Papież Franciszek

Papież Franciszek

Misja papieża i manifestacja generała. "Wszyscy w Birmie byli przerażeni"

Kardynał Rangunu publicznie prosił Franciszka o to, by w trakcie pobytu w Birmie nie odnosił się wprost do kwestii Rohindżów. Wszyscy byli przerażeni, że papież może się  otwarcie opowiedzieć za prześladowanymi muzułmanami. Buddyjscy radykałowie szykowali się już, by w takim przypadku powiązać Rohindżów z chrześcijanami - mówi o pierwszej w historii papieskiej wizycie w Birmie dr Michał Lubina, ekspert z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Słuchał w milczeniu i pocieszał. Papież spotkał się z Rohindżami

- Obecność Boga dzisiaj nazywa się też Rohindża - powiedział papież Franciszek podczas rozmowy z grupą przedstawicieli tej muzułmańskiej mniejszości, którzy uciekli z Birmy do Bangladeszu. Papież po raz pierwszy w czasie swojej podróży użył wprost nazwy "Rohindża". Wcześniej unikał tego słowa, chcąc uniknąć radykalnych reakcji.

Tłumy na papieskiej mszy w Birmie

We mszy odprawionej w środę przez papieża Franciszka w Birmie uczestniczyło około 150 tysięcy ludzi. W homilii zaapelował do Birmańczyków, by nie odpowiadali przemocą na przemoc i krzywdy.

"Ci, którzy podsycają strach przed migrantami, sieją przemoc"

W duchu miłosierdzia bierzemy w ramiona wszystkich, którzy uciekają od wojen i głodu lub są zmuszeni opuścić swoją ziemię z powodu dyskryminacji, prześladowań, ubóstwa i degradacji środowiska" - napisał papież Franciszek w ogłoszonym w piątek w Watykanie orędziu na 51. Światowy Dzień Pokoju wyznaczony na 1 stycznia przyszłego roku.

Półtora tysiąca ubogich na obiedzie u papieża

Papież Franciszek zjadł w niedzielę obiad z 1,5 tysiącem ubogich i podopiecznych ośrodków pomocy. Uroczysty posiłek zorganizowano w Auli Pawła VI z okazji obchodzonego po raz pierwszy Światowego Dnia Ubogich.

"Nie ma obywateli, są głosy. Nie ma imigrantów, są kwoty"

Migracja nie może być masowa i bez zasad, ale nie można też wznosić murów obojętności i strachu - powiedział w sobotę papież Franciszek politykom i ludziom Kościoła z krajów Unii Europejskiej. Mówił też, że Europa nie jest zbiorem liczb i instytucji, lecz składa się z ludzi.

Sześć pytań papieża do astronautów

Jesteście małym ONZ - mówił papież Franciszek podczas czwartkowego telemostu z sześcioma astronautami przebywającymi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Papież zadał im sześć pytań, jedno z nich dotyczyło ich wizji miejsca człowieka we wszechświecie.

Współpracownik trzech papieży z doktoratem honoris causa

Styl papieża Franciszka nie wynika ze strategii komunikacyjnej, obmyślonej przy biurku, ale jest spontaniczny - mówił w Warszawie były rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi, który na UKSW odebrał doktorat honoris causa z teologii środków społecznego przekazu.

"Mam twarz twardziela, ale jestem też nieśmiały"

"A teraz zadawajcie pytania" - to tytuł opublikowanej we Włoszech książki, będącej zbiorem wywiadów i rozmów z papieżem Franciszkiem. "Mam twarz twardziela, ale jestem też nieśmiały" - napisał we wstępie. Papież dodał, że kiedyś bał się trochę dziennikarzy.

"Kara śmierci jest środkiem nieludzkim"

Papież Franciszek uważa, że w Katechizmie Kościoła Katolickiego powinno być "więcej odpowiedniego miejsca" dla sprzeciwu wobec "nieludzkiej" kary śmierci. Wyraził także mea culpa z powodu egzekucji w Państwie Papieskim w minionych wiekach.