NATO

NATO

"Europa najlepiej zna cenę braku współpracy"

Prezydent Francji Emmanuel Macron we wtorek otworzył międzynarodową konferencję Forum Pokoju. Podczas przemowy złagodził swoją niedawną wypowiedź o NATO, podkreślając, że Sojusz potrzebuje więcej współpracy między krajami.

Macron odbył "doskonałą rozmowę" z Trumpem. Po wywiadzie na temat NATO

Prezydenci Francji Emmanuel Macron i USA Donald Trump odbyli rozmawiali telefonicznie o Syrii, Iranie i NATO. Francuski przywódca poinformował o tym w mediach społecznościowych. Komentatorzy wiążą tę rozmowę z głośnym wywiadem sprzed kilku dni, w którym Macron wyraził opinię, że NATO znajduje się w stanie „śmierci klinicznej mózgu”.

"Bez USA Niemcy i Europa nie są w stanie skutecznie się bronić"

Niemcy i Europa nie są w stanie skutecznie się bronić bez USA i NATO - przekonuje niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas w artykule opublikowanym w niedzielę przez portal tygodnika "Spiegel". "Kiedy pewnego dnia Europa będzie zdolna samodzielnie bronić swojego bezpieczeństwa, to wciąż powinniśmy chcieć NATO" - stwierdził. To kolejny polityk dystansujący się w ten sposób do słów prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który stwierdził, że mamy do czynienie ze "śmiercią mózgową NATO".

"Stańmy wspólnie w jedności"

- To do nas należy obrona wolności i przyszłości. Stańmy wspólnie w jedności - jako sojusznicy, jako przyjaciele - mówił w piątek w Berlinie sekretarz stanu USA Mike Pompeo, w przeddzień 30. rocznicy upadku muru berlińskiego.

"Doświadczamy śmierci mózgowej NATO". Macron "nie wie", czy artykuł 5 by zadziałał

Prezydent Francji Emmanuel Macron ocenił w rozmowie z brytyjskim tygodnikiem "The Economist", że Stany Zjednoczone "odwracają się plecami" od swoich sojuszników z Sojuszu Północnoatlantyckiego. Francuski przywódca stwierdził też, że dochodzi do "śmierci mózgowej NATO" i zaapelował do innych krajów europejskich, by się "przebudziły". Kanclerz Niemiec Angela Merkel skrytykowała słowa prezydenta.

"Czas sfer wpływów minął. Drzwi do członkostwa Ukrainy w NATO pozostają otwarte"

Ukraina jest gotowa przyspieszyć swoje przygotowania do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim - oświadczył w Kijowie prezydent Wołodymyr Zełenski. Zaproponował też "rozpatrzenie przyłączenia Ukrainy do Programu Rozszerzonych Możliwości NATO". - Drzwi do członkostwa Ukrainy w NATO pozostają otwarte - zadeklarował ze swojej strony sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

Nie tylko gratulacje. Rosja: nie ma dowodów śmierci Bagdadiego. Iran: zabiliście własną bestię

Po ogłoszeniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa informacji o śmierci przywódcy tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) Abu Bakra al-Bagdadiego, napływają gratulacje i słowa uznania za akcję w Syrii, choć wiele jest też zastrzeżeń, że to nie koniec wojny z dżihadystami. Komentują także kraje nieprzychylne Waszyngtonowi. Irański minister ocenił, że śmierć Bagdadiego "to nic wielkiego" i oskarżył USA o stworzenie IS. "Po prostu zabiliście swoją własną bestię" - napisał. Sceptyczna jest Rosja, według której brakuje wiarygodnych dowodów, że szef islamskich terrorystów naprawdę nie żyje.

"Dyplomacja SMS szybko prowadzi do dyplomacji SOS". Zgrzyt w Berlinie

Deputowani Bundestagu z parlamentarnej komisji obrony w środę zapoznali się z propozycją minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer (CDU), by objąć mandatem Rady Bezpieczeństwa ONZ jej plan utworzenia strefy bezpieczeństwa na północy Syrii. Pomysł Kramp-Karrenbauer, a także formę przekazania przez nią tej informacji, skrytykował szef niemieckiej dyplomacji Heiko Mass.

Rosjanie rozpoczęli patrole w północnej Syrii

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ocenił w środę, że porozumienie między Turcją i USA w sprawie zawieszenia broni doprowadziło do spadku przemocy i jest podstawą, na której można budować potrzebne rozwiązanie polityczne. Tego samego dnia media w Rosji podały, że rosyjska żandarmeria rozpoczęła patrole na północy Syrii na mocy porozumienia z Ankarą.

Agencja dpa: NATO w Niemczech ćwiczy użycie broni jądrowej

W Niemczech trwają ćwiczenia NATO pod nazwą Steadfast Noon, podczas których państwa Sojuszu trenują użycie amerykańskiej broni jądrowej, składowanej w Europie - twierdzi niemiecka agencja dpa. Ćwiczenia odbywają się w bazie lotniczej Buechel w Nadrenii-Palatynacie. Steadfast Noon to coroczne ćwiczenia NATO, choć mało jest oficjalnych informacji na ich temat.

"Pokazał, że dzięki cierpliwości, odwadze i przekonaniu pokój jest możliwy"

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla premier Etiopii Abiy Ahmed Ali "pokazał, że dzięki cierpliwości, odwadze i przekonaniu pokój jest możliwy" - ocenił szef NATO Jens Stoltenberg. Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wspomniał o "wiatrach nadziei wiejących w Afryce". Organizacja Amnesty International oświadczyła, że nagroda ma zachęcać szefa etiopskiego rządu do wprowadzania "kolejnych reform na rzecz praw człowieka" w swoim kraju.

Stoltenberg i Tusk apelują do Turcji. Mówią o "kluczowych siłach kurdyjskich"

Mimo uzasadnionych obaw dotyczących bezpieczeństwa, oczekujemy, że Ankara będzie działać z powściągliwością - powiedział w piątek przybywający w Turcji szef NATO Jens Stoltenberg. Tego samego dnia przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk ostrzegł, że działania armii tureckiej mogą doprowadzić do kolejnej katastrofy humanitarnej.

Trump mówi o "złym pomyśle", Juncker przestrzega przed "ludzkim cierpieniem"

Wzywam Turcję i inne strony do powściągliwości - powiedział w środę przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Zażądał, by Ankara wstrzymała rozpoczętą tego dnia ofensywę w północno-wschodniej Syrii. Donald Trump zaznaczył, że "Stany Zjednoczone nie popierają tego ataku". Szef NATO Jens Stoltenberg wyraził nadzieję, iż działania Turków będą "proporcjonalne i racjonalne". Francja, Niemcy i Wielka Brytania zażądały zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, a Egipt - Ligi Państw Arabskich.

Dwóch żołnierzy NATO i 10 cywilów zginęło w Afganistanie

W czwartek w Kabulu zamachowiec samobójca zdetonował ładunki wybuchowe umieszczone w samochodzie w dzielnicy dyplomatycznej, gdzie znajduje się między innymi ambasada USA i misja NATO. W zamachu zginęło dwóch żołnierzy, amerykański i rumuński - poinformowała w komunikacie dowodzona przez Sojusz Północnoatlantycki misja Resolute Support. Życie straciło też co najmniej 10 cywilów. Do ataku przyznali się talibowie.