NATO

NATO

Rosja obawia się manewrów NATO. "Wskazują na celowe przygotowania do dużego konfliktu"

Scenariusze manewrów wskazują, że NATO celowo przygotowuje się do użycia swych sił w dużym konflikcie wojennym - oświadczył szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji generał Walerij Gierasimow. Zarzucił, że "wszelkie kroki Rosji" są przez "zachodnich propagandzistów" przestawiane jako zagrożenie dla pokoju. Z oceną wojskowego zgodził się rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Gotowi wyjść Rosjanom na spotkanie. Polacy na straży bałtyckiego nieba

Jeśli tylko rosyjskie samoloty zbliżą się bez zapowiedzi do państw bałtyckich, polskie F-16 zostaną poderwane w powietrze. Od końca grudnia tak będzie wyglądała służba pilotów i personelu naziemnego na dyżurze w ramach NATO. Dla Polaków będzie to dziewiąta misja. Po raz pierwszy skorzystają z bazy w Estonii.

Białoruś "byłaby wdzięczna za zaproszenie" na manewry NATO

Białoruś wyraziła chęć wysłania obserwatorów na wiosenne manewry NATO Defender-Europe 20. W ramach przyszłorocznych ćwiczeń Stany Zjednoczone wyślą do Europy, w tym do Polski i krajów bałtyckich, 20 tysięcy swoich żołnierzy. - Białoruś byłaby wdzięczna za zaproszenie do obserwacji manewrów NATO w Europie w 2020 roku - powiedział Wasyl Pawłau pełniący obowiązki szefa wydziału bezpieczeństwa międzynarodowego i kontroli zbrojeń w białoruskim MSZ.

"UE nie może zastąpić NATO, jeśli chodzi o obronę Europy"

Będę pracował na rzecz tego, aby NATO i Unia Europejska współpracowały ze sobą, a nie konkurowały. Obecne wyzwania dotyczące bezpieczeństwa są zbyt kompleksowe, żeby mierzyć się z nimi samemu - oświadczył w poniedziałek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Ławrow: to nie my pogorszyliśmy relacje z NATO

Sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na jedenastu obywateli Rosji i na sześć firm, którym Waszyngton zarzuca nielegalną działalność w cyberprzestrzeni, nie pozostaną bez odpowiedzi - ostrzegło w piątek Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Moskwie. Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył w Rzymie, że Rosja odpowie także na decyzje USA o rozmieszczeniu w Europie amerykańskich pocisków rakietowych.

Ankara jednak nie odpuszcza. Zapowiada blokowanie planu obrony wschodniej flanki

Turcja zablokuje ostateczną zgodę na plan NATO dotyczący obrony Polski i państw bałtyckich do czasu, aż sojusznicy zgodzą się uznać działające w Syrii kurdyjskie milicje za terrorystów - zapowiedział w piątek szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu. Zaprzeczył tym samym środowej wypowiedzi sekretarza generalnego NATO, który po szczycie w Londynie oświadczył, że członkowie Sojuszu dogadali się w tej kwestii. Według wcześniejszych informacji zgodę na poparcie natowskich planów miał wydać prezydent Turcji.

Prezydent Duda: nie we wszystkim zgadzamy się z Rosją, ale o wrogości nie ma mowy

Trzeba w zdecydowany sposób realizować politykę bezpieczeństwa i odstraszania, pokazując, że kolejne próby imperialnych działań Rosji spotkają się z twardą odpowiedzią NATO - powiedział na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu Sojuszu w Londynie prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył jednak, że z drugiej strony "nie wolno żadnego kraju bezwzględnie izolować".

Szczyt NATO w cieniu napięć. "Pokój nie jest dany raz na zawsze"

Prezydent Francji Emmanuel Macron, wchodząc na szczyt NATO w środę rano, powiedział, że podtrzymuje swoją wcześniejszą wypowiedź o "śmierci mózgowej" Sojuszu. Wywołała ona szereg kontrowersji wśród państw sojuszniczych. Spotkanie przywódców państw NATO odbywa się w cieniu podziałów wśród sojuszników co do roli Sojuszu i sytuacji, w jakiej się on znajduje. Na czele polskiej delegacji stoi prezydent Andrzej Duda.

Rosja "nie będzie angażować się w wyścig zbrojeń"

Decyzja o zwiększeniu przez kraje NATO wydatków obronnych potwierdza zaniepokojenie Rosji - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując deklarację sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga. Pieskow zapowiedział przy tym, że "Rosja nie będzie angażować się w wyścig zbrojeń".

"Aktywność Rosji częściowo przywróciła sens istnienia NATO"

NATO obchodzi 70-lecie istnienia, poszukując sposobów na uzgadnianie niekiedy sprzecznych interesów państw członkowskich - ocenia w środowej publikacji rosyjski dziennik "Wiedomosti". Zdaniem tej gazety "aktywność Rosji częściowo przywróciła sens istnienia NATO jako sojuszu powołanego do obrony granic zewnętrznych".

Był omlet, kiełbaski i tosty. "A płaciły - jak zawsze - Stany Zjednoczone"

To było wspaniałe śniadanie, a płaciły - jak zawsze - Stany Zjednoczone, więc mieliśmy uczciwy podział obciążeń finansowych - powiedział we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, zapytany o przebieg spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem. We wtorek wieczorem rozpoczęło się spotkanie przywódców Sojuszu Północnoatlantyckiego w Londynie.