Papież Franciszek

Papież Franciszek

Msza wielkanocna, która przejdzie do historii

Takiej mszy świętej w Wielkanoc w Watykanie jeszcze nie było. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego papież Franciszek odprawił transmitowane na cały świat nabożeństwo w pustej Bazylice Świętego Piotra. W orędziu mówił, że wierzący zwracają wzrok ku Chrystusowi, by "uleczył rany ludzkości udręczonej" pandemią. W liturgii nie uczestniczyli wierni.

Papież w pustej bazylice o pandemii. "Potrzebna jest odwaga i służenie innym"

Bez wiernych, tylko z asystą liturgiczną papież Franciszek odprawił w Niedzielę Palmową mszę świętą w Bazylice Świętego Piotra. Z powodu koronawirusa po raz pierwszy w historii nie było wiernych, których zawsze przybywały tysiące. Nie odbyła się również procesja z gałązkami oliwnymi i palmami, która towarzyszy obchodom niedzieli rozpoczynającej Wielki Tydzień.

Wielki Tydzień bez udziału wiernych w Watykanie

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej z papieżem Franciszkiem w tym roku wyjątkowo nie odbędzie się w Koloseum, a na placu Świętego Piotra w Watykanie. Poza tym nie odbędzie się msza Krzyżma Świętego w Wielki Czwartek, zaś msza Wieczerzy Pańskiej, która inauguruje Triduum Paschalne, będzie odprawiona w Watykanie.

Papież szedł opustoszałymi ulicami Rzymu

Papież Franciszek opuścił w niedzielę Watykan i odwiedził bazylikę Santa Maria Maggiore, gdzie od początku pontyfikatu modli się w jego ważnych momentach. Następnie przeszedł do jednego z rzymskich kościołów, gdzie modlił się o zakończenie pandemii koronawirusa, a także za zmarłych, chorych i lekarzy.

"Trochę dziwna modlitwa Anioł Pański z papieżem zamkniętym w bibliotece"

Papież Franciszek po raz pierwszy w historii nie poprowadził niedzielnej modlitwy Anioł Pański z okna na placu Świętego Piotra. Z powodu epidemii koronawirusa zwrócił się do wiernych z biblioteki w Pałacu Apostolskim. Jak powiedział, "trochę dziwna jest ta dzisiejsza modlitwa Anioł Pański z papieżem zamkniętym w bibliotece, ale ja was widzę, jestem blisko was". Zapewnił o modlitwie osoby zakażone koronawirusem, a także ogarniętą wojną Syrię.