NATO

NATO

Plan dla wschodniej flanki NATO zagrożony. Prezydenci Erdogan i Duda rozmawiali

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że Turcja sprzeciwi się natowskiemu planowi obrony dla państw bałtyckich i Polski, jeśli sojusznicy z NATO nie uznają kurdyjskich ugrupowań, z którymi walczy Ankara, za terrorystów. Przed wylotem na szczyt Sojuszu do Londynu Erdogan rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą.

Szef NATO o wydatkach członków sojuszu. "Robią to nie po to, by zadowolić prezydenta Trumpa"

Sojusz Północnoatlantycki pozostaje silny, aktywny i zmienia się wraz z wyzwaniami zmieniającego się świata - zapewnił w niedzielę Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Odnosząc się do kwestii wydatków na obronę, zapewnił, że europejscy sojusznicy zwiększają je. - Robią to nie po to, by zadowolić prezydenta Trumpa, lecz dlatego, że jest to w interesie ich własnego bezpieczeństwa - dodał. We wtorek w Londynie zaczyna się dwudniowy szczyt NATO.

Macron: słowa o "śmierci mózgowej" NATO były potrzebne

Emmanuel Macron powiedział w czwartek, że jego słowa o "śmierci mózgowej" NATO, okazały się być potrzebną pobudką dla członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. Prezydent Francji powiedział to w czasie spotkania z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

"Ani w Polsce, ani na Litwie żadna 'śmierć mózgu' się nie zdarzyła"

Nasze zobowiązania wobec NATO są niezmienne, nadal traktujemy tę organizację jako najważniejszego gwaranta bezpieczeństwa - podkreślał prezydent Polski po spotkaniu z prezydentem Litwy w Wilnie. Andrzej Duda i Gitanas Nausėda rozmawiali między innymi o Sojuszu Północnoatlantyckim. Odnieśli się do słów francuskiego prezydenta, który w udzielonym niedawno wywiadzie mówił o "śmierci mózgowej" NATO. Nausėda podkreślił, że "ani w Polsce, ani na Litwie żadna 'śmierć mózgu' się nie zdarzyła".

Czaputowicz: nie ma merytorycznych podstaw do krytyki NATO

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz powiedział dziennikarzom, że nie ma merytorycznych podstaw do krytyki NATO przedstawionej przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Polski minister w środę uczestniczył w Brukseli w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów Sojuszu.

Historyczna decyzja NATO. Kosmos obszarem działań operacyjnych

Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO zdecydowali w środę w Brukseli, że Sojusz będzie traktował kosmos jako kolejny obszar działań operacyjnych - obok wody, lądu, powietrza i cyberprzestrzeni. Równocześnie sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg dodał, że NATO nie zamierza umieszczać broni w kosmosie.

Morawiecki: głosy przywódców kwestionujące artykuł 5. zagrażają Unii Europejskiej i NATO

Nie żyjemy już w czasach bezpiecznej dominacji Zachodu. Na Dalekim Wschodzie, na Bliskim Wschodzie i dla nas na najbliższym Wschodzie są międzynarodowi gracze, którzy chętnie skorzystają ze słabości Europy - mówił w swoim expose premier Mateusz Morawiecki. Odniósł się również do pozycji NATO w świecie. Agencja Reutera w tym kontekście zwraca uwagę na wypowiedź prezydenta Francji Emmanuela Macrona o kolektywnej obronie, do której zobowiązują się członkowie sojuszu.

Szef NATO odpowiada Macronowi: USA nie opuszczają Europy

USA nie opuszczają Europy, USA wzmacniają obecność militarną w Europie większą ilością żołnierzy, ćwiczeń, amerykańskich inwestycji w infrastrukturę wojskową - podkreślił we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Podobną opinię wyraziła dzień wcześniej ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. "Pakt NATO w Polsce jest żywy, a zaangażowanie USA w sojusz z Polską jest silne" - napisała na Twitterze. To reakcje na słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona o "śmierci mózgowej" Sojuszu.

"Europa najlepiej zna cenę braku współpracy"

Prezydent Francji Emmanuel Macron we wtorek otworzył międzynarodową konferencję Forum Pokoju. Podczas przemowy złagodził swoją niedawną wypowiedź o NATO, podkreślając, że Sojusz potrzebuje więcej współpracy między krajami.

Macron odbył "doskonałą rozmowę" z Trumpem. Po wywiadzie na temat NATO

Prezydenci Francji Emmanuel Macron i USA Donald Trump odbyli rozmawiali telefonicznie o Syrii, Iranie i NATO. Francuski przywódca poinformował o tym w mediach społecznościowych. Komentatorzy wiążą tę rozmowę z głośnym wywiadem sprzed kilku dni, w którym Macron wyraził opinię, że NATO znajduje się w stanie „śmierci klinicznej mózgu”.

"Bez USA Niemcy i Europa nie są w stanie skutecznie się bronić"

Niemcy i Europa nie są w stanie skutecznie się bronić bez USA i NATO - przekonuje niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas w artykule opublikowanym w niedzielę przez portal tygodnika "Spiegel". "Kiedy pewnego dnia Europa będzie zdolna samodzielnie bronić swojego bezpieczeństwa, to wciąż powinniśmy chcieć NATO" - stwierdził. To kolejny polityk dystansujący się w ten sposób do słów prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który stwierdził, że mamy do czynienie ze "śmiercią mózgową NATO".

"Stańmy wspólnie w jedności"

- To do nas należy obrona wolności i przyszłości. Stańmy wspólnie w jedności - jako sojusznicy, jako przyjaciele - mówił w piątek w Berlinie sekretarz stanu USA Mike Pompeo, w przeddzień 30. rocznicy upadku muru berlińskiego.