NATO

NATO

"Polska dowiodła, że jest liderem w ramach NATO"

- Branże obronne Polski i Stanów Zjednoczonych pracują blisko, tak, żeby korzyści przepływały w obie strony, tworząc miejsca pracy w obu krajach - mówiła we wtorek podczas inauguracji 27. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach ambasador Stanów Zjednoczonych Georgette Mosbacher.

Błaszczak w Berlinie "otwarcie o zagrożeniach"

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się w piątek w Berlinie z minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer. Głównym tematem były wyzwania, przed którymi stoi NATO. - Byłem pierwszym oficjalnym gościem pani minister - mówił szef MON.

Polski generał na wysokim stanowisku w NATO

Generał dywizji doktor Piotr Błazeusz objął stanowisko zastępcy szefa sztabu ds. strategicznego rozwoju i przygotowań w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił w Europie (SHAPE) w belgijskim Mons - poinformowały służby prasowe NATO.

Siemoniak: między bajki należy włożyć to, że USA popierały Szczerskiego

To jest znak tego, że Rumunia zajęła miejsce Polski jako lidera współpracy sojuszniczej w tym regionie, między bajki należy włożyć to, że USA go popierały - powiedział były szef MON Tomasz Siemoniak, komentując niewybranie Krzysztofa Szczerskiego na wiceszefa NATO. Stanowisko to obejmie były szef MSZ Rumunii Mircea Geoana.

"Decyzja dotycząca S-400 jest zła i rozczarowująca"

Desygnowany na szefa Pentagonu Mark Esper powiedział na przesłuchaniu w komisji sił zbrojnych Senatu USA, że jest rozczarowany decyzją Turcji o zakupie rosyjskiego systemu S-400. Podkreślił, że Ankara nie może w tej sytuacji otrzymać amerykańskich samolotów F-35.

"Nie szykujemy się na wojnę. Staramy się zagwarantować pokój"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w niedzielę, że umowa z Rosją na dostawę systemu obrony rakietowej S-400 "jest obecnie najważniejszym porozumieniem w historii" kraju. - Kupując ją, nie szykujemy się na wojnę - podkreślił. Mimo sprzeciwu USA, w Turcji trwa instalowanie elementów tego systemu.

Stoltenberg: Nie widzieliśmy żadnych oznak przełomu w rozmowach z Rosją. A czas ucieka

Bez przełomu na posiedzeniu Rady NATO-Rosja w sprawie traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF). Szef NATO Jens Stoltenberg przekazał, że nie usłyszał podczas spotkania nic, co wskazywałoby na powrót do przestrzegania układu przez Moskwę. - Sojusznicy ponownie wezwali Rosję do powrotu do pełnego i możliwego do weryfikacji wypełniania traktatu - oświadczył.

"Pogorszenie bezpieczeństwa w regionie Bałtyku". Szwedzi instalują system rakietowy

Na podstawie osobistej decyzji naczelnego dowódcy sił zbrojnych Szwecji, generała Micaela Bydena obronę powietrzną Gotlandii wzmocniono w poniedziałek rakietowym systemem przeciwlotniczym krótkiego zasięgu RBS 23 - podały szwedzkie władze wojskowe. Jak zaznaczył generał, decyzja o rozmieszczeniu systemu przeciwlotniczego RBS 23 ma związek z "pogorszeniem bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego".