Papież Franciszek

Papież Franciszek

W środę popielcową do włoskich kiosków trafił pierwszy numer magazynu "Il Mio Papa", poświęcony wyłącznie papieżowi Franciszkowi. Jego redaktor naczelny zapewnia, że jego celem nie jest zrobienie z papieża celebryty, ale chęć pomocy w poprawianiu świata. Sam Franciszek, w wywiadzie dla włoskiej gazety powiedział, że nie chce być ani supermenem, ani gwiazdą.

Papież Franciszek spotkał się w uroczystość św. Walentego z ponad 20 tysiącami narzeczonych z około 30 krajów świata. - Wiemy wszyscy, że nie istnieje perfekcyjna rodzina ani perfekcyjny mąż czy żona - mówił podczas pierwszych walentynek w Watykanie.

Papież Franciszek powiedział w piątek, że chrześcijanin powinien być zawsze "barankiem" i musi przezwyciężać pokusę, by stać się wilkiem. Ma być "barankiem, nie głupkiem" - dodał w kazaniu podczas porannej mszy w Domu Świętej Marty w Watykanie.

Brytyjska królowa Elżbieta II i jej małżonek książę Edynburga Filip zostaną przyjęci 3 kwietnia na prywatnej audiencji przez papieża Franciszka. Tego dnia spotkają się także z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano - poinformował we wtorek Pałac Buckingham.

Papież Franciszek w pozie lecącego Supermana - taki mural pojawił się na ulicy koło Watykanu. Zdjęcie tego wyjątkowo zabawnego malowidła ściennego zamieszczono na jednym z watykańskich profili na Twitterze, co należy poczytać za wyraz uznania dla tej inicjatywy.

Koszerne menu, złożone z dań tradycyjnej kuchni rzymskich Żydów, wybrał papież Franciszek na obiad, jakim podjął w Watykanie delegację rabinów z Argentyny. Posiłek przygotowała restauracja z terenu dawnego getta w Wiecznym Mieście.

W kaplicy Papieskiego Uniwersytetu Urbanianum w Rzymie odprawiono w piątek uroczystą mszę pogrzebową 63-letniego bezdomnego Polaka, który zmarł z zimna niedaleko bramy tej uczelni. Liturgii przewodniczył, na prośbę papieża, jałmużnik arcybiskup Konrad Krajewski.

Papież Franciszek powiedział w piątek, że "Kościół jest pełen przegranych chrześcijan", wierzących tylko "połowicznie" i mających "rozcieńczoną nadzieję". - A przecież - dodał papież podczas mszy w Watykanie - wiara może wszystko.

Papież Franciszek wyraził uznanie dla zasług swego poprzednika Benedykta XVI w zwalczaniu pedofilii w Kościele i jej zapobieganiu. Jego decyzje w tej sprawie nazwał "wielkimi" i uznał za "poważne wyzwanie". Powiedział też: Trzeba kształtować serca, w przeciwnym razie kształtujemy małe potwory.

Prawie 5,5 miliona osób zwiedziło w zeszłym roku Muzea Watykańskie. O tym nowym rekordzie poinformowała dyrekcja zbiorów podkreślając, że jest to również rezultat zainteresowania, jakie wywołuje papież Franciszek.

Dowiozą, opowiedzą, pokażą. Włoskie biura wprowadziły ofertę La Strada del Papa - śladami papieża. Jak się okazuje, wiele osób zaintrygowała możliwość poznania okolic Piemontu, skąd pochodzi dziadek papieża Franciszka.