Peru

Peru

Nękane przez epidemię COVID-19 Peru cierpi na brak personelu medycznego i testów na koronawirusa. Do tego w stolicy, Limie, coraz więcej osób traci pracę. Strach przed głodem i zakażeniem skłania niektórych, by szukać schronienia w mniejszych miejscowościach. Maria Tambo, której historię opisała CNN, w trwającą ponad tydzień wędrówkę przez góry i mokradła zabrała trzy córki.

Co najmniej 180 Polaków utknęło w Peru, gdzie z powodu epidemii koronawirusa wprowadzono stan wyjątkowy i godzinę policyjną. Ambasada RP w Limie poinformowała, że LOT planuje uruchomienie rejsu, jednak szczegóły tej operacji będą jeszcze ustalane.

W środę w Limie zmarł sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych w latach 1982-1991 Javier Perez de Cuellar Guerra - podało peruwiańskie radio RPP. Miał 101 lat. Wśród jego dyplomatycznych sukcesów wymieniane były zawieszenie broni w wojnie iracko-irańskiej i uzyskanie niepodległości przez Namibię.

Według sondaży exit poll niedzielne wybory parlamentarne w Peru nie wyłoniły zdecydowanego zwycięzcy, a klęskę poniosła posiadająca dotychczas większość Fuerza Popular (Siła Ludowa - FP). Przewodzi jej Keiko Fuijmori, córka byłego prezydenta Alberto Fujimori.

Od kilku dni mieszkańcy południowych i centralnych regionów Peru zmagają się z powodziami. Woda zalała domy, pola uprawne, zniszczyła też drogi.