NATO

NATO

Putin zapewnia, że nie groził USA

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w środę, że jego słowa w dorocznym orędziu przed parlamentem o tym, że USA powinny policzyć zasięg i szybkość perspektywicznych rodzajów rosyjskiego uzbrojenia, nie były groźbą, lecz wezwaniem do oceny konsekwencji.

"Zbrojny atak na Szwecję nie będzie już wykluczony"

Liczba szwedzkich żołnierzy wzrośnie po raz pierwszy od lat 70. XX wieku, wynika z założeń specjalnego komitetu, o których pisze w piątek szwedzki dziennik "Dagens Nyheter". Przyczyną wzrostu nakładów na obronność jest przede wszystkim zagrożenie ze strony Rosji.

Szef NATO zapowiada "rozważną i defensywną" odpowiedź wobec działań Rosji

NATO rozważa zastosowanie różnych opcji w odpowiedzi na zarzucane Rosji łamanie postanowień układu INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu, bez wywoływania wyścigu zbrojeń - oświadczył w środę sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Dodał, że będzie to odpowiedź "rozważna i defensywna".

Stoltenberg: NATO przygotowuje się na świat bez traktatu INF

NATO przygotowuje "środki odstraszające" w celu obrony przed Rosją po zakończeniu funkcjonowania układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF) - poinformował we wtorek w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

Rośnie liczba incydentów nad Bałtykiem. Myśliwce NATO podrywane do rosyjskich maszyn

Myśliwce NATO chroniące przestrzeń powietrzną państw bałtyckich w ubiegłym tygodniu siedem razy startowały w trybie alarmowym do rozpoznania rosyjskich samolotów - w poniedziałek poinformowało ministerstwo obrony Litwy. Oznacza to wzrost liczby incydentów, na które NATO reaguje w ramach misji Baltic Air Policing. Polska pełni w niej obecnie rolę państwa wiodącego.

"To nie była łatwa droga". Skopje krok od NATO

Ambasadorowie 29 państw NATO podpisali w środę w Brukseli protokół przyjęcia przyszłej Macedonii Północnej do Sojuszu. Stało się to możliwe dzięki porozumieniu, jakie kraj ten zawarł z Grecją, co zakończyło wieloletni spór o nazwę tej byłej jugosłowiańskiej republiki.

Symboliczne miejsce. Stoltenberg zwołuje Sojusz na obrady do Londynu

Najbliższy szczyt szefów rządów i państw NATO odbędzie się w grudniu w Londynie - ogłosił w środę sekretarz generalny tej organizacji, Jens Stoltenberg. Sojusz będzie tam świętował siedemdziesięciolecie istnienia. Wiadomość z zadowoleniem przyjęła premier Wielkiej Brytanii Theresa May.

Dwa incydenty w kilka dni. Myśliwce NATO poderwane w trybie alarmowym

Chroniące przestrzeń powietrzną państw bałtyckich myśliwce NATO dwukrotnie w ubiegłym tygodniu startowały w trybie alarmowym do rozpoznania rosyjskich samolotów – poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony Litwy. Obecnie w ramach misji Baltic Air Policing pełnią dyżur myśliwce polskie i niemieckie.

Polskie F-16 poderwane do rosyjskich samolotów

Polskie myśliwce F-16, patrolujące obecnie przestrzeń powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii w ramach misji NATO Baltic Air Policing, były w zeszłym tygodniu dwukrotnie podrywane w celu rozpoznania rosyjskich samolotów wojskowych lecących nad Morzem Bałtyckim.

Trudniejsze wyjście z NATO. Ustawa przegłosowana

Kontrolowana przez demokratów Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła ustawę wyrażającą poparcie dla NATO i utrudniającą ewentualne wyjście Stanów Zjednoczonych z tego sojuszu. Teraz ustawa trafi do Senatu, gdzie większość mają republikanie.

Macedonia zmienia nazwę. Liderzy UE i NATO gratulują

Macedoński parlament przegłosował w piątek poprawkę do ustawy zasadniczej, która zmienia nazwę państwa na Republikę Macedonii Północnej zgodnie z porozumieniem z sąsiednią Grecją. Poprawkę poparło 81 ze 120 parlamentarzystów.

Niemcy przejmują dowództwo szpicy NATO

Przejmując z początkiem bieżącego roku dowództwo NATO-wskich Wspólnych Sił Operacyjnych Bardzo Wysokiej Gotowości (VJTF) Niemcy wnoszą wybitny wkład w bezpieczeństwo całego Sojuszu - oświadczyła we wtorek niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen.

"Washington Post": Są sojusznicy USA i sojusznicy Trumpa. Polska chce być oboma na raz

Propozycja stworzenia stałej amerykańskiej bazy pod nazwą "Fort Trump" to element większego pytania: czy prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi zależy na racjonalnej strategii, czy też na zadowalaniu ludzi, którzy go chwalą - zauważył w piątek "Washington Post", zwracając uwagę, że w tym samym czasie USA wycofują siły z Syrii i Afganistanu. O trwających negocjacjach w sobotę wypowiedział się także polski prezydent Andrzej Duda.

Kosowo będzie miało własną armię. Rosja: groźba zaostrzenia sytuacji na Bałkanach

Minister spraw zagranicznych Serbii Ivica Daczić zapowiedział w piątek, że jego kraj zwróci się o zwołanie w trybie pilnym posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z podjętą w Kosowie decyzją o utworzeniu tam regularnej armii. Decyzję parlamentu w Prisztinie szef NATO Jens Stoltenberg nazwał "niefortunną". Rosja zwróciła uwagę na możliwość odnowienia się konfliktu zbrojnego na Bałkanach.