Peru

Peru

Koryta rzek na ulicach Buenos Aires, zablokowane autostrady w Peru

Ulewne deszcze nie ustają w Ameryce Południowej. W poniedziałek z obfitymi opadami zmagali się mieszkańcy argentyńskiego Buenos Aires. Potężna burza która przeszła nad regionem, zalała główne ulice miasta. Mieszkańcy zmuszeni byli do ewakuacji. Trudna sytuacja jest równiez w środkowej części Peru.

Pył wzniósł się na 4 km. Ubinas straszy

Peruwiański wulkan Ubinas staje się coraz bardziej aktywny. Dał o sobie znać w poniedziałek 4 sierpnia. Lokalne władze poinformowały, że z jego wnętrza wydobywał się popiół, i to na wysokość 4 tys. metrów.

Ubinas znowu "pluje" pyłem

Jeden z najaktywniejszych wulkanów Peru - Ubinas - kolejny raz przypomniał o swoim istnieniu. Wulkan wyrzucił potężną chmurę popiołów na wysokość 4 km.

Ubinas grozi erupcją. Premier Peru zarządził ewakuacje

Ubinas, wulkan na południu Peru, straszy. Z jego krateru w czwartek wydobył się pył oraz popiół, który osiadł w miejscach odległych nawet o 7 km. To, że Ubinas się uaktywnił, jest na tyle niepokojącym sygnałem, że władze Peru zarządziły ewakuacje z jego okolic.

Stratowulkan wyrzucił popiół na kilometr w górę

Wulkan Ubinas w południowo-zachodnim Peru przebudził się po wieloletnim uśpieniu. Wybuch wyrzucił popiół na wysokość kilometra. Dzień później władze rozpoczęły ewakuację mieszkańców pobliskich miejscowości.

Najpierw nasiąkła dżungla. A potem wylały rzeki

W północnym Peru z powodu ulewnego deszczu dochodzi do osuwisk ziemi i błotnych lawin. Dwie rzeki, przepływające przez prowincję San Martin, gwałtownie podniosły swój poziom i wystąpiły z brzegów, zalewając całą okolicę. Silny nurt zerwał trzy mosty, zalał 50 proc. okolicznych domów. Jedną osobę uznano za zaginioną.

Znaleźli prawalenia sprzed 40 mln lat. Łączył ssaki lądowe z morskimi

Zespół peruwiańskich paleontologów odkrył skamienielinę prehistorycznego stworzenia morskiego, który może stanowić łącznik pomiędzy nowożytnymi ssakami morskimi a ich lądowymi przodkami. Oceniane na ponad 40 mln lat szczątki prawalenia to wyjątkowe odkrycie w Peru. Naukowcy do tej pory nie przypuszczali, że występowały na tym terenie.

Wulkan wybuchł tuż nad głowami geologów

Peruwiański wulkan Ubinas wybuchł, wyrzucając w powietrze masy pyłu. Tuż przy kraterze pracowali naukowcy z Instytutu Geofizyki, którzy zarejestrowali moment erupcji z odległości zaledwie kilkudziesięciu metrów.

Atak zimy w Ameryce Południowej. Mrozy zdziesiątkowały hodowle alpak

Śnieżyce nawiedziły rejony Peru i Boliwii. Licząca miejscami 40 cm warstwa śniegu odcina od świata tysiące ludzi, na dodatek nękają ich silne mrozy. Skutki gwałtownego ataku zimy dotknęły najbardziej andyjskich hodowców alpak - padło już około ćwierć miliona tych zwierząt.

"Niesamowite szczęście i stres". Polak o bezcennym odkryciu grobowca

- Było to niesamowite szczęście i stres. W grobowcu znajdowały się przedmioty ze złota i srebra, które mają bardzo dużą wartość. Jakikolwiek przeciek medialny mógłby wpłynąć na zdrowie i życie całej ekipy badawczej - mówi dr Miłosz Giersz, kierownik wyprawy, która odkryła w Peru królewskigrobowiec dynastii Wari. Polski sukces archeologiczny, ogłoszony całemu światu w piątek, stanowi klucz do zrozumienia modelu funkcjonowania potężnego imperium, które dało podwaliny do rozwoju kultury Inków. Znaleziskiem ekscytuje się cały świat, nie tylko archeologiczny.

Bezcenne odkrycie Polaków. Wieści o nim obiegły świat

Polscy badacze odnaleźli w Peru pierwszy, królewski grobowiec cywilizacji Wari. Archeolodzy znaleźli także 63 dobrze zachowane szkielety (głównie kobiece) i ponad 1200 bezcennych przedmiotów. Odkrycie jest na tyle przełomowe, że może rzucić zupełnie nowe światło na historię preinkaskiej cywilizacji Wari i rolę kobiet w społeczeństwie. O odkryciu Polaków piszą media na całym świecie.