Takiej mszy świętej w Wielkanoc w Watykanie jeszcze nie było. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego papież Franciszek odprawił transmitowane na cały świat nabożeństwo w pustej Bazylice Świętego Piotra. W orędziu mówił, że wierzący zwracają wzrok ku Chrystusowi, by "uleczył rany ludzkości udręczonej" pandemią. W liturgii nie uczestniczyli wierni.
W tym roku bardziej niż kiedykolwiek zauważamy Wielką Sobotę, dzień wielkiego milczenia - mówił papież Franciszek podczas Mszy Wigilii Paschalnej w Bazylice Świętego Piotra, gdzie z powodu pandemii niemal nie było wiernych. - To dla nas najciemniejsza godzina - dodał.
W Wielką Sobotę odbyło się nadzwyczajne wystawienie Całunu Turyńskiego. To wyjątkowe wydarzenie ma związek z pandemią koronawirusa. Papież Franciszek podkreślił, że całun niesie przesłanie pokoju, ufności i nadziei.
Po raz pierwszy od 56 lat nie prowadziła ona przez rzymskie Koloseum, ale przez pusty, zamknięty z powodu pandemii koronawirusa plac bez wiernych. Wcześniej papież przewodniczył liturgii męki Pańskiej.
Specjalny fundusz kryzysowy, w celu wsparcia dla osób i wspólnot, które "zostały tragicznie dotknięte szerzeniem się COVID-19" w krajach misyjnych powołał w poniedziałek papież Franciszek. Przekazał na ten cel 750 tysięcy dolarów - poinformował Watykan.
Bez wiernych, tylko z asystą liturgiczną papież Franciszek odprawił w Niedzielę Palmową mszę świętą w Bazylice Świętego Piotra. Z powodu koronawirusa po raz pierwszy w historii nie było wiernych, których zawsze przybywały tysiące. Nie odbyła się również procesja z gałązkami oliwnymi i palmami, która towarzyszy obchodom niedzieli rozpoczynającej Wielki Tydzień.
Za pośrednictwem mediów społecznościowych papież Franciszek wezwał w środę do modlitwy za wszystkich pracowników mediów. Ludziom środków przekazu dedykował również poranną mszę w Domu Świętej Marty w Watykanie.
Papież Franciszek przyszedł w piątek na opustoszały, zamknięty plac Świętego Piotra, by przed bazyliką watykańską modlić się o zakończenie pandemii. Udzielił również błogosławieństwa Urbi et Orbi, któremu towarzyszyło udzielenie odpustu zupełnego.
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej z papieżem Franciszkiem w tym roku wyjątkowo nie odbędzie się w Koloseum, a na placu Świętego Piotra w Watykanie. Poza tym nie odbędzie się msza Krzyżma Świętego w Wielki Czwartek, zaś msza Wieczerzy Pańskiej, która inauguruje Triduum Paschalne, będzie odprawiona w Watykanie.
Papież Franciszek wyraził przekonanie, że w chwili, gdy wszystko na świecie "zdaje się chwiać" z powodu pandemii koronawirusa, potrzebna jest nadzieja i wiara. To słowa z jego przesłania w związku z dniem modlitwy, ogłoszonym przez Konferencję Episkopatu Włoch.
Papież Franciszek opuścił w niedzielę Watykan i odwiedził bazylikę Santa Maria Maggiore, gdzie od początku pontyfikatu modli się w jego ważnych momentach. Następnie przeszedł do jednego z rzymskich kościołów, gdzie modlił się o zakończenie pandemii koronawirusa, a także za zmarłych, chorych i lekarzy.
Papież Franciszek po raz pierwszy w historii nie poprowadził niedzielnej modlitwy Anioł Pański z okna na placu Świętego Piotra. Z powodu epidemii koronawirusa zwrócił się do wiernych z biblioteki w Pałacu Apostolskim. Jak powiedział, "trochę dziwna jest ta dzisiejsza modlitwa Anioł Pański z papieżem zamkniętym w bibliotece, ale ja was widzę, jestem blisko was". Zapewnił o modlitwie osoby zakażone koronawirusem, a także ogarniętą wojną Syrię.
Media podawały, że papież został poddany testowi na obecność koronawirusa, a wynik badania był negatywny. Watykan nie odniósł się bezpośrednio do tych doniesień.
Przeziębiony papież Franciszek został poddany testowi na obecność koronawirusa, wynik był negatywny - taką nieoficjalną informację podał rzymski dziennik "Il Messaggero". Badanie przeprowadzono w ramach prewencji, bo wirus szerzy się od 12 dni we Włoszech.
Tysiące dokumentów z lat 1939-1958, gdy głową Kościoła katolickiego był Pius XII, zostało udostępnionych dla badaczy. - Kościół podchodzi do ich ocen z pewnością, że rozumiana jest natura jego działań – zapewnił przed otwarciem tajnego archiwum portugalski kardynał Jose Tolentino de Mendonca, bibliotekarz Świętego Kościoła Rzymskiego.
W wieku 95 lat zmarł w Nikaragui ksiądz Ernesto Cardenal. Kapłan był zawieszony w latach 80. przez Jana Pawła II za pracę w rządzie, a zrehabilitował go w zeszłym roku papież Franciszek. W lutym 2019 r. Cardenal po 35 latach odprawił mszę świętą.
Papież Franciszek, który z powodu przeziębienia zrezygnował z wyjazdu na rekolekcje wielkopostne do podrzymskiego miasteczka Ariccia, zapewnił, że śledzi rozważania z Watykanu. "Modlę się za was, proszę, róbcie to i za mnie" - napisał w liście.