Rząd przyjął we wtorek projekty ustaw dotyczących komunikacji elektronicznej. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do unijnych przepisów, które przewidują między innymi ujednolicenie gniazda ładowania urządzeń elektronicznych. Sprzęt elektroniczny typu smartfon, tablet, słuchawki, zestawy słuchawkowe, czytniki czy laptopy będzie miał jednolite, uniwersalne gniazdo - USB C.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej wraz z projektem ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo komunikacji elektronicznej - dokumenty przedłożone przez Ministra Cyfryzacji.
"Projekt dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów, jeśli chodzi o ustanowienie Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej. Nowe rozwiązania poprawią pozycję konsumentów na rynku usług telekomunikacyjnych" - czytamy w komunikacie kancelarii premiera.
Wskazano w nim, że dzięki nowym przepisom abonenci, którzy korzystają z usług przedpłaconych (pre-paid), będą mogli otrzymać zwrot pozostałych na koncie środków z doładowań, w przypadku wygaśnięcia ważności konta. Dotychczas środki te bezpowrotnie przepadały.
W projekcie znalazły się przepisy, zwiększające elastyczność przy zawieraniu i rozwiązywaniu umów, oraz umożliwiające zdalną identyfikację abonenta w procedurze autoryzacji u dostawcy usług. Na mocy projektowanych przepisów konsumenci otrzymają dostęp do niezależnego narzędzia, dzięki któremu będą mogli porównywać oferty usług komunikacji elektronicznej i wybrać najdogodniejszą z nich.
Projektowane przepisy przewidują ponadto, że umowy zawierane z konsumentem będą bardziej czytelne i przejrzyste, szczególnie dzięki dołączeniu do nich zwięzłego podsumowania warunków umowy.
Uniwersalne gniazdko
Nowe przepisy dostosowują także polskie prawo do unijnych przepisów, które przewidują ujednolicenie gniazda ładowania urządzeń elektronicznych. Dzięki temu, sprzęty takie jak smartfony, tablety, słuchawki, zestawy słuchawkowe, czytniki czy laptopy, będą miały jednolite, uniwersalne gniazdo - USB typu C.
Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy na początku października 2022 roku.
"Nowe rozwiązania mają wejść w życie po trzech miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach. Proponowane przepisy zastąpią obowiązującą ustawę z 16 lipca 2004 roku – Prawo telekomunikacyjne" – wskazano w komunikacie.
W ocenie ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego zaległości związane z procedowaniem ustawy PKE przez poprzedni rząd spowodowały, że Polska musi zapłacić ponad 100 mln zł kary.
Minister Gawkowski poinformował również, że uruchomiona zostanie w Polsce usługa Advance Mobile Location (AML). Jak wskazał, rozwiązanie ma pomóc skrócić czas reakcji służb o około pół minuty i umożliwi dotarcie do osób wzywających pomocy, które nie są w stanie określić swojego położenia.
Źródło: PAP, X, tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock