Peru

Peru

Pachamanca to prawdziwy klejnot w tradycyjnej kuchni peruwiańskiej. Potrawa zdobyła popularność w krajach andyjskich nie tylko przez niezwykły smak, ale i niecodzienne przygotowanie. Oto, jak przyrządza się południowoamerykańskiego grilla.

Grupa badaczy, prowadzona przez polskiego podróżnika Jacka Pałkiewicza i Towarzystwo Geograficzne w Limie, oznaczyła źródło Amazonki w Gorge Apacheta, górskim rejonie Peru. Tym samym potwierdziła ustalenia odkrywcy z 1996 roku oraz National Geographic z 2000 roku.

Najlepsi surferzy świata zjechali w piątek do Peru, by wziąć udział w zawodach Billabong Pico Alto 2011. Są to mistrzostwa, którym towarzyszą gigantyczne, 10-metrowe fale u wybrzeża Limy.

Indiańskie oddziały samoobrony ujęły głównego podejrzanego o zabójstwo Polaków mężczyznę, który ukrywał się w dżungli od kilku dni - poinformował koordynator poszukiwań Tomasz Surdel. Wcześniej peruwiańska policja podała, że zatrzymano innego uczestnika ataku na Celinę Mróz i Jarosława Frąckiewicza.

- Jeżeli przypływa się do czyjegoś domu i prosi o pozwolenie, ale się go nie otrzymuje to niezależnie jakie są warunki na zewnątrz płynie się dalej - powiedziała w TVN24 podróżniczka i dziennikarka Beata Pawlikowska komentując okoliczności, w których zginęła w Peru para polskich podróżników. Jej zdaniem najprawdopodobniej Polacy popełnili kilka błędów. - Już sam fakt, że nie odpłynęli dużo mówi i o Polakach i o ludziach, którzy tam mieszkają - zaznaczyła podróżniczka.

Nie lada gratka dla miłośników słodkości. Trufle, cukierki i ogromne ilości czekolady to tylko niektóre atrakcje czekające na łasuchów w Peru. W Limie rozpoczęła się druga edycja Salonu Kakao i Czekolady.

Serią wystrzałów armatnich rozpoczęły się w Peru wielodniowe obchody setnej rocznicy odkrycia inkaskiego miasta Machu Picchu, które prezydent Alan Garcia nazwał "syntezą peruwiańskości". Zobacz inscenizację, przedstawiającą tradycyjne złożenie ofiary ku czci Matki Ziemi.

Serią wystrzałów armatnich rozpoczęły się w Peru wielodniowe obchody setnej rocznicy odkrycia inkaskiego miasta Machu Picchu, które prezydent Alan Garcia nazwał "syntezą peruwiańskości".

W lasach Amazonii odnaleziono indiańskie plemię, które nigdy nie miało kontaktu ze współczesną cywilizacją, jak informuje serwis Discovery News. Brazylijska Narodowa Fundacja ds. Indian zakłada, że Amazonię zamieszkuje niemalże 70 takich plemion.

W Limie stanął pomnik Chrystusa, który śmiało może konkurować z figurą w Świebodzinie - mierzy 37 metrów wysokości. Peruwiańczykom statua się jednak nie podoba, bo ich zdaniem zbyt przypomina Jezusa z brazylijskiego Rio.

Lewicowy nacjonalista Ollanta Humala zwyciężył niewielką przewagą głosów w niedzielnych wyborach prezydenckich w Peru. Wielką przegraną jest jego prawicowa rywalka Keiko Fujimori. Wstępne wyniki podała państwowa komisja wyborcza po przeliczeniu 88,3 procent głosów.

Po przeliczeniu 81 proc. głosów bliżej prezydentury Peru jest lewicowy nacjonalista Ollanta Humala. Ma on 50,7 procent poparcia i o włos wyprzedza Keiko Fujimori - córkę odsiadującego 25-letni wyrok b. prezydenta kraju Alberto Fujimoriego.

Druga tura wyborów prezydenckich w Peru. O najwyższy urząd w państwie ubiegają się kandydatka prawicy Keiko Fujimori i lewicowy reformator Ollanta Humala. W sondażach minimalnie lepiej wypada córka byłego prezydenta Peru Alberto Fujimoriego.

Wbrew wcześniejszym wynikom były premier Peru Pedro Pablo Kuczynski nie wszedł do drugiej tury wyborów prezydenckich. Znajdzie się w nich za to córka córka byłego autokratycznego prezydenta, konserwatystka Keiko Fujimori.

W drugiej turze peruwiańskich wyborów prezydenckich zmierzą się lewicowy nacjonalista Ollanta Humala i były premier o polsko-żydowskich korzeniach Pedro Pablo Kuczynski, wynika z dotychczas przeliczonych głosów.

80 policjantów wkroczyło na targowisko w Peru z zamiarem konfiskaty nielegalnie sprzedawanych fajerwerków. Akcja zakończyła się bolesnymi ranami dla siedmiu z nich. Jeden z handlarzy nie chciał się łatwo pogodzić z utratą towaru i odpalił potężną racę w funkcjonariuszy.

Świąteczna bijatyka w Peru. Żeby wkroczyć w nowy rok z czystym kontem i bez złych emocji, w pierwszy dzień świąt mieszkańcy Chumbilbilca załatwiają rachunki za pomocą gołych pięści.

Około 400 protestujących starło z policją na południu Chile. Nie chcą, by firma górnicza budowała w pobliżu ich domów zakład odsalania wody. Obawiają się skazenia środowiska. Do stłumienia zamieszek wysłano co najmniej tysiąc policjantów.