Papież Franciszek

Papież Franciszek

Papież Franciszek pod koniec września w drodze do Stanów Zjednoczonych odwiedzi Kubę - ogłosił w środę rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi, potwierdzając wcześniejsze doniesienia mediów. Nie wiadomo jeszcze, jak długo potrwa ta wizyta.

Podczas audiencji generalnej w Watykanie papież Franciszek stwierdził, że nie można usuwać różnic między mężczyzną a kobietą, gdyż tworzy to nowe problemy, a teoria gender jest wyrazem frustracji i rezygnacji.

Szokujące wyznanie papieża Franciszka, że jego pontyfikat nie będzie długi, wywołało lawinę pytań. Czy jest zmęczony? Czy planuje - tak jak Benedykt XVI - wcześniejszą emeryturę? Materiał "Faktów" TVN.

Papież Franciszek powiedział w niedzielę podczas wizyty w parafii położonej w peryferyjnej dzielnicy Rzymu, gdzie notuje się wysoki wskaźnik przestępczości, że to ubóstwo i bezrobocie popychają ludzi do łamania prawa i rzucają w ramiona mafii.

40 minut, a więc wyjątkowo długo, jak zauważyli watykaniści, trwała rozmowa papieża Franciszka z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Watykanie. W trakcie audiencji Merkel przekazała papieżowi pieniądze na pomoc dla dzieci uchodźców z Syrii i Iraku.

Papież Franciszek podczas audiencji dla biskupów z Ukrainy zaapelował w piątek do wszystkich stron konfliktu w tym kraju o przestrzeganie zawartych porozumień, zwłaszcza uzgodnionego rozejmu. Biskupów przestrzegł przed podejmowaniem działań politycznych.

Papież Franciszek postanowił wystawić na sprzedaż prezenty, które otrzymał, przede wszystkim od szefów państw i rządów z całego świata. Pieniądze uzyskane za obrazy, porcelanę, srebra i gobeliny zostaną przeznaczone na pomoc dla najuboższych.

Papież Franciszek zabrał głos w sprawie morderstwa 21 egipskich chrześcijan, czyli Koptów, przez dżihadystów w Libii. Podkreślił, że wszystkie ofiary prześladowań łączy "ekumenizm krwi".

Papież Franciszek spotkał się wiceprezydent Iranu Szachindocht Molaverdi. Podczas prywatnej czwartkowej audiencji oboje wymienili się podarkami oraz - jak pisze państwowa irańska agencja IRNA - poglądami na kwestie wspólnych zainteresowań.

Papież Franciszek wprowadził istotną zmianę do watykańskiego ceremoniału. Postanowił, że to nie on będzie nakładał arcybiskupom-metropolitom paliusze, czyli symbol więzi ze Stolicą Apostolską. Otrzymają je oni w swych diecezjach z rąk nuncjuszy apostolskich.