowym zachodzie kraju regiony Arequipa i Ica zmagają się z powodziami i osunięciami gruntu. Gwałtowne zjawiska doprowadziły do śmierci sześciu osób.

Chłodne fronty zalewają amazońskie wioski

Ulewne deszcze od kilku dni zalewają peruwiańską Amazonię. Dochodzi do ogromnych powodzi, setki mieszkańców opuszczają swoje domy w poszukiwaniu suchej ziemi. Samochody zastępowane są pontonami i łodziami.

Bezcenne ślady zagrożone przez Rajd Dakar

Słynny Rajd Dakar zagraża cennym paleontologicznym znaleziskom sprzed milionów lat - alarmują peruwiańscy naukowcy. Ostatnia edycja spustoszyła cmentarzysko skamielin prehistorycznych ssaków i bezkręgowców na pustyni Ocucaje. - Organizatorzy powinni znaleźć inną trasę - domagają się badacze.