NATO

NATO

Naciski na Madryt, Rosjanie się wycofują. Ich okręty nie będą tankowane w Hiszpanii

Rosyjska ambasada w Madrycie poinformowała nas, że wycofuje prośbę o zgodę na przyjęcie tych okrętów, w związku z czym zostało ono anulowane - poinformował hiszpański szef MSZ. W ten sposób najprawdopodobniej zakończyły się spekulacje o tym, czy rosyjskie okręty płynące do Syrii zostaną zatankowane w hiszpańskiej enklawie w Ceucie. Taka możliwość wywołała zaniepokojenie m.in. szefa NATO.

"Izwiestija": Rosja wzmacnia Flotę Bałtycką

Flota Bałtycka Rosji zostanie w najbliższych latach wzmocniona dywizjonem małych okrętów rakietowych Bujan-M wyposażonych w pociski manewrujące Kalibr - podają w środę "Izwiestija". Według tej gazety, wkrótce w skład dywizjonu wejdą dwa okręty, a kolejne trzy do końca 2020 roku.

"WSJ": "Pokaźne" brytyjskie siły wzmocnią wschodnią flankę NATO

Wiosną 2017 roku Wielkiej Brytania rozmieści 800 żołnierzy, a także najpewniej drony, czołgi i bojowe wozy piechoty w ramach wzmocnionej obecności wojskowej NATO w Europie Środkowo-Wschodniej - zapowiedział minister obrony Michael Fallon, o czym pisze w środę "WSJ".

Rosyjskie okręty płyną do Syrii. NATO: to zaostrzy kryzys

Grupa rosyjskich okrętów z lotniskowcem Admirał Kuzniecow może zostać użyta, by przeprowadzać jeszcze więcej nalotów na cywilów w Aleppo w Syrii - powiedział we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Wezwał Rosję, by zaprzestała bombardować to miasto.

Amerykanie wyślą żołnierzy do Norwegii

USA rozmieszczą w Norwegii, kraju graniczącym z Rosją, 330 żołnierzy piechoty morskiej - ogłosił rząd w Oslo. Będą stacjonować w Vaernes niedaleko Trondheim w środkowej części kraju i przechodzić szkolenie w warunkach zbliżonych do arktycznych.

NATO ma szefa wywiadu. Został nim niemiecki dyplomata

NATO mianowało pierwszego w swej historii zastępcę sekretarza generalnego ds. wywiadu i bezpieczeństwa. Został nim niemiecki dyplomata Arndt Freytag von Loringhoven - poinformował dziennik "Wall Street Journal", powołując się na przedstawicieli Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Amerykanie chcą wysłać żołnierzy do Norwegii

Norwegia rozważa możliwość przyjęcia na swoim terytorium rotacyjnego kontyngentu amerykańskiej piechoty morskiej - poinformowało w środę Radio Swoboda. Z taką propozycją zwrócił się do władz w Oslo Pentagon - potwierdzają przedstawiciele obu państw.

Brzeziński: trzeba przypomnieć Rosji, że napad na państwa bałtyckie oznacza wojnę

Zbigniew Brzeziński sugeruje, by w swoich ostatnich miesiącach urzędowania Barack Obma wysłał zdecydowany sygnał pod adresem Rosji: napad na państwa bałtyckie oznacza wojnę. "To nie powinna być groźba, ale stwierdzenie faktu" - radzi amerykańskiemu prezydentowi. Brzeziński stwierdza przy tym, że ostrzeżenie należy przekazać w sposób prywatny, nie publicznie.

Przesmyk pod czujnym okiem Amerykanów. Jego utrata odetnie kraje bałtyckie od NATO

Już za kilka miesięcy do Polski trafi w pełni zdolny do walki amerykański batalion. Jego zadaniem będzie głównie obrona tzw. przesmyku suwalskiego. To wyjątkowo newralgiczny punkt na mapie naszego kraju, decydujący o bezpieczeństwie Litwy, Łotwy i Estonii. I nic nie zmieni planów USA - nawet wynik zbliżających się wyborów prezydenckich. Materiał "Faktów" TVN.

Szwecja dołącza do natowskiego StratComu

Szwecja, która jest krajem neutralnym pozostającym poza Sojuszem Północnoatlantyckim, przyłączy się do Centrum Eksperckiego NATO ds. Komunikacji Strategicznej w stolicy Łotwy Rydze - ogłosiło w piątek centrum. Jednym z krajów w nim uczestniczących jest Polska.

Trump spotkał się z Polonią. Padła obietnica zniesienia wiz

Republikański kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych Donald Trump na spotkaniu z przedstawicielami Polonii w Chicago zapewnił w środę, że zależy mu na silnym NATO. Z uznaniem wypowiedział się o wypełnianiu przez Polskę zobowiązań i jej roli w Sojuszu. Zapowiedział też, że zajmie się kwestią zniesienia wiz dla Polaków w pierwszych tygodniach urzędowania.

"Mówiłem o tym i teraz to zrobią". Trump uważa, że już zmienia NATO

Irakowi trzeba zabrać całą jego ropę, Koreą Północną przestać się interesować, zostawiając ten problem Chinom, a Japonii przestać bronić - mówił Donald Trump w czasie pierwszej prezydenckiej debaty, która odbyła się we wtorek nad ranem polskiego czasu. Miliarder poświęcił też kilka słów NATO - stwierdził, że Sojusz już słucha jego rad.